Smog zagrożeniem dla dolnośląskich uzdrowisk

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Smog zagrożeniem dla dolnośląskich uzdrowisk

Post autor: Asystentka »

Już za półtora roku dolnośląskie uzdrowiska muszą odnowić operaty uzdrowiskowe, czyli udowodnić, że posiadają właściwości lecznicze. Czy skażone powietrze może pozbawić je statusu uzdrowisk, a tym samym doprowadzić do ich upadku?

Większość z dolnośląskich uzdrowisk to miasta położone w górach i na terenie pogórza. Tylko w jednym z nich - w Szczawnie-Zdroju, prowadzony jest stały, kompleksowy monitoring WIOŚ. W pozostałych uzdrowiskach powietrze też nie jest zdrowe - przekonują przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Pod koniec marca przeprowadzili oni badania powietrza w Bystrzycy Kłodzkiej. Przez wszystkie badane dni wystąpiły przekroczenia normy średniodobowej dla pyłu PM10. Czy takie powietrze ma właściwości lecznicze?

Samorządowcy twierdzą, że wszystko jest kwestią pomiarów i tego, jakie pomiary są przyjmowane przez Ministerstwo Zdrowia jako pewne i miarodajne.

Np. w Polanicy-Zdroju w 2016 roku stanęła mobilna stacja pomiarowa. Z uzyskanych przez nią danych wynika, że uzdrowisko spełnia normy czystości powietrza. Miasto robi co może w walce o czyste powietrze.

- Mamy pełną inwentaryzację potrzeb. Czekamy na środki unijne i te związane z ochroną powietrza - deklaruje Jerzy Terlecki, burmistrz Polanicy-Zdroju. Podkreśla, że wszyscy czekają na zakaz sprzedaży flotów, mułów, a także na wprowadzenie norm dla pieców.

Sytuacja najgorzej wygląda zimą, gdy ludzie palą w piecach paliwem stałym i śmieciami.

Więcej: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post