Kleszcze - jak się chronić?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Kleszcze - jak się chronić?

Post autor: Asystentka »

Nadeszła długo wyczekiwana kalendarzowa wiosna! Pora roku, gdzie wszystko budzi się do życia, a wraz z nią kleszcze! Te stworzenia lubią wysokie temperatury, ale już teraz należy być czujnym. Ich aktywność rośnie zaraz po tym, jak ustanie mróz. „Przygoda” z pajęczakiem może być śmiertelnie niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla naszych pupili. Żeby ją przeżyć nie trzeba wybierać się na weekend poza miasto. Niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem.

Gdzie można złapać kleszcza?

Myli się ten, kto myśli, że o kleszcza trzeba się „postarać”. Czają się na liściach krzewów, drzew, na źdźbłach traw, zwykle na skrajach lasów, ale również w niewielkich parkach miejskich. Bytują także na łąkach, zaroślach, przy brzegach rzek czy jezior, ogródkach działkowych, trawnikach, skwerach czy piwnicach.
Ukąsi czy nie ukąsi?

Kleszcze namierzają cel nawet z odległości 20 metrów, reagując na zapach potu, temperaturę ciała czy wydychany dwutlenek węgla. Wbija się w skórę bezboleśnie, bo jego ślina zawiera substancję znieczulające.
Jak bronić się przed krwiopijcami?

Postaw na odpowiednie ubranie. Zakryj ciało, czyli nałóż bluzkę z długim rękawem i długie spodnie. Koniecznie zakryj głowę i załóż wysokie buty. Krąży mit o kolorach ubioru, ale niestety – jest fałszywie. W rzeczywistości polega to na tym, że na jasnym ubraniu łatwiej zauważyć kleszcza. Intensywność barw raczej nie ma znaczenia, czy kleszcz wybierze nas na ofiarę.
Zadbaj o swojego pupila i spraw mu specjalną obrożę, które działają w zależności od producenta 4-6 miesięcy. Warto co jakiś czas zdjąć obrożę i ją powyginać, żeby znów zaczęły uwalniać się środki odstraszające.
Kleszcze nie lubią olejków eterycznych, więc przed spacerem możesz skropić ciało np. olejkiem z drzewa herbacianego.
Witamina B zmienia skład naszego potu, także można ją nabyć w aptece lub dostarczyć np. z piwem. Kolejnym naturalnym sposobem zmiany zapachu potu jest czosnek.
Spray na komary i kleszcze, które można stosować bezpośrednio na skórę, na ubranie i w pomieszczeniach jest dla ludzi nieszkodliwy i bezzapachowy. Szeroki wybór pewnych, skutecznych preparatów znajdziesz w naszej aptece - tutaj!
Najważniejsze: po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało! Zwłaszcza delikatne miejsca tj.: za uszami, na brzuchu, w pachwinach, pod kolanami, skóra głowy

A co, jeżeli to nie pomoże?
Stało się. I co dalej?

Potrzebne jest wprawne oko i pęseta. Delikatnie, aczkolwiek zdecydowanym ruchem chwytamy kleszcza przy samej skórze i odciągamy ku górze ruchem obrotowym lekko w lewo. Ważne jest to, aby nie oderwać tułowia kleszcza od jego głowy. Jeśli nie uda Ci się sprytnie pozbyć kleszcza i go urwiesz, to koniecznie zgłoś się do personelu fachowego, aby definitywnie pozbyć się kleszcza. Do usunięcia pajęczaka można też użyć cążek, kleszczołapek, lassa do usuwania kleszczy czy pompek ssących dostępnych w aptekach.

Pamiętaj! Mitem krążącym w społeczeństwie jest smarowanie masłem, olejem, octem, alkoholem! Substancje natłuszczające zatykają tchawki i to sprowokuje wymioty do żywiciela wraz ze wszystkimi patogenami.

Po usunięciu kleszcza umyj ręce, a ranę poddaj dezynfekcji np. wodą utlenioną, spirytusem czy Octeniseptem. Następnie obserwuj miejsce wkłucia. Czy nie pojawił się rumień, albo inne niepokojące objawy, np. grypopodobne? Chcąc mieć pewność, że nie doszło do zakażenia można wykonać badanie krwi w kierunku zakażenia chorobami odkleszczowymi. W aptece też są dostępne testy na boreliozę.

Kleszcze są wektorami wielu chorób m.in. boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy, tularemii. Największy problem stanowi borelioza. Po „spotkaniu z kleszczem” obserwuj swoje ciało, bo jednym z objawów choroby jest wędrujący rumień. Dopiero później dochodzi ból stawów i ograniczona ruchomość. Borelioza potrafi dawać też objawy pseudogrypowe, wówczas męczy nas ból głowy i gorączka. Nieleczona potrafi doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, a nawet paraliżu. Lekarz po przeprowadzeniu badania krwii i stwierdzeniu choroby poddaje pacjentów terapii antybiotykowej. Niestety na boreliozę nie istnieje szczepionka. Można ją natomiast nabyć na kleszczowe zapalenie mózgu. Należy mu się poddać zimą lub na początku wiosny, a cenowo jest przystępne.

Pogoda już zaczyna nas rozpieszczać, więc korzystajcie z uroków wiosny mądrze i z głową. Profilaktykę i bezpieczeństwo stawiajcie na pierwszym miejscu!
źródło: https://www.nowafarmacja.pl/blog/
yahoo1991
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2017, o 19:57

Re: Kleszcze - jak się chronić?

Post autor: yahoo1991 »

Witam, a czy wirusy kleszcza giną w wysokiej temperaturze?
dimedicus

Re: Kleszcze - jak się chronić?

Post autor: dimedicus »

Powyżej 50 stopni giną
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post