Dolegliwości uszu

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
Asystentka

Dolegliwości uszu

Post autor: Asystentka »

Budowa narządu słuchu i równowagi

W rozumieniu potocznym pod pojęciem ucha kryje się narząd słuchu i równowagi. Małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny to elementy ucha zewnętrznego. W skład ucha środkowego wchodzi błona bębenkowa, jama bębenkowa wraz z kosteczkami słuchowymi, mięśniami wewnątrzusznymi i trąbką słuchową. Częścią odpowiadającą za odbiór bodźców dźwiękowych i uczucie równowagi odpowiada ucho wewnętrzne, tzw. narząd przedsionkowo-ślimakowy składający się z części przedsionkowej odpowiedzialnej za zmysł równowagi oraz części ślimakowej odpowiedzialnej za słyszenie. Chorować może każda z części narządu słuchu i równowagi, jednak pewne choroby występują częściej.

Zapalenia ucha środkowego – niepokojące objawy

Zapalenia ucha środkowego należą do najczęstszych chorób w otolaryngologii. Możemy je podzielić wg różnych kryteriów, m.in. na zapalenia ostre i przewlekłe. Przyczyną zapaleń są często zakażenia górnych dróg oddechowych, a także zaburzenia drożności nosa związane zarówno z infekcją górnych dróg oddechowych, zmianami alergicznymi, przerostem migdałka gardłowego (tzw. trzeciego), ale również niekiedy chorobami nowotworowymi. Odmienny przebieg procesów odpowiedzi immunologicznej, odmienna budowa trąbki słuchowej, zwiększona aktywność tkanki chłonnej migdałków powodują, że dzieci w pierwszych kilku latach życia szczególnie często zapadają na tę chorobę.

Objawy:

nagły, narastający w ciągu kilku godzin, silny, pulsujący, zazwyczaj jednostronny ból nasilający się w nocy i w pozycji leżącej,
ból głowy,
szum uszny zwykle o niskim nasileniu, „pykanie”, „przelewanie”,
upośledzenie słuchu,
gorączka, złe samopoczucie, brak apetytu, bezsenność,
czasem wyciek z ucha, odstawanie ucha, obrzęk ciastowaty za uchem (szczególnie niepokojące).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post