Jak odzwyczaić się od słodkiego smaku? Praktyczny przewodnik

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
Asystentka

Jak odzwyczaić się od słodkiego smaku? Praktyczny przewodnik

Post autor: Asystentka »

Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą kontroli glikemii i w rezultacie skutecznej kontroli cukrzycy. Zdajemy sobie również sprawę, iż chorując na cukrzycę musimy znacząco zmniejszyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować cukry proste z naszego jadłospisu. Jak tego dokonać, gdy ochota na „małe co nie co” jest tak silna, a my czujemy nieodpartą potrzebę spożycia czegoś słodkiego? Poniżej kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w walce ze słodkim nałogiem.

Warto pamiętać, że cukier to substancja uzależniająca, więc jeśi chce nam się czegoś słodkiego, to objaw nałogu, a nie sygnał, że czegoś nam brakuje. Jedynym wyjątkiem jest jeśli przytrafi nam się niedocukrzenie – wtedy tabletka z glukoza jest niezbędna.

Zbilansuj swoją dietę

Nagły głód dopada nas zwykle wtedy, kiedy nasze posiłki są nieregularne i źle skomponowane. Za duża ilość węglowodanów w diecie będzie sprzyjać wahaniom insuliny i związaną z tym częstszą ochotą na słodycze. Dobrym rozwiązaniem jest więc odpowiednie zaplanowanie swojego jadłospisu tak, by zawarte w nim posiłki zapewniały sytość na długo. O wiele łatwiej będzie nam wtedy kontrolować swoje zachcianki. Dieta powinna zawierać odpowiednie ilości błonnika i białka tłuszczu, których spożywanie zmniejsza odczuwanie głodu, oraz umiarkowaną ilość węglowodanów, która nie będzie stymulować zbyt dużych wyrzutów insuliny. Regularność spożywania posiłków oraz ich różnorodność również wpłynie na to, że rzadziej będą „chodziły nam po głowie” słodkie przekąski.

Bądź aktywny

Zanim sięgniesz po kolejną słodką przekąskę, złap kurtkę i wyjdź na spacer. Nawet pół godziny spacerowania sprawi, że ochota na słodycze nieco się zmniejszy. Jeśli zaś podejmiesz

bardziej intensywną aktywność, po skończonym treningu Twoje komórki będą przez jakiś czas nieco bardziej wrażliwe na insulinę, a poziom glukozy we krwi unormuje się. Nawet, jeśli ochota na małą przekąskę nie przejdzie, wykonana aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na skutki ulegnięcia słodkiej pokusie. Co więcej, podczas ćwiczeń powstaje więcej endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, niż po spożyciu cukru. Same pozytywy!

Wysprzątaj otoczenie

Jeśli Twoja kuchenna półka nie ugina się pod ciężarem ciasteczek, cukierków i czekolady, szansa, że po nie sięgniesz w chwili kryzysu znacząco maleje. Jeśli więc „oczyścisz” swoje otoczenie ze słodkich pokus, dużo łatwiej będzie Ci się im oprzeć. Uwaga – wszyscy domownicy powinni wziąć udział w tym przedsięwzięciu!
Pij więcej wody

Nasz mózg bardzo często myli uczucie głodu z odczuwaniem pragnienia. Dzieje się tak, ponieważ ośrodki w mózgu, które odpowiadają za te odruchy są położone w niedalekiej od siebie odległości. Jeśli więc, mimo tego, że nie dawno spożyłeś sycący posiłek, odczuwasz głód i chęć na przekąskę – sięgnij najpierw po szklankę wody. Bardzo możliwe, że po chwili nagły apetyt minie!

Dobrym rozwiązaniem jest też zielna herbata. Ciepły napar zmieni smak w ustach, a do tego ma wiele zalet – niektóre badania wskazują że może pomagać kontrolować glikemię.


Pójdź na kompromis

Jeśli chęć na słodycze jest tak nieodparta, że już wiesz, że stoisz na przegranej pozycji, nie odchodź bez walki. Mimo, że ulegasz słodkiej pokusie, spróbuj ją nieco „oszukać”. Przygotuj domowy deser. Upiecz ciasto. Przygotuj przekąskę. Niech będzie to jednak przygotowany przez Ciebie posiłek, którego składniki znasz i wiesz jak wpłyną na Twoją glikemię, a jednocześnie nie będą tak kaloryczne i obfite w cukier oraz tłuszcze trans, jak klasyczne ciasto z pobliskiej cukierni czy z supermarketu.

W takiej sytuacji wykorzystaj jeden z zamienników cukru, na przykład stewię i dodaj ciemną czekoladę (85% ziaren kakao).

Podejmij wyzwanie cukrowego detoksu

Jeśli jesteś typem osoby lubiącej wyzwania, detoks cukrowy potraktuj jako trzytygodniowe wyzwanie. Podczas jego trwania, nie spożywaj żadnych produktów będących jego źródłem. Możliwe, że po upływie czasu, który sobie wyznaczyłeś okaże się, iż…. ochota na słodycze minęła bezpowrotnie. To będzie najlepsza nagroda za ukończenie wyzwania!

Uważnie czytaj etykiety – cukier jest dodawany do wszystkiego, nawet do produktów, słonych kwaśnych i ostrych.Najlepiej zrezygnuj z kupnego jedzenia i przygotowuj posiłki od podstaw, w domu. Dodatkową zaleta takiego detoksu będzie poprawa samopoczucia, więcej energii a nawet czysta cera.
Wiedz co jesz

Zanim zjesz ulubionego batonika lub ciasteczka, zadaj sobie trud i przeczytaj ich skład. Może się okazać, że skutecznie zniechęci Cię to przed ich skonsumowaniem. Cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcze trans… Na pewno chcesz by chwilowa przyjemność w dłuższej perspektywie czasu niszczyła Twoje zdrowie?

Tłuszcze trans oraz syrop fruktozowo – glukozowy są odpowiedzialne za epidemię otyłości oraz choroby serca i układu krążenia, co więcej czają się pod wieloma nawami. Na przykład wszystkie tłuszcze częściowo utwardzane i utwardzane to szkodliwe tłuszcze trans.

Zjedz coś… kwaśnego!

Grapefruit, cytryna czy cierpki sok porzeczkowy mogą być Twoją „bronią” w walce ze słodkimi pokusami. Okazuje się, iż kwaśny smak może w pewnym stopniu stłumić ochotę na słodycze. Warto wypróbować tego tricku!

Walka z ochotą na „małe co nie co” z pewnością nie jest łatwa. Smak słodki znamy już od wczesnego dzieciństwa, a upodobanie do niego pielęgnowane jest w nas od najmłodszych lat. Sami również chętnie po niego sięgamy. Niestety, utrzymanie prawidłowej glikemii w cukrzycy wymaga ograniczenia słodkich przekąsek. Powyższe uwagi mogą ułatwić to zadanie.

źródło:cukrzycapolska.pl
medyczna
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2017, o 08:47

Re: Jak odzwyczaić się od słodkiego smaku? Praktyczny przewo

Post autor: medyczna »

Zgadzam się w 100 %. Czytałam kiedyś w artykule, że autorka chęć na słodycze zabijała bieganiem i innymi wysiłkami. Spróbowałam i zadziałało u mnie idealnie!
groszka
Użytkownicy
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2017, o 21:48

Re: Jak odzwyczaić się od słodkiego smaku? Praktyczny przewodnik

Post autor: groszka »

U mnie zadziałała siła woli i colon slim :) ma w składzie chrom który pomaga ograniczyć apetyt na słodycze, takie naturalne sposoby to ja lubię, a jak już przez te parę tygodni nie jadłam słodyczy to już z czasem w ogóle się na nie ochota zmniejszyła
hidzia
Użytkownicy
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2017, o 14:13

Re: Jak odzwyczaić się od słodkiego smaku? Praktyczny przewodnik

Post autor: hidzia »

Ja dołożyłem bieganie, oraz zamieniłem słodycze na warzywa/owoce i nic więcej nie trzeba było działać :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post