Dzień Walki z Nowotworami Krwi: jakie są koszty społeczne ty

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Dzień Walki z Nowotworami Krwi: jakie są koszty społeczne ty

Post autor: Asystentka »

Dzień Walki z Nowotworami Krwi: jakie są koszty społeczne tych chorób
Choroby nowotworowe krwi i układu chłonnego wciąż stanowią istotny problem zdrowotny w Polsce. Chorzy walczą nie tylko z ciężką, wycieńczającą chorobą wymagającą długotrwałego leczenia. Zmagają również z długotrwałym ograniczeniem aktywności społecznej i zawodowej.

Fundacja DKMS - z okazji przypadającego na 28 maja Międzynarodowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi - postanowiła przyjrzeć się pomijanym kosztom społecznym chorób onkohemetologicznych.

Na zlecenie Fundacji DKMS Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wraz z trzema partnerami społecznymi: Fundacją Urszuli Jaworskiej, Fundacją Spełnionych Marzeń oraz Fundacją Iskierka podjął się realizacji badania, które ujawnia olbrzymie koszty społeczne ponoszone przez pacjentów cierpiących na nowotwory krwi i układu chłonnego.

Wstępne wyniki
z badania „Perspektywa społeczna leczenia i kosztów chorób nowotworowych krwi” ujawniły, że dla 24,4% dorosłych chorych onkohematologicznie w wieku produkcyjnym rozpoczęcie leczenia wiązało się z zaprzestaniem aktywności zawodowej, a dla 27,9% z poważnym jej ograniczeniem.

W przypadku rodziców opiekujących się chorymi dziećmi (94,4% stanowią matki) sytuacja wygląda dużo gorzej. Aż 59% zaprzestało jakiejkolwiek aktywności zawodowej, a 29,6% poważnie ją ograniczyło. 40,3% rodziców z powodu opieki nad chorym dzieckiem zmuszonych jest zrezygnować z pracy, lub zostaje zwolnionych.

„Aspekt wpływu choroby na aktywność zawodową, a poprzez to na funkcjonowanie rynku pracy i gospodarki wydaje się być zupełnie niezauważany. Koszty zwolnień lekarskich i hospitalizacji mocno dotykają budżet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gospodarka i całe społeczeństwo traci na długotrwałym wyłączenia z rynku pracy osób chorych oraz opiekunów chorych dzieci, dotąd aktywnych zawodowo” - dowodzą autorzy opracowania.

Z badania wynika, że jeśli opiekun dziecka pozostawał aktywny zawodowo podczas leczenia, wówczas przebywał średnio 129 dni w roku na zwolnieniu lekarskim. Wielu rodziców korzystało również z urlopów bezpłatnych.

Ograniczenie życia społecznego
- Badania pokazały, jak bardzo duża jest grupa rodziców, która traci pracę lub z niej rezygnuje. Myślę, że to bardzo ważny aspekt społeczny, gdyż dotyczy całej rodziny, zaburzonej stabilności i pogarszających się warunków życia w dłuższej perspektywie - tłumaczy Jolanta Czernicka-Siwecka Prezes Fundacji Iskierka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post