Ponad 8 mln Polaków zagrożonych niewydolnością serca

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Ponad 8 mln Polaków zagrożonych niewydolnością serca

Post autor: Asystentka »

Eksperci: ponad 8 mln Polaków zagrożonych niewydolnością serca
Niewydolność serca może występować u prawie 1 mln Polaków, ale ponad 8 mln naszych rodaków jest nią zagrożonych - powiedział w środę (31 maja) na konferencji prasowej w Warszawie prof. Grzegorz Opolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niewydolność serca jest nowym wyzwaniem dla kardiologii w Polsce i na świecie. Z tego powodu od 2010 r. organizowany jest Światowy Dzień Świadomości Niewydolności Serca. W Polsce jest on obchodzony od 4 lat, w 2017 r. główne związane z nim imprezy odbędą się 3 czerwca nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu.

Nie wiadomo, jak dużo osób ma w Polsce niewydolność serca, ponieważ początkowo może ona przebiegać bezobjawowo. Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM prof. Grzegorz Opolski powiedział dziennikarzom, że choroba ta nie powodując jeszcze żadnych niepokojących dolegliwości może się rozwijać nawet u 1 mln Polaków.

Zaczyna się od duszności
Ponad 0,5 mln naszych rodaków - powiedział specjalista - może odczuwać takie dolegliwości jak duszność i męczliwość podczas wysiłku. Od 20 do 30 tys. osób wykazuje skrajnie zaawansowaną postać tego schorzenie, którego leczenie polega jedynie na opiece paliatywnej, służącej poprawie stanu pacjenta na ile to jest możliwe. Taki chory odczuwa duszność nawet w stanie spoczynkowym.

Znacznie więcej osób jest zagrożonych niewydolnością serca. Prof. Opolski podejrzewa, że może się ona rozwijać u 8-9 mln Polaków. Są to głównie osoby z chorobą wieńcową i po zawale serca, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą lub te, które chorują na nowotwory (przyjmują leki osłabiające mięsień sercowy - przyp. PAP).

- Niewydolność serca nie jest schorzeniem, którego nie można uniknąć. Wczesne wykrycie objawów pozwala zastosować leczenie, które przynajmniej opóźni jej rozwój - powiedziała przewodnicząca Sekcji Nadciśnienia Tętniczego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Ewa Straburzyńska-Migaj z I Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Z danych przedstawionych przez specjalistkę wynika, że niewydolność serca jest wciąż chorobą mało znaną. - Zaledwie 3 proc. osób właściwie je rozpoznaje. Wynika to z tego, że nawet takie objawy jak brak tchu, męczliwość, wydłużony czas odpoczynku i obrzęki, są mało specyficzne dla tej choroby. Prawie co trzecia osoba kojarzy je ze starzeniem się - wyjaśniała prof. Straburzyńska-Migaj.

Krytyczne dla serca 70 lat
Prof. Przemysław Leszek z Kliniki Niewydolności Serca i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie zwrócił uwagę, że nietypowymi objawami niewydolności serca mogą być również kaszel nocny, świszczący oddech, uczucie pełności i brak apetytu, a także kołatanie serca, zawroty głowy i omdlenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post