Cukrzyca u seniorów

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Cukrzyca u seniorów

Post autor: Asystentka »

lek. Anna Firek
NZOZ Szpital Miejski w Rabce-Zdroju
Na podst: 1. Kalyani R.R, Golden S.H.: Diabetes and aging: unique considerations and goals of care . Diabetes care 2017; 40:440-443/ DOI 10.2337/dci 17-0005.
2.Pearl G.l., Halter J.B.: The patophysiology of hyperglycemia in older adults: clinical considerations. Diabetes care 2017; 40:444-452/DOI 10.2337/dc16-1732
3. Bloomgarden Z., Einhorn D. i wsp.: Is HBA1c<7% a marker of poor performance in individuals >65 years old? Diabetes care 2017;40:526-528/DOI 10.2337/dci16-0043 .

W związku ze starzeniem się populacji stale zwiększa się liczba seniorów, a tym samym zwiększa się również liczba seniorów chorych na cukrzycę. Na podstawie danych epidemiologicznych szacuje się, że w USA prawie 30% osób >65. roku życia choruje na cukrzycę, z czego połowa o tym nie wie, a u kolejnych 30% na podstawie badań rozpoznawany jest stan przedcukrzycowy. W diagnostyce cukrzycy u osób >65. roku życia nie wystarczy oznaczenie tylko glikemii na czczo, konieczne jest wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy.
Wskaźnik zapadalności na cukrzycę w grupie osób >65. roku życia wynosi 11,5/1000, a w grupie między 20. a 44. rokiem życia 3,6/1000. Problem w terapii osób w starszym wieku stanowi współwystępowanie u jednego pacjenta wielu chorób wymagających często polifarmakoterapii. Jeżeli ponadto ocenia się tę grupę tylko przez kryterium wieku, można się zetknąć z osobą metrykalnie młodszą, która wymaga stałej opieki, bo jest np. leżąca lub z 80-latkiem, który podróżuje po świecie i czynnie uprawia sport.
Częstość powikłań cukrzycy głównie makronaczyniowych w populacji ogólnej maleje w związku ze stosowaniem w farmakoterapii coraz to nowych cząsteczek oraz coraz lepszą dostępnością różnych narzędzi do edukacji pacjentów. W populacji seniorów niestety takiej prawidłowości nie można zaobserwować. Ponadto w tej grupie chorych cały czas obserwuje się największą częstość występowania związanej z cukrzycą schyłkowej niewydolności nerek. Ta grupa wiekowa nie jest ponadto jednorodna pod względem typu cukrzycy oraz czasu jej trwania. Zalecenia towarzystw naukowych dotychczas nie uwzględniały oddzielnie tej grupy pacjentów.

Po raz pierwszy Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uwzględniło seniorów chorych na cukrzycę w swoich zaleceniach w 2012 r., w których zwrócono uwagę na indywidualne podejście do leczenia cukrzycy w tej grupie wiekowej, uwzględniając cały szereg czynników, takich jak:
• występowanie lub brak przewlekłych powikłań,
• ryzyko hipoglikemii,
• oczekiwana długość życia,
• stopień samodzielności chorego,
• wsparcie ze strony otoczenia w procesie leczenia.
Patofizjologia cukrzycy u osób >65. roku życia

Starzenie się pogarsza tolerancję glukozy. Można powiedzieć, że cukrzyca typu 2 u osób w starszym wieku to choroba związana z wiekiem. Jest wynikiem kombinacji działania czynników genetycznych, stylu życia i wpływu procesu starzenia na organizm. Prowadzi do hiperglikemii, która jest wynikiem zarówno zaburzonej sekrecji insuliny przez komórki beta trzustki (aktualne badania wskazują, że jest to mechanizm dominujący), jak i osłabienia obwodowej wrażliwości na insulinę.
więcej: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post