Czy należy podać dodatkową dawkę szczepionki przeciwko WZW t

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Czy należy podać dodatkową dawkę szczepionki przeciwko WZW t

Post autor: Asystentka »

Czy należy podać dodatkową dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B?

dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czy uzupełniać szczepienie przeciwko WZW typu B u 4-letniego dziecka urodzonego w 30. tygodniu ciąży, z masą ciała 1800 g, które zaszczepiono według schematu 0, 1, 6, zamiast 0, 1, 2, 12 miesięcy? Czy podanie czwartej dawki szczepionki jest uzasadnione? Czy dalsze postępowanie zależy od wyniku oznaczenia stężenie przeciwciał anty-HBs?

Zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (PSO), noworodki z urodzeniową masą ciała <2000 g, tak jak w przypadku opisanego dziecka, powinny otrzymać łącznie 4 dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B. Zalecenie to jest uzasadnione lepszą odpowiedzią na szczepienie podane w takim schemacie w tej szczególnej grupie dzieci. Wcześniakom zaleca się schemat 4-dawkowy, gdyż – w porównaniu ze schematem 3-dawkowym – pozwala on uzyskać większy odsetek serokonwersji. Najprostszą opcją, zgodną z ogólnymi zasadami szczepień, jest zatem uzupełnienie zaległej czwartej dawki. Szczepionki przeciwko WZW typu B nie można „przedawkować”, nie należy się zatem obawiać, że czwarta dawka zwiększy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Podanie dodatkowych dawek szczepionki przeciwko WZW typu B jest bezpieczne i dobrze tolerowane – nie stwierdzono odczynów niepożądanych po podaniu dodatkowych, nadprogramowych dawek. Po podaniu łącznie 4 dawek szczepionki nie ma wskazań do kontroli odporności poszczepiennej. Skuteczny może być też zastosowany klasyczny schemat 3-dawkowy (0, 1, 6), ponieważ szczepionka przeciwko WZW typu B jest wysoce immunogenna. Takiego schematu nie zaleca się jednak u wcześniaków. Proponowany powyżej schemat 4-dawkowy pozwala uniknąć wątpliwości co do skuteczności szczepienia. Alternatywne rozwiązanie, czyli oznaczenie swoistych przeciwciał anty-HBs, ma wady. Po pierwsze, stężenie przeciwciał anty-HBs naturalnie zmniejsza się z upływem czasu – w celach kontrolnych powinno się je oznaczać 1–2 miesięcy po podaniu ostatniej szczepionki. W opisanym przypadku od ostatniego szczepienia upłynęło już ponad 3 lata, dlatego wynik może być niemiarodajny, tzn. nie pozwoli odróżnić dziecka, które odpowiedziało na szczepienia, ale stężenie swoistych przeciwciał zmniejszyło się z czasem, od dziecka, które na szczepienie w ogóle nie odpowiedziało. Z podania czwartej dawki szczepionki można zrezygnować tylko gdy stężenie przeciwciał wynosi ≥10 IU/l. Po drugie, jeżeli w oznaczeniu uzyskamy wynik ujemny (<10 IU/l) to i tak podamy czwartą dawkę szczepionki. Pojawią się też wątpliwości, co do skuteczności szczepień i pokusa, aby sprawdzić odpowiedź na czwartą dawkę przez kolejne oznaczenie przeciwciał anty-HBs.

Podsumowując, najprostszym rozwiązaniem jest uzupełnienie brakującej czwartej dawki szczepionki i odstąpienie od oceny stężenia przeciwciał anty-HBs.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post