Cedowanie obowiązków AOS, pracowni diagnostycznych i szpital

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Cedowanie obowiązków AOS, pracowni diagnostycznych i szpital

Post autor: Asystentka »

Cedowanie obowiązków AOS, pracowni diagnostycznych i szpitali na POZ jest niedopuszczalne
Do Małopolskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zgłaszają problemy dotyczące współpracy z lekarzami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, szpitalnych oddziałów ratunkowych, oddziałów szpitalnych i pracowni diagnostycznych polegające na zlecaniu przez wymienionych wykonania badań analitycznych i obrazowych w ramach POZ. Kolegium wysłało pismo w tej sprawie do Elżbiety Fryźlewicz-Chrapisińskiej, dyrektor małopolskiego NFZ.

Aktualnie obowiązujące rozwiązania prawne obligują poradnie AOS, pracownie diagnostyczne oraz oddziały szpitalne do wykonywania badań niezbędnych do kontynuacji diagnostyki oraz leczenia pacjentów w obrębie własnych struktur organizacyjnych. Nadto oddziały szpitalne powinny wydawać pacjentowi przy wpisie, oprócz karty informacyjnej stosownie do jego stanu zdrowia:
• skierowania na świadczenia zalecone w karcie informacyjnej
• recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne
• zlecenia na wyroby medyczne oraz ich naprawę, zalecone w karcie informacyjnej
• zlecenia na transport sanitarny lub transport zgodnie z przepisami ustawy.

"W sytuacjach szczególnych, w których zwłoka w wykonaniu badań dodatkowych w ramach struktur leczących pacjenta mogłaby mieć wpływ na zdrowie i skuteczność dalszego leczenia, lekarze rodzinni często wspomagają kolegów pracujących w ramach AOS, pracowni diagnostycznych oraz oddziałów w szpitalach. Pomoc ta wynika z troski o zdrowie naszych pacjentów. Takie sytuacje powinny należeć do wyjątków. Cedowanie obowiązków należących do AOS, pracowni diagnostycznych i oddziałów szpitalnych na POZ jest niedopuszczalne" - podkreśla wiceprezes MOW KLRwP Hubert Malec.

Kolegium prosi o jednoznaczne stanowisko MOW NFZ w tej sprawie.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post