Rzadkie nowotwory występują często. Jak to możliwe?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rzadkie nowotwory występują często. Jak to możliwe?

Post autor: Asystentka »

USA: rzadkie nowotwory występują często. Jak to możliwe?
Co piąty nowotwór rozpoznawany w USA to rzadka postać choroby - poinformowało American Cancer Society na łamach pisma "CA: A Cancer Journal for Clinicians”.

Rzadkie nowotwory to takie, które dotykają mniej niż sześć na 100 tys. osób rocznie.

Zespół kierowany przez Carol E. DeSantis z American Cancer Society wykorzystał dane North American Association of Central Cancer Registries oraz programu Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER).

Z przygotowanego przez naukowców raportu wynika, że choć zachorowań na poszczególne rzadkie nowotwory jest niewiele, mnogość występujących u pacjentów odmian przekłada się na wielką liczbę chorych (w badaniu uwzględniono ponad 100 odmian nowotworów). Rzadkie nowotwory zwykle trudno jest leczyć, co pogarsza rokowanie.

Rzadkie nowotwory stanowią szczególnie znaczący odsetek w przypadku Latynosów (24 proc. spośród wszystkich nowotworów) oraz Azjatów i mieszkańców wysp na Pacyfiku (22 proc.). U Afroamerykanów odsetek ten sięga 20 proc., zaś w przypadku białych nie będących Latynosami - 19 proc.

W przypadku dzieci i młodzieży rzadkie nowotwory paradoksalnie stanowią większość zachorowań na tę chorobę (71 proc.). U osób po 65. r.ż. to mniej niż 20 proc. Zdaniem autorów raportu wraz z wprowadzeniem nowych metod diagnostycznych (np. znaczników molekularnych) ich odsetek jeszcze wzrośnie.

Rzadko spotykane nowotwory stanowią duże wyzwanie dla lekarzy oraz pacjentów. W większości wypadków niewiele wiadomo o ich przyczynach, zaś sposoby zapobiegania czy wczesnego rozpoznawania są mało skuteczne lub w ogóle nie zostały opracowane. Bardzo często dopiero po wielu wizytach u specjalisty udaje się postawić właściwą diagnozę, co opóźnia rozpoczęcie leczenia.

O ile pięć lat od postawienia diagnozy przeżywa 74 proc. kobiet i 75 proc. mężczyzn ze "zwykłym" nowotworem, to w przypadku nowotworu rzadkiego - odpowiednio 60 i 55 proc. Dzieci i młodzież z rzadkimi nowotworami mają znacznie większe szanse na pięcioletnie przeżycie (82 proc.) niż osoby w wieku 65-79 lat (46 proc.).

Możliwości leczenia rzadkich nowotworów są najczęściej mocno ograniczone w porównaniu z częściej spotykanymi nowotworami - częściowo dlatego, że mniej jest dotyczących ich badań klinicznych oraz przedklinicznych. Można prowadzić je praktycznie tylko w największych ośrodkach, do których trafia odpowiednio duża liczba pacjentów. Jak wskazują autorzy, badania nad rzadkimi nowotworami przyczyniają się do postępu w leczeniu wszystkich chorób nowotworowych.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post