Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości

Post autor: admin. med. »

Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości (osobowość mnoga, osobowość naprzemienna, osobowość wieloraka, rozdwojenie osobowości, rozdwojenie jaźni, ang. multiple personality, dissociative identity disorder, DID) – zaburzenie dysocjacyjne, polegające na występowaniu przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby. Zazwyczaj poszczególne osobowości nie wiedzą o istnieniu pozostałych.

Nie tylko wzorce zachowań różnych osobowości są zazwyczaj odmienne, każda osobowość ma odrębną tożsamość, wspomnienia, zdarza się, że nawet płeć, iloraz inteligencji, ciśnienie krwi, ostrość wzroku, preferencje seksualne, czy alergie. Osobowości mogą też wykazywać cechy charakterystyczne dla osób w odmiennym wieku. Badania czynności układu nerwowego mogą wykazać różnice w pracy mózgu poszczególnych osobowości u tej samej osoby.

Mechanizm powstawania nie jest dobrze poznany. Jako dysocjacja, osobowość mnoga wytwarza się po szczególnie bolesnych, traumatycznych przeżyciach i kryzysach, przebytych w dzieciństwie i powiązanych z tematyką śmierci oraz seksualności. Charakteryzuje się dezintegracją ego, integralność którego zapewnia możliwość pozytywnego włączania zdarzeń zewnętrznych i doświadczeń społecznych w obręb percepcji. Osoba niezdolna do zinternalizowania zdarzeń zewnętrznych może doświadczać poczucia emocjonalnego rozregulowania, w ekstremalnych przypadkach tak intensywnego, że prowadzącego do dysocjacji własnej osobowości (łac. dissociatio - rozdzielenie).

Brak jest danych na temat rozpowszechnienia osobowości wielorakiej. Zaburzenie jest diagnozowane rzadko, występuje w okresie młodzieńczym i dzieciństwie; częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Diagnoza różnicowa: schizofrenia, PTSD, borderline.
BadaniePsyche
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 5 sie 2017, o 03:11

Re: Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości

Post autor: BadaniePsyche »

Poszukujemy osób, u których zdiagnozowano zaburzenia konwersyjne, DDNOS lub dysocjacyjne zaburzenie tożsamości i które zgodzą się wypełnić online kilka testów. Pomoże nam to dokończyć prace nad wdrożeniem polskiej wersji cennych narzędzi klinicznych, które ułatwiają wykrywanie objawów dysocjacyjnych. Testy można uzupełnić anonimowo. Uczestnik uzyska informację zwrotną o swoich wynikach. Jest test możliwość skorzystania bezpłatnie z konsultacji w Centrum Badań nad Traumą i Dysocjacją na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post