Przepuklina krążka na poziomie C5-C6

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
marcinp90
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2018, o 00:07

Przepuklina krążka na poziomie C5-C6

Post autor: marcinp90 »

Witam!

Tydzień przed Wielkanocą 2018 dźwignąłem ciężąr w opadzie tułowia i, mówiąc kolokwialnie,
"coś chrupnęło".

Trafiłem na SOR, gdzie zrobiono mi CT (wynik poniżej) i przez ponad miesiąc leżałem w łóżku na silnych lekach przeciwbólowych. Potem zrobiłem rezonans magnetyczny (wynik także poniżej) i, na przestrzeni czasu, trafiłem do dwóch neurochirurgów.

Pierwszy, po 3-tygodniowym leczeniu zachowawczym (Milgamma, Naklofen, Aulin, Neurovit), które nie przyniosło dostatecznie dobrych rezultatów, stwierdził, że należy zoperować mnie na jednym poziomie kręgosłupa, bez odginania go we właściwą stronę, gdyż nie ma sensu walczyć z matką naturą, tylko trzeba dostosować implant do mojej krzywizny kręgosłupa (nie pamiętam czy miał to być implant trapezowy
czy ten drugi). Poza tym odgięcie kręgosłupa wiązałoby się z operacją nie na jednym a na aż trzech poziomach, a to z kolei oznaczałoby trwałe ograniczenie ruchomości szyi, np. miałbym problem
z oglądaniem się za siebie (musiałbym przekręcać całe ciało, bo siedząc mógłbym mieć problem nawet
z dotknięciem barku swoją brodą).

Drugi z kolei powiedział, że należy najpierw odgiąć mój kręgosłup we właściwą stronę i dopiero potem wstawić implant i że należy zoperować mnie na trzech poziomach kręgosłupa i że jak na tak młody wiek (mam 28 lat) to jest bardzo poważna operacja i bardzo poważna ingerencja w kręgosłup i On by tego
nie robił tylko porządnie się rehabilitował i ćwiczył.

Na codzień, jeśli jakoś szczególnie nie obciążam kręgosłupa, jestem w stanie funkcjonować w miarę normalnie. Nie mam drętwień ani bezwładu kończyn, nie wypadają mi z rąk żadne przedmioty itd.. Problemem, jak na razie, jest "tylko" ból pleców na poziomie C5/C6. Pytanie brzmi co będzie jeśli zostawię ten kręgosłup w takim stanie jak teraz... Dźwigania przez całe życie raczej kompletnie nie wyeliminuję,
a pozostawiona przepuklina podejrzewam, że będzie się pewnie pogłębiać.

Moje pytanie brzmi: co robić? Poddać się operacji czy zostawić to wszystko tak jak jest? A jeśli iść
na operację to do którego neurochirurga się zgłosić?


Jakie są możliwe, potencjalnie najgorsze konsekwencje takiej operacji? Czy jest duża szansa, że grozi mi wózek inwalidzki lub trwały paraliż? A może jeszcze coś innego?


Czy po ewentualnej operacji jest jeszcze szansa, że będę mógł trenować krav magę lub uprawiać inne, podobne aktywności fizyczne czy już raczej do końca życia będę musiał "chuchać i dmuchać" na każdy swój ruch?


Będę wdzięczny za każdą wartościową poradę, gdyż jestem kompletnie rozdarty i nie mam pojęcia co z tym wszystkim zrobić.


Pozdrawiam serdecznie,


Marcin z Łodzi

___

Wynik CT:

CT kręgosłupa szyjnego - lordoza spłycona, a w dolnym odcinku ustawienie nieco kyfotyczne. Na poziomie C5/C6 centralno-prawoboczna przepuklina jądra miażdżystego krążka miedzykręgowego ok. 3,5 mm wyraźnie uciskająca struktury wewnątrzkanałowe i zwężająca światło otworu m-kręgowego po stronie prawej.


Wynik RM:

Przeglądowe badanie RM kręgosłupa w odcinku szyjnym wykonano w obszarach T1 i T2 zależnych.

Rdzeń kręgowy w zakresie objętym badaniem (tj. C1-Th2) bez uchwytnych zmian ogniskowych, obszarów nieprawidłowego sygnału. Zmian ogniskowych w obrębie trzonów w badanym odcinku kręgosłupa nie stw. się.

Lordoza szyjna zniesiona; segment C3-C7 ustawiony nieznacznie kyfotycznie.

Na poziomie C3-C4; nadbudowa zwyr. w stawach unkowertebralnych nieznacznie zwęża otwory m/k (bardziej prawy).

Na poziomie C4/C5; krążek m/k od strony kanału kręgowego uwypuklony nieznacznie modeluje worek oponowy; nadbudowa zwyr. w stawach unkowertebralnych nieznacznie zwęża otwory m/k.

Na poziomie C5/C6; centralno-prawoboczna przepuklina krążka m/k, łącznie z osteofitozą tylnokrawędziową uciska worek oponowy od przodu po stronie prawej, z cechami modelowania rdzenia kręgowego, zwęża prawy zachyłek boczny; nadbudowa zwyr. w stawach unkowertebralnych nieznacznie zwęża otwory m/k.

Na poziomie C6/C7; krążek m/k od strony kanału kręgowego uwypuklony, łącznie z oseofitozą tylnokrawędziową modeluje worek oponowy; nadbudowa zwyr. w stawach unkowertebralnych nieznacznie zwęża otwory m/k.

Na poziomie C7-Th1; niewielka centralna, nieznacznie lewoboczna przepuklina krążka m/k modeluje worek oponowy.


Wynik RTG kręgosłupa szyjnego czynnościowego:

Wysokość trzonów kręgowych i tarcz międzykręgowych prawidłowa.
Linia kręgosłupowa tylna równa, bez załamań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post