Skaling i wygładzenie powierzchni korzeni stosowane z metoda

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
Asystentka

Skaling i wygładzenie powierzchni korzeni stosowane z metoda

Post autor: Asystentka »

Skaling i wygładzenie powierzchni korzeni stosowane z metodami pomocniczymi lub bez nich w niechirurgicznym leczeniu przewlekłego zapalenia przyzębia. Wytyczne American Dental Association
Skróty: PDT (photodynamic therapy) – terapia fotodynamiczna, PZP – przewlekłe zapalenie przyzębia, SRP (scaling and root planing) – skaling i wygładzenie powierzchni korzenia
Wprowadzenie

Przewlekłe zapalenie przyzębia (PZP) dotyka niemal połowę osób >30. roku życia w USA. Częstość występowania umiarkowanego i zaawansowanego PZP w tej populacji szacuje się na odpowiednio 30% i 8,5%. Choroba prowadzi do utraty tkanki łącznej podtrzymującej ząb oraz kości wyrostka zębodołowego i, jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, jest główną przyczyną utraty zębów u osób dorosłych.
Wytyczne American Dental Association dotyczące niechirurgicznego leczenia PZP opracowano na podstawie przeglądu systematycznego obejmującego 72 trwające ≥6 miesięcy badania oceniające poziom przyczepu klinicznego, opublikowane w języku angielskim do lipca 2014 roku. Oceniono skuteczność leczenia niechirurgicznego, tj. skalingu i wygładzenia powierzchni korzeni (scaling and root planing – SRP) bez użycia metod pomocniczych lub z ich użyciem u pacjentów we wszystkich stadiach zaawansowania choroby przyzębia.

Uwzględniono następujące metody pomocnicze:
1) środki przeciwdrobnoustrojowe stosowane miejscowo (chipy z chlorheksydyną, żel z doksycykliną w formie hyklanu i minocyklinę w formie mikrosfer)
2) doksycyklinę stosowaną doustnie w małej dawce (20 mg 2 × dz. przez 3–9 mies.; jej działanie przypisuje się hamowaniu metaloproteinazy macierzy 8, a nie efektowi przeciwdrobnoustrojowemu)
3) leki przeciwdrobnoustrojowe stosowane doustnie (amoksycylinę, metronidazol, azytromycynę, klarytromycynę, moksyfloksacynę lub tetracykliny, w tym doksycyklinę w dawce ≥100 mg/d)
4) lasery stosowane w leczeniu niechirurgicznym (diodowe, zarówno te do terapii fotodynamicznej [PDT], jak i do niej nieprzeznaczone [nie-PDT], neodymowo-jagowy [Nd:YAG] i erbowy).
Zmianę poziomu przyczepu klinicznego klasyfikowano jako nieistotną/brak (≤0,2 mm), małą (>0,2–0,4 mm), umiarkowaną (>0,4–0,6 mm) i znaczną (>0,6 mm).
Przy każdym zaleceniu podano jego siłę (umiarkowane, słabe, opinia ekspertów za danym postępowaniem, opinia ekspertów przeciwko danemu postępowaniu) oraz jakość danych, na których je oparto (tab.). Ze względu na brak danych z badań klinicznych dobrej jakości większość zaleceń jest opinią ekspertów lub ich siła jest słaba, a żadnego nie uznano za mocne.
Zalecenia American Dental Association mają pomóc lekarzom dentystom w leczeniu osób z PZP. Metodę leczenia należy wybrać po dokładnej diagnostyce pacjenta, uwzględniając jego potrzeby i preferencje.
TU materiał do zapoznania
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post