Co powinieneś wiedzieć zanim sięgniesz po popularną tabletkę

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Co powinieneś wiedzieć zanim sięgniesz po popularną tabletkę

Post autor: Asystentka »

Co powinieneś wiedzieć zanim sięgniesz po popularną tabletkę przeciwbólową - imbir i kurkuma na froncie walki z bólem
Kurkuma, imbir czy pieprz to nie tylko modne przyprawy. Mają też konkretne ( i udowodnione naukowo) właściwości przydatne w walce z bólem miesiączkowym, migrenowym czy stawów. To ważne, bo okazuje się, że popularne leki przeciwbólowe mogą być groźniejsze, niż myślisz.

Przy kasie w każdym sklepie możesz kupić tabletki od bólu głowy. Obiecują skuteczną walkę z bólem i zakładamy, iż są bezpieczne. Ale czy rzeczywiście?

Już od kilku lat wiadomo, że aspiryna może wywoływać krwawienia z przewodu pokarmowego i być niebezpieczna dla osób z chorobami serca. Teraz podobne wnioski płyną z duńskich badań nad ibuprofenem. Po przebadaniu prawie 30 tys. osób okazało się, że ryzyko zawału u tych, którzy często sięgali po ten lek, wzrastało o 31%. Wcześniej podobne wnioski płynęły z badań na dużej grupie pacjentów, opublikowanych w „Brytyjskiej Gazecie Medycznej”. (1)

Dodatkowo wiemy, że nadmiar tych leków może sprzyjać uszkodzeniom wątroby, szczególnie wtedy, gdy są one łączone z alkoholem i innymi lekami. (2) Zdaniem autorów badań pacjenci mają zbyt duże zaufanie do takich niebezpiecznych, a dostępnych w każdym kiosku substancji.

Jak więc radzić sobie z bólem? Naturalne metody są o wiele bezpieczniejsze. A ostatnie badania udowadniają, że co najmniej tak samo skuteczne.

KURKUMA na froncie walki z bólem

W ostatnich latach odkryto niezwykłe właściwości przeciwbólowe kurkumy. Zawiera ona silnie przeciwzapalną kurkuminę, która jest szczególnie skuteczna w walce z bólem stawów. Może być też wykorzystywana przy wszystkich innych dolegliwościach bólowych o podłożu zapalnym. Pierwsze badania na ten temat przeprowadzono w latach 80. (Deodhar SD, Sethi R, Srimal RC. Preliminary study on antirheumatic activity of curcumin (diferuloyl methane) Indian J Med Res. 1980;71:632–634). 18 pacjentom z reumatycznym zapaleniem stawów podano wtedy1,2 g kurkumy lub 0,3g leku przeciwzapalnego Fenylbutazonu. Okazało się, że oba zadziałały tak samo skutecznie, ale kurkuma była dobrze tolerowana u wszystkich pacjentów i nie powodowała skutków ubocznych. W 2012 roku z badań na Uniwersytecie w Kerali w Indiach przeprowadzonych na 45. osobach wynikło to samo, a w kolejnym eksperymencie wzięło udział 50 osób na Uniwersytecie Chieti-Pescara we Włoszech. Tam udowodniono skuteczność jednego z suplementów na bazie kurkumy, w którym znajduje się 200 mg kurkuminy.(3)
Od tamtej pory pojawiło się jeszcze kilka dużych badań, które potwierdzają działanie przeciwbólowe regularnie stosowanej kurkumy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post