Słabe wyniki LEK absolwentów wydziału wojskowo-lekarskiego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Słabe wyniki LEK absolwentów wydziału wojskowo-lekarskiego

Post autor: Asystentka »

Podczas wiosennej sesji egzaminacyjnej aż 28 proc. absolwentów Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nie zdało LEK. - To niepokojące - uważa gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Niewiele lepiej było jesienią 2016 roku. Wówczas egzamin "oblało" 19 procent przystępujących do Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwentów wydziału - wynika z danych podanych przez Polskie Radio.

Jak zaznacza prof. Grzegorz Gielerak, sytuacja w której prawie jedna trzecia absolwentów wydziału nie uzyskuje po pierwszym podejściu do egzaminu możliwości wykonywania zawodu w armii jest bardzo niepokojąca.

- To, że wyniki LEK absolwentów medycyny wojskowej są słabe widać szczególnie w zestawieniu z danymi z najlepszej uczelni, np. Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie odsetek niezdanych egzaminów wynosi 5-6 procent. Podobnie jest w przypadku Warszawy, Poznania czy Gdańska – wskazywał gen. Grzegorz Gielerak.

Wydział Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to po rozwiązaniu w 2002 roku Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi jedyne miejsce, gdzie kształceni są lekarze na potrzeby sił zbrojnych.

Jak podkreślał rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego Jarosław Rybak, lekarze wojskowi powinni być lepszymi specjalistami aniżeli lekarze, którzy nie są szkoleni do pracy w warunkach wojennych: - Normalnie pracują w jednostkach wojskowych, ale wymagamy, żeby potrafili pracować mając niewiele sprzętu i ludzi do pomocy w trudnych warunkach. Mogą w każdej chwili trafić do szpitala polowego w każdym zakątku świata, tam gdzie wojsko realizuje misje.

Prof. Grzegorz Gielerak podkreśla z naciskiem, że istnieje konieczność, by uczelnia kształcąca lekarzy na potrzeby sił zbrojnych robiła to na jak najlepszym poziomie. Wyraził zaniepokojenie przyszłością medycyny wojskowej, gdyż słabe wyniki LEK mogą sugerować, że przyszli lekarze wojskowi osiągną też niską zdawalność egzaminów specjalizacyjnych.

Jak dodał, nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na pytanie dlaczego wyniki absolwentów jedynego w kraju wydziału wojskowo-lekarskiego rozczarowują. Zauważył natomiast, że bardzo różnią się wyniki LEK uzyskiwane przez absolwentów w zależności od szpitala, w którym odbywają staże.

- Co roku absolwenci wydziału odbywający staż w WIM zdają ten egzamin w 100 proc., ale mamy szpitale wojskowe, gdzie zdawalność wynosi 50 proc. - zaznaczył prof. Grzegorz Gielerak.

Więcej: polskieradio
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post