ABC badań laboratoryjnych. Oznaczenie bilirubiny w surowicy

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

ABC badań laboratoryjnych. Oznaczenie bilirubiny w surowicy

Post autor: Asystentka »

ABC badań laboratoryjnych. Oznaczenie bilirubiny w surowicy – badanie i interpretacja
dr n. med. Iwona Kotuła
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Immunologii Klinicznej Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
ABC badań laboratoryjnych. Oznaczenie bilirubiny w surowicy – badanie i interpretacja

Skróty: TcB – przezskórne oznaczenie bilirubiny, UDPGT – transferaza urydylodifosforoglukuronowa

W artykule omówiono wskazania do oznaczania stężenia bilirubiny, sposób pobierania krwi, zasady przechowywania oraz transportu próbek, analityczne metody pomiarowe, a także najczęstsze błędy i czynniki wpływające na interpretację wyniku. Szczególną uwagę poświęcono znaczeniu tego badania u noworodków. Adresatami opracowania są pediatrzy, neonatolodzy i lekarze rodzinni, a jego celem – poprawa umiejętności świadomego i poprawnego wykorzystania tego parametru w codziennej praktyce.
Metabolizm i frakcje bilirubiny

Bilirubina należy do barwników żółciowych powstających z rozpadu hemu. Głównym źródłem bilirubiny jest hemoglobina, z której pochodzi 80% dobowej produkcji bilirubiny. Bilirubina powstaje także w wyniku metabolizmu innych białek zawierających hem, takich jak mioglobina, katalaza i cytochrom P-450.
Katabolizm hemoglobiny zachodzi w makrofagach śledziony, wątroby i szpiku kostnego. Hemoglobina uwolniona z rozpadłych erytrocytów wiąże się z haptoglobiną w osoczu. Kompleks hemoglobina– haptoglobina w układzie siateczkowo- -śródbłonkowym wątroby lub śledziony rozpada się i podlega przemianom, uwalniając żelazo i bilirubinę.
Wydzielanie i wydalanie bilirubiny zachodzi w czterech etapach:
1. Produkcja bilirubiny – hemoglobina jest po związaniu się z haptoglobiną transportowana do śledziony, gdzie kompleks ten ulega rozbiciu, a z hemoglobiny powstaje globina i hem. W komórkach układu siateczkowo-śródbłonkowego następuje przemiana pierścienia hemowego w czteropirolowy układ bilirubiny – jest to bilirubina niesprzężona (niezwiązana), która we krwi jest transportowana w formie połączonej z albuminą.
2. Sprzęganie i wydzielanie bilirubiny – w wątrobie następuje oddzielenie bilirubiny od albuminy i jej sprzęganie z kwasem glukuronowym. Reakcję katalizuje transferaza urydylodifosforoglukuronowa (UDPGT). W wyniku tej reakcji powstają rozpuszczalne w wodzie pochodne – mono- i dwuglukuroniany – umownie nazywane bilirubiną sprzężoną (związaną). Bilirubina związana jest wydzielana do kanalików żółciowych, skąd wraz z żółcią trafia do dwunastnicy.
cd..mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post