Piwo wywołuje tachykardię?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Piwo wywołuje tachykardię?

Post autor: Asystentka »

Niemieccy kardiolodzy opublikowali na łamach European Heart Journal badania, z których wynika, że piwo powoduje tachykardię, przyspieszony rytm serca.

Do takiego wniosku doszli specjaliści z uniwersyteckiego szpitala w Monachium, mieście, w którym co roku odbywa się Oktoberfest. Powołują się oni na obserwacje 3 tys. zdrowych mężczyzn i kobiet, których wyposażono w podręczny holter EKG.

Wyniki tych badań są zaskakujące: aż u ponad jednej czwartej ochotników po wypiciu piwa zarejestrowano tachykardię zatokową, czyli przyspieszony rytm serca powyżej 100 uderzeń na minutę (w stanie spoczynkowym). Zwykle zdarza się to co jakiś czas u 1-2 proc. osób.

Główny autor badania, prof. Moritz F. Sinner twierdzi, że piwo może powodować również przejściowe migotanie przedsionków, odczuwane jako kołatanie serca. Specjalista podkreśla, że obydwa rodzaje arytmii nie były związane z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu.

Niektóre osoby mogą też wykazywać większą skłonność do zaburzeń pracy mięśnia sercowego z powodu schorzenia, które nie zostało u nich jeszcze wykryte. Prof. Sinner podejrzewa, że u takich ludzi może dojść do arytmii pod wpływem jakiegoś czynnika, na przykład alkoholu lub stresu. W przypadku alkoholu zagrożenie jest tym większe, im więcej go wypijemy.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post