Kupujemy spirometr – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządz

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Kupujemy spirometr – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządz

Post autor: Asystentka »

Kupujemy spirometr – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia
dr hab. n. med. Piotr Boros prof. IGiChP, Zakład Fizjopatologii Oddychania, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Jak cytować: Boros P.: Praktyka kliniczna – spirometria: Kupujemy spirometr – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Med. Prakt., 2016; 11: 75–77

Spirometria jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu oddechowego, dlatego umiejętność jej wykonania i prawidłowej interpretacji wyników powinni posiąść, przynajmniej w podstawowym zakresie, zarówno pulmonolodzy, jak i interniści oraz lekarze rodzinni. Warto też dysponować spirometrem w gabinecie. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie spirometru należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które będą miały istotne znaczenie dla jego użytkowania. Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli spirometrów, zarówno produkcji zagranicznej, jak i krajowej, a cena waha się w bardzo szerokim zakresie – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wynika to z faktu, że o ile za pomocą każdego spirometru można wykonać podstawowe badanie w zakresie wymaganym przez standardy, o tyle urządzenia te oferują różne możliwości, mniej lub bardziej przydatne dla konkretnego użytkownika. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany spirometr ma stosowny certyfikat. Producent (ew. dystrybutor) powinien udokumentować, że urządzenie spełnia zalecenia American Thoracic Society (tzw. test 24 lub 26 krzywych) i potwierdzić to certyfikatem. Niestety nadal są oferowane urządzenia niespełniające tego kryterium (np. różnego typu „przystawki spirometryczne” i urządzenia mierzące wyłącznie objętość). Następnie należy określić, do jakich celów ma służyć spirometr. W przypadku pracowni obsługującej oddział szpitalny i/lub poradnię specjalistyczną (duża liczba badań, udział w badaniach klinicznych) należy zwrócić uwagę na następujące funkcje i aspekty:
1) spełnienie wymogów ATS jest warunkiem niezbędnym, a znana na świecie marka będzie atutem w przypadku udziału w badaniach klinicznych
2) łatwość utrzymania reżimu sanitarnego (dezynfekcja części mających styczność z chorym i mogących ulec zakażeniu) – zaleca się używanie spirometrów z wymiennymi głowicami (indywidualnymi dla każdego pacjenta) bądź filtrów
3) niski jednostkowy koszt badania (cena materiałów zużywalnych) – niektóre urządzenia mają specjalne (przeznaczone tylko dla danego urządzenia) materiały zużywalne (głowice, ustniki), które w przypadku dużej liczby badań generują spore koszty
4) możliwość archiwizacji wyników w bazie danych, przydatna zwłaszcza na oddziałach szpitalnych i do opracowań statystyczno-naukowych.
Znalezienie danych pacjenta w takiej bazie jest zwykle szybsze niż wpisywanie ich za każdym razem, a dodatkowo istnieje możliwość oceny trendów zmian wyników w czasie dla indywidualnych pacjentów.
5) możliwość współpracy z zewnętrznymi bazami danych i z sieciami komputerowymi – jest szczególnie ważna w aspekcie komputeryzacji i elektronicznej wymiany danych z systemami informatycznej obsługi szpitali (protokoły HL7, Dicom) oraz załączania wyników do elektronicznej dokumentacji medycznej lub przesyłania ich na odległość
6) możliwość aktualizacji oprogramowania i rozbudowy o nowe opcje (próby prowokacyjne, współpraca z modułami pomiarowymi innych rodzajów badań, takich jak pletyzmografia, zdolność dyfuzji gazów, podatność układu oddechowego, próby wysiłkowe)
7) możliwość druku na zwykłym papierze (druk na papierze termicznym z czasem staje się nieczytelny, a wyniki mogą być potrzebne w przyszłości)
8) możliwość zmiany i wyboru różnych wartości należnych bądź dołączenia własnych – większość dotychczas używanych spirometrów oblicza wyniki w odniesieniu do przestarzałych wartości należnych ustalonych w latach 70. i 80. XX wieku (najbardziej aktualne wartości należne to GLI-2012), a ze względu na migrację ludności coraz częściej istnieje konieczność używania wartości należnych innych niż dla rasy białej
9) możliwość zaprojektowania własnego szablonu wyniku badania – wybór kluczowych parametrów i oczyszczenie wyniku z niepotrzebnego szumu informacyjnego (licznych parametrów możliwych do zmierzenia, ale niemających znaczenia praktycznego) przyspiesza i ułatwia interpretację.

W przypadku zakupu urządzenia wykorzystywanego sporadycznie lub przy łóżku chorego, bądź do badań przesiewowych „w terenie” znaczenie będą miały inne cechy:
1) łatwość obsługi (nieskomplikowana procedura wykonania badania)
2) ograniczone do minimum wprowadzanie danych badanego (płeć, wiek, wzrost)
3) niewielkie rozmiary, odporność na uszkodzenia mechaniczne, zwarta konstrukcja
4) własne zasilanie (baterie, akumulatory)
5) możliwość wydruku w miejscu przeprowadzania badania
6) możliwość archiwizacji danych i ich transferu do zewnętrznej bazy danych.

Każdy spirometr, niezależnie od przeznaczenia, powinien być zaopatrzony w wyczerpującą instrukcję obsługi napisaną w języku polskim, która musi zawierać wyjaśnienia dotyczące procedur sanitarnych. Zakup urządzenia powinien się wiązać z przeszkoleniem personelu, który będzie go używał. Niestety częstą praktyką firm sprzedających aparaty jest przysyłanie sprzętu wraz z instrukcją obsługi bez zapewnienia szkolenia na odpowiednim poziomie. Trzeba pamiętać, że szkolenia przeprowadzane przez producentów sprzętu kładą nacisk głównie na obsługę urządzenia, a nie na prawidłową technikę samego badania spirometrycznego. Problemem może być też dostępność serwisu. Niektóre firmy zajmują się wyłącznie dystrybucją sprzętu i ich zainteresowanie klientem kończy się wraz ze sfinalizowaniem sprzedaży, dlatego należy raczej wybierać firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, z serwisem w Polsce. W przeciwnym razie narażamy się na konieczność długiego oczekiwania na naprawę sprzętu, który jest często odsyłany do producenta za granicę. Bardzo ważnym elementem jest komfort pracy (wpływający również na jakość badań), który zależy także od wyświetlacza (ekranu) spirometru. Niestety urządzenia „kompaktowe” wyposażone są w wyświetlacze, które nie pozwalają na dokładne śledzenie manewrów podczas wykonywania badania. Duży, czytelny wyświetlacz (np. ekran komputera) pozwala znacznie lepiej kontrolować przebieg badania.

Przed dokonaniem zakupu warto przeanalizować oferty różnych firm w odniesieniu do swoich oczekiwań, planów na przyszłość i możliwości finansowych. Czasem lepiej zainwestować więcej w sprzęt oferujący możliwości rozwoju, pochodzący z firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, oferującej serwis gwarancyjny i pogwarancyjny wraz z przeszkoleniem personelu, niż zakupić tanie urządzenie, które ma wątpliwej jakości serwis, w krótkim czasie stanie się przestarzałe, dlatego że nie posiadają możliwości rozwoju lub choćby aktualizacji oprogramowania. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę samego spirometru, ale także ceny materiałów eksploatacyjnych. W przypadku zakupu pozornie taniego spirometru może się okazać, że po wykonaniu 1000 czy 2000 badań głowice, ustniki bądź filtry będą kosztować więcej niż sam spirometr.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post