Najpierw niedocukrzenie, dopiero potem refundacja...

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Najpierw niedocukrzenie, dopiero potem refundacja...

Post autor: Asystentka »

Powikłania cukrzycowe prowadzące do konieczności amputacji kończyn można ograniczyć, gdyby chorzy mieli lepszy dostęp do niektórych terapii - apelują specjaliści.

Zdaniem specjalistów, mniejsza liczba powikłań byłaby możliwa do uzyskania m.in. dzięki poprawie dostępności do insulin długo działających.

W leczeniu cukrzycy typu 2 Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca stosowanie insulinoterapii w modelu skojarzonym z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Szczególne znaczenie w terapii mają właśnie analogii insulin długo działających, które imitują stałe wydzielanie insuliny przez trzustkę, co przyczynia się do utrzymania jej stężenia na odpowiednim poziomie przez wiele godzin.

Lekarze wyjaśniają, że w kraju dostępne są refundowane insuliny długo działających, ale warunkiem otrzymania prawa do zakupu leku jest brak poprawy glikemii utrzymujący się przez przez pół roku pomimo podjętego leczenia.

- Zasada refundacji analogów długo działających została wprowadzona kilka lat temu, wtedy, kiedy nie myśleliśmy tak krytycznie o niedocukrzeniach. Był pomysł, by spróbować tradycyjnych insulin, dopiero jak one nie działają, wtedy sięgnijmy po nowsze insuliny - mówi Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Dodaje: - Powoli ten sposób myślenia staje się przestarzały i rzeczywiście nie powinno być tak, że chory ma mieć niedocukrzenie po to, żeby dostał lepszy wariant leczenia.

Więcej: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post