Wprowadzenie ustawy o POZ: Około 20 tysięcy lekarzy straci p

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Wprowadzenie ustawy o POZ: Około 20 tysięcy lekarzy straci p

Post autor: Asystentka »

Bukiel o skutkach wprowadzenia ustawy o POZ: Około 20 tysięcy lekarzy straci pracę
Projekt ustawy o POZ z 30 grudnia 2016 roku pozbawia również prawa do pracy w POZ lekarzy (poza lekarzami rodzinnymi), którzy dotychczas nie pracowali w POZ, a którzy - ze względu na swoje kwalifikacje – mogliby tam pracować - mówi Krzysztof Bukiel.
Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy:
- W związku z tym, że nadal nie ma ostatecznego projektu ustawy o POZ i jest możliwość wpłynięcia na jego kształt, przypominamy o fatalnych skutkach, jakie wynikną z wprowadzenia w życie dotychczasowego projektu ustawy o POZ z 30 grudnia 2016 r.

Projekt przewiduje bowiem pozbawienie prawa do pracy w POZ szerokiej rzeszy lekarzy, którzy dotychczas mieli to prawo na podstawie art. 14 ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1172).

Wszystkie te osoby nie będą mogły pracować w POZ, jeżeli nie posiadają tak zwanej listy aktywnej pacjentów. Ogromna większość z nich nie posiada listy aktywnej. Dotyczy to pediatrów, internistów i lekarzy innych specjalności. W ten sposób około 20 tys. lekarzy (według oceny OZZL) straci pracę, pogłębiając tym samym deficyt lekarzy w podstawowej opiece zdrowotnej. Spowoduje to fatalne skutki dla pacjentów i dla pozostałych lekarzy POZ.

Projekt ustawy o POZ z 30 grudnia 2016 roku pozbawia również prawa do pracy w POZ lekarzy (poza lekarzami rodzinnymi), którzy dotychczas nie pracowali w POZ, a którzy - ze względu na swoje kwalifikacje – mogliby tam pracować, jak np. pediatrzy i interniści. W ten sposób zostanie sparaliżowane normalne funkcjonowanie POZ. Po pierwsze, dlatego, że nadal większość lekarzy POZ stanowią lekarze innych specjalności niż medycyna rodzinna. Po drugie, dlatego, że uniemożliwi się lekarzom innych specjalności, nie pracującym na stałe w POZ, nawet doraźne zastępstwa lekarzy rodzinnych, co dzisiaj jest powszechną praktyką.

Zarząd Krajowy OZZL wzywa Ministerstwo Zdrowia do odpowiedniej zmiany projektu ustawy o POZ i przyjęcie zasady, że lekarzem POZ jest lekarz, który posiada specjalizację z:
- medycyny rodzinnej lub
- medycyny ogólnej lub
- pediatrii lub
- interny, bez względu na rodzaj posiadanego dyplomu specjalizacji.
źródło: termedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post