[Film] Bóle menstruacyjne - Bolesne miesiączkowanie

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

[Film] Bóle menstruacyjne - Bolesne miesiączkowanie

Post autor: admin. med. »

Bolesnym miesiączkowaniem nazywamy krwawienie miesięczne z towarzyszącymi nasilonymi dolegliwościami bólowymi podbrzusza, najczęściej o charakterze skurczów, niekiedy z towarzyszącymi nudnościami/wymiotami, biegunką i ogólnym osłabieniem.

Pierwotnemu bolesnemu miesiączkowaniu nie towarzyszą żadne inne zmiany w obrębie narządu rodnego, dlatego potrzebne jest do rozpoznania przynajmniej badanie ginekologiczne i usg miednicy mniejszej. Najczęściej występuje ono w przypadku młodych dziewcząt.

Jeżeli kobieta w wieku pomiędzy 30 a 40 lat (rzadko później), która dotąd nie miała bolesnych miesiączek, nagle takie zaczyna mieć, należy podejrzewać występowanie procesów patologicznych w obrębie miednicy, takich jak: stany zapalne, mięśniaki macicy, endometrioza, zmiany w obrębie szyjki macicy i pochwy. Z tego powodu sytuacja taka jest zawsze wskazaniem do wizyty u ginekologa. Nieraz oprócz badania ginekologicznego i usg, potrzebne są dodatkowe badania -- histeroskopia lub nawet laparoskopia. Leczenie w takich przypadkach polega na usunięciu pierwotnej przyczyny zaburzenia miesiączkowania.

Szerzej na temat bólów menstruacyjnych opowie nasz ekspert -- prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog i endokrynolog.
Awatar użytkownika
rympalanna
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2017, o 09:46

Re: Bóle menstruacyjne - Bolesne miesiączkowanie

Post autor: rympalanna »

Bóle menstruacyjne to poważny problem, z którym boryka się wiele kobiet na całym świecie. Skurcze te mogą być tak silne, że wykonywanie codziennych czynności stać się może poważnym wyzwaniem. Bóle paraliżujące niemal całe ciało, przeszywające skurcze oraz wiele innych nasileń, które towarzyszą bólom to dolegliwości, które kobiety często starają się zwalczyć za pomocą silnych leków przeciwbólowych. Czy bóle menstruacyjne naprawdę muszą sprawiać tak wiele problemów? Czy można jakość złagodzić te przykre dolegliwości?

Gdzie tkwi problem?

Nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim problemem mogą być takie stany. W medycynie ten problem przez długi czas był dolegliwością traktowaną marginalnie, której nie poświęcano zbyt wiele uwagi. Dopiero w ostatnich latach zaczęto silniej interesować się tym zjawiskiem, szukając nowych, skuteczniejszych sposobów na pokonanie coraz częściej występujących bólów. Jest to sprawa bardzo ważna dla wielu pań, które z bólami muszą się zmagać każdego miesiąca. Przecież bolesne skurcze atakują nie tylko okolice podbrzusza, ale i okolice bioder oraz krzyża. Nie brak też kobiet, które mają w tym czasie również poważne problemy z bólem głowy i nudnościami lub po prostu łapie je przeziębienie lub grypa. Zawroty głowy, osłabienie oraz omdlenia – tak wiele kobiet znosi dolegliwości związane z miesiączką.

W jaki sposób można walczyć w tak silnymi bólami i ich negatywnymi konsekwencjami?

Ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyn problemów. W wielu przypadkach za bardzo silny ból odpowiadają hormony, które wydzielane są przez tkankę macicy. Złe ułożenie macicy oraz brak aktywności fizycznej to kolejne czynniki, które mogą przyczyniać się do problemów z tak silnymi bólami menstruacyjnymi.

Jak kobiety mogą radzić sobie z silnymi bólami?

Wiele kobiet próbuje złagodzić ból poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych. Niestety nie zawsze przynoszą one ulgę, a zbyt częste sięganie po tabletki przeciwbólowe przynosi więcej szkody niż pożytku. Znacznie lepsze rezultaty może przynieść zmiana stylu życia. Relaksacja oraz odpowiednie ćwiczenia fizyczne w wielu przypadkach okazały się już lekiem niezwykle skutecznym w walce z tak uciążliwym problemem, jakim są bolesne miesiączki. Bieganie i jazda na rowerze, marsze z kijkami czy zwykłe spacery – oto formy aktywności fizycznej, które wielu paniom pomogły już w walce z silnymi bólami. Szczególną skutecznością wykazują się tu ćwiczenia jogi, z których kobiety korzystają coraz chętniej.

W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm?

To zasługa hormonów szczęścia, które są wydzielane przez nasz organizm podczas wysiłku fizycznego. Dają one z jednej strony poczucie radości, z drugiej strony wykazują się one silnym działaniem przeciwbólowym. Bóle menstruacyjne są jedną z wielu przypadłości, z którymi można się uporać poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. A jak radzić sobie z bólem pleców? Tu dolegliwości pomoże złagodzić tradycyjny masaż. Ograniczenie spożycia soli oraz picie większych ilości wody to kolejne kroki, które mogą uwolnić wiele pań od tak uciążliwego problemu, jakim są bolesne miesiączki. Równie dobre efekty przynieść może dodanie do diety większej ilości produktów będących źródłem błonnika. Nie oznacza to jednak, że bolesne miesiączki nie powinny zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Warto sprawić, czy za bóle menstruacyjne nie odpowiada przypadkiem choroba, np. stan zapalny lub włókniaki.
doht
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 11 sie 2017, o 18:49

Re: Bóle menstruacyjne - Bolesne miesiączkowanie

Post autor: doht »

czasami konkretnie może pomóc antykoncepcja hormonalna. ja co prawda stosuję antykoncepcję w celu zabezpieczania isę przed ciążą, ale pigułki vines pomogły mi bardzo ale to bardzo również w bolach menstruacyjnych głównie, no i tez jeśli chodzi o trądzik, wszystko ładnie mi sie uregulowało.
medykamenty01
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2018, o 22:25

Re: Bóle menstruacyjne - Bolesne miesiączkowanie

Post autor: medykamenty01 »

mam podobnie, od dłuższego czasu miesiączka kojarzy mi się dość jednoznacznie. Bardzo boli mnie 2 dni przed i przez pierwsze 2 dni, czyli łącznie około 4 dni, bo czasem boli krócej a czasem dłużej.
Ginekolog zalecił mi albo tabletki antykoncepcyjne albo zajście w ciążę. Stwierdził, że jak urodzę dziecko to na pewno te dolegliwości znikną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post