Resort rodziny proponuje nowe standardy dla domów pomocy spo

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
Asystentka

Resort rodziny proponuje nowe standardy dla domów pomocy spo

Post autor: Asystentka »

Resort rodziny proponuje nowe standardy dla domów pomocy społecznej
Osoby z zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji, przebywające w domach pomocy społecznej, powinny, o ile to możliwe, mieć zapewniony jednoosobowy pokój - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Przepis wprowadza się w celu zwrócenia uwagi na specyficzne potrzeby tej grupy mieszkańców; specjaliści pracujący z takimi osobami zwracają uwagę, że nie mogą oni przebywać w dużych grupach, wymagają zajęć indywidualnych lub w bardzo małych zespołach - czytamy w przygotowywanym dokumencie.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej zakłada też nową formę aktywizacji dla mieszkańców DPS-ów, którzy mają problemy z komunikacją werbalną i wobec których może być stosowana komunikacja wspomagająca i alternatywna. Chodzi np. o język migowy dla osób głuchych od urodzenia.

Nowe przepisy wprowadzają także minimalne standardy w zakresie wyposażenia toalety i łazienki. Zgodnie z propozycją MRPiPS muszą one zawierać co najmniej: miskę ustępową, umywalkę i prysznic (przepis nie będzie stosowany do domów prowadzonych w dniu 31 grudnia 2013 r.).

Ponadto projekt zakłada, że każdy dom powinien na każdej kondygnacji posiadać łazienkę przystosowaną do kąpieli osób leżących. Według wskazań - łazienka powinna być wyposażona w urządzenia ułatwiające kąpiel. W propozycji podkreślono jednak, że przepis ten nie będzie obowiązywał domów już istniejących.

Projekt zakłada rezygnację z pojęcia "nowo powstających" domów pomocy społecznej oraz ujednolicenie standardów dotyczących liczby toalet i łazienek dla wszystkich domów (nowych i istniejących). Problemy w tej sprawie zgłaszali wojewodowie i podmioty, które chciały przejąć prowadzone już domy. Według obowiązujących przepisów w przypadku zmiany podmiotu prowadzącego taki dom traktowany jest, jako "nowo powstający" - co wiąże się z wymogiem spełnienia wyższych standardów.

- Problem może potencjalnie dotyczyć ok. 750 z 783 funkcjonujących domów pomocy społecznej. Tylko ok. 30 domów spełnia standard toalet i łazienek dla nowo powstających domów pomocy społecznej (1 toaleta i 1 łazienka na pokój) - wskazano w projekcie rozporządzenia.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.
źródło: rynekseniora.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post