Pielęgniarki masowo odchodzą z pracy

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Pielęgniarki masowo odchodzą z pracy

Post autor: Asystentka »

Co na to Ministerstwo?

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zwrócił się do minister rodziny, pracy i polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej w sprawie realizacji podwyżek dla pielęgniarek.

Według informacji zebranych przez OZZPiP dochodzi do drastycznej sytuacji masowego odchodzenia pielęgniarek z wykonywania pracy w domach pomocy społecznej. Bowiem nie zostały one objęte wzrostem wynagrodzeń wynikającym z porozumienia z 23 września 2015 r. zawartym przez OZZPiP z ministrem zdrowia oraz prezesem NFZ.

OZZPiP zaapelował wówczas do ministra pracy o analogiczne podwyżki dla pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej. W odpowiedzi minister skierował do starostów powiatowych wystąpienie, w których zapewnił ich, że dojdzie do wzrostu w 2016 r. kwoty dotacji budżetu państwa na dofinansowanie domów pomocy społecznej z wnioskiem, aby dotację przeznaczyć m.in. na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej, tak aby otrzymały one analogiczne wzrosty wynagrodzeń jak pielęgniarki zatrudnione w systemie opieki zdrowotnej.

Tymczasem realizacja przez starostów w/w zalecenia przebiegła różnie w poszczególnych częściach kraju. Część tej dotacji faktycznie trafiła do pielęgniarek domów pomocy społecznej. Jednak obecnie te pierwotne podwyżki nie są kontynuowane, a od września w domach pomocy społecznej pielęgniarki nie otrzymały dalszego wzrostu wynagrodzeń (II raty zgodnie z Porozumieniem z dnia 23.09.2015 r.)

Jak informuje OZZPiP sytuacja stała się naprawdę dramatyczna, bowiem jedyną drogą na poprawę warunków finansowych pielęgniarki widzą w zmianie miejsca świadczenia pracy.

W odpowiedzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej potwierdza, że zasady przyznawania podwyżek ustalone w porozumieniu z 23 września 2015 r. nie mogą mieć zastosowania w przypadku pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej. A także że zarobki pielęgniarek zatrudnionych w DPS są bardzo zróżnicowane w skali całego kraju i zależą od możliwości finansowych budżetów poszczególnych gmin/powiatów. Wszystkie decyzje dotyczące polityki płacowej, w tym ewentualnych podwyżek podejmowane są wyłączenie w poszczególnych samorządach. Rozporządzenie Rady Ministrów określa jedynie minimalne miesięczne poziomy wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk.

We wrześniu 2016 r. przekazano samorządom lokalnycn dodatkowo 30 mln zł na dofinansowanie działalności bieżącej domów pomocy. Jednak w budżecie państwa nie przewidziano dodatkowych środków tylko na podwyżki dla pielęgnirek zatrudnionych w DPS.

Źródło: OZZPiP
źródło: medexpress.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post