NFZ uspokaja pacjentów z HCV

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

NFZ uspokaja pacjentów z HCV

Post autor: Asystentka »

Projekt zarządzenia ogłoszony kilka dni przed majowym weekendem budzi niepokój pacjentów.


Jak poinformowała Medexpress Fundacja Gwiazda Nadziei projekt nowego zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia odbiera pacjentom i lekarzom to, co dał im minister zdrowia: możliwość wyboru optymalnej terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ ogłoszony kilka dni przed majowym weekendem, wprowadzający zasadę, że szpitale realizujące program terapii WZW C mają stosować leki zakupione w ramach przetargu centralnego. Obecnie, samodzielnie dopasowują one terapie do konkretnych pacjentów. Co planowana zmiana oznacza w praktyce? Projekt jest niestety nieczytelny. Niektóre zapisy wydają się być niespójne, ale wynika z nich, że lekarzom odebrany będzie wybór leku oparty o kryteria medyczne. Taki ruch byłby niekorzystny dla 10 tysięcy polskich pacjentów czekających na rozpoczęcie leczenia. A przecież mowa o groźnej chorobie (niewłaściwie leczone, lub w ogóle nieleczone WZW C prowadzi do marskości wątroby, nowotworu i w konsekwencji śmierci chorego).

- Na razie mamy tylko obawy, bo projekt zarządzenia sformułowany jest niejasno, ale intencje NFZ wydają się oczywiste. Urzędnicy Funduszu, biorąc najprawdopodobniej pod uwagę wyłącznie względy ekonomiczne, chcą wymusić na lekarzach stosowanie leczenia najtańszego. Przesłanki merytoryczne, które najwyraźniej przyświecały ministrowi zdrowia podczas podejmowania decyzji o finansowaniu leczenia WZW C w Polsce, schodzą na plan dalszy - poinformowała Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei wspierającej chorych z HCV.

NFZ odpowiada i uspokaja pacjentów:

Przede wszystkim należy uspokoić pacjentów - zaproponowane w projekcie zarządzenia zmiany mają na celu poprawienie dostępności do leczenia w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2)".

Nie jest prawdą, że projekt zarządzenia odbiera lekarzom i pacjentom możliwość wyboru najlepszej formy terapii HCV. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ingeruje bowiem w żaden sposób w treść programu lekowego leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C ani w treść wydanych decyzji o objęciu refundacją poszczególnych leków. Zakres świadczenia zawartego w obwieszczeniu Ministra Zdrowia dopuszcza bowiem na równoważnym poziomie możliwość prowadzenia terapii pacjentów z genotypem 1a i 1b trzema preparatami.

Jednocześnie projekt zarządzenia daje możliwość w sytuacji, gdy u danego pacjenta konieczne będzie zastosowanie innego leku niż zakupiony w przetargu centralnym, zakupienie przez szpital innego odpowiedniego produktu leczniczego. Zachowana jest zatem autonomia lekarza decydującego o zastosowaniu takiego a nie innego leku u konkretnego pacjenta. Powyższe jest również zgodne z wytycznymi w tym zakresie europejskich i krajowych ekspertów w zakresie leczenia HCV, zgodnie z którymi w omawianej grupie chorych dopuszczane są rożne opcje leczenia i traktowane są one jako równorzędne.

Nieprawdziwe są również argumenty dotyczące pozostawienia bez możliwości leczenia pacjentów z genotypami 2 - 6. Dla tej grupy pacjentów system zakupu, stosowania i refundacji leków pozostaje bez zmian.

Narodowy Fundusz Zdrowia działa w interesie i na rzecz pacjentów, a co za tym idzie to ich dobro oraz zdrowie podlegają ochronie w ramach proponowanych zmian. Przetargi centralne na leki refundowane w Polsce są przeprowadzane z powodzeniem w odniesieniu do czynników krzepnięcia, hormonu wzrostu oraz szczepionek. W wyniku transparentnych i konkurencyjnych postępowań, tę samą wysokość środków finansowych można wykorzystać na wdrożenie terapii dla zdecydowanie szerszej grupy pacjentów.

Warto również podkreślić, że Narodowy Fundusz Zdrowia znacznie zwiększył poziom finansowania leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Kwota przeznaczona na ten cel w 2016 roku wyniosła 438 506 055 zł, co oznacza, że na ten program lekowy Fundusz wydatkuje najwyższą kwotę ze wszystkich programów.

Podkreślenia wymaga, że głównym celem zaproponowanych w projekcie zarządzenia zmian jest zwiększenie liczby pacjentów leczonych w Polsce i stopniowa eliminacja zakażenia HCV. Absolutnie celem tym nie są oszczędności. Należy podkreślić, że wysokość zobowiązań finansowych NFZ wobec placówek prowadzących leczenie w ramach programu nie ulegnie zmniejszeniu.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post