Jak prawidłowo stosować leki?

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Jak prawidłowo stosować leki?

Post autor: Asystentka »

Skuteczność terapii jest w istotny sposób zależna od prawidłowego dawkowania leku. Każda postać leku (tabletka, kapsułka, proszek do sporządzania roztworu, syrop itp.) ma działanie uboczne, jednak prawidłowe ich przyjmowanie umożliwia zminimalizowanie działań niepożądanych i przynosi sukces terapeutyczny. Oto kilka podstawowy zasad stosowania leków:



Leki stosujemy zawsze zgodnie z zaleceniem lekarza.
Wykupując lek w aptece możemy poprosić farmaceutę o przepisanie dawkowania na opakowaniu leku, dzięki temu nie zapomnimy o sposobie przyjmowania preparatu (np. 2x1 czyli dwa razy dziennie jedna tabletka).


Nigdy nie przerywamy terapii lekiem zapisanym na recepcie oraz nie zmieniamy dawkowania.
Szczególnie dotyczy to terapii antybiotykami, lekami przeciwwirusowymi. Terapia aby była skuteczna musi trwać minimum 5-7 dni. Jest to ważne pomimo naszego lepszego samopoczucia, aby nie doszło do wytworzenia oporności. Każda zmiana sposobu dawkowania lub przerwania terapii powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym.


Leki najlepiej popijać wodą.
Herbata, kawa, mleko i soki, szczególnie cytrusowe zawierają w swoim składzie substancje, które mogą wchodzić w interakcje z lekami. Może to być zwiększenie stężenia leku we krwi lub osłabienie działania, co w obu przypadkach daje nam niepowodzenie kuracji. Pamiętamy, że w trakcie leczenia (szczególnie antybiotykami, lekami przeciwpadaczkowymi, lekami neurologicznymi) unikamy spożywania alkoholu, który ze wszystkimi lekami wchodzi w interakcje.


Nie przyjmujemy leków na „pusty żołądek”.
Chyba, że wynika to ewidentnie ze sposobu przyjmowania i działania leku ustalonego przez producenta. Leki przeciwbólowe, a w szczególności NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), mają niekorzystny wpływ na śluzówkę żołądka. Stosując te leki po posiłkach możemy uniknąć bólu, uczucia skurczu żołądka i zgagi. Stosując antybiotyki należy odczekać ok. 2 godz. po posiłku, aby zażyć dawkę antybiotyku, ponieważ mogą wchodzić w reakcje z pokarmem, a w szczególności z produktami mlecznymi (tworzą trudno rozpuszczalne sole przez co dawka leku się zmniejsza). Pamiętajmy też zawsze o zastosowaniu probiotyku, który pozwoli nam na uniknięcie działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego jakimi są często biegunki. Ważną sprawą jest też unikanie w trakcie antybiotykoterapii suplementacji witaminami. Stanowią one również dobrą pożywkę dla bakterii chorobotwórczych, przez co kuracja antybiotykiem może stać się nieskuteczna lub znacznie wydłużona w czasie. Stosując preparaty biseptolu unikamy witaminy C, ponieważ może to powodować tworzenie się niebezpiecznych kryształów w nerkach.


Nie rozgryzać.
Przyjmujemy lek zgodnie z postacią. Producenci leków ustalają jak najlepszą postać leku (tabletka, kapsułka, drażetka) tak aby lek był najlepiej przyswajalny dla organizmu człowieka oraz posiadał jak najmniej działań niepożądanych. Drażetki, tabletki i kapsułki posiadają specjalną osłonkę, która chroni lek np. przed sokami w żołądku, tak aby mogła się rozpuścić dopiero w jelitach i wchłonąć się całkowicie. Jeżeli pacjent ma problem z połykaniem danego leku to może poprosić lekarza o zmianę postaci np. na syrop. W zależności od preparatu farmaceuta może również doradzić dogodną postać leku dla pacjenta.


Przechowujemy leki zgodnie z zaleceniami producenta.
Szczególnie leki, które należy przechowywać w lodówce (np. insuliny, szczepionki). Taką informację o sposobie przechowywania powinien udzielić Państwu farmaceuta przy wykupywaniu recepty w aptece.


Nie stosujemy po upływie daty ważności ustalonej przez producenta.
Leki przeterminowane należy wrzucać do specjalnych pojemników do tego przeznaczonych. Najczęściej znajdują się one na terenie aptek.


Czytamy ulotkę.
Ulotka przylekowa stanowi bazę informacji na temat danego leku. Nie są tam opisane tylko działania niepożądane, na które pacjenci najczęściej zwracają uwagę. Jest opisana substancja lecznicza, w jakim celu jest stosowana, tam Państwo znajdziecie informacje o sposobie przechowywania, o długości stosowania po otwarciu leku (np. syropu, aerozolu lub kropli do oczu). Pamiętajmy krople oczne są preparatami jałowymi, to znaczy że do oka można stosować je do 6 tyg. po otwarciu. Oczywiście istnieją już preparaty sztucznych łez do oczu, których termin przydatności do stosowania jest wydłużony do 6 miesięcy po otwarciu. Ale te wszystkie informacje znajdziemy w ulotce dołączonej do preparatu


Leki bez recepty są bezpieczne – uwaga, to mit!
Wiele tych samych preparatów jest dostępnych na receptę i bez niej. Różni je czasami tylko wielkość dawki. Leki bez recepty pozostają dalej lekami i należy się kierować tymi samymi zasadami w stosowaniu, co z lekami z przepisu lekarza. Często istnieje sytuacja, że ta sama substancja lecznicza jest reklamowana w telewizji pod wieloma nazwami handlowymi np. paracetamol lub ibuprofen najpopularniejsze leki przeciwbólowe oraz na przeziębienie. Pamiętajmy, że ich nadużywanie może prowadzić do ciężkich działań niepożądanych ze strony organizmu. Paracetamol uznawany za bezpieczny powinien być unikany przez pacjentów mających problemy z wątrobą lub niewydolność nerek. Preparaty reklamowane na przeziębienie powinni unikać pacjenci chorujący na choroby po stronie układu sercowego. Leczenie u takich pacjentów powinien ordynować lekarz.


Nie stosujemy leków dłużej niż określił to nam lekarz lub zaleca producent w przypadku leków bez recepty.
Każda kuracja lekiem ma swój określony czas na wyleczenie. Jeżeli terapia w danym czasie nie przyniosła skutku wyleczenia, należy wtedy pacjenta przestawić na inny preparat o czym decyduje lekarz w przypadku leku na receptę. Kupując lek bez recepty w aptece (np. na przeziębienie) pamiętajmy o stosowaniu preparatu zgodnie z zaleceniem producenta (ulotka). Jeżeli po skończeniu opakowania objawy dalej się utrzymują, musimy udać się do lekarza, gdyż przyjmowanie kolejnego opakowania będzie skutkować jedynie działaniami niepożądanymi bez efektu terapeutycznego. Inną kwestią jest stosowanie leku tylko przez ściśle określony czas np. preparaty xylometazolinu (popularne krople do nosa na katar). Producent określa stosowanie go tylko 3-5 dni! Po tym czasie jeżeli katar wciąż się utrzymuje musimy zmienić preparat kropli, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane jak wtórny obrzęk śluzówki nosa, uczucie pieczenia, kichanie. W wyborze leku pomoże nam farmaceuta w aptece.
Marcin
Użytkownicy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2017, o 18:20

Re: Jak prawidłowo stosować leki?

Post autor: Marcin »

Asystentka pisze: Leki stosujemy zawsze zgodnie z zaleceniem lekarza.
Wykupując lek w aptece możemy poprosić farmaceutę o przepisanie dawkowania na opakowaniu leku, dzięki temu nie zapomnimy o sposobie przyjmowania preparatu (np. 2x1 czyli dwa razy dziennie jedna tabletka)
Jeżeli tabletkę (a) mam dwa razy dziennie , a tabletkę (b) jeden raz dziennie po śniadaniu to znaczy że rano mogę obie brać jednocześnie po posiłku czy w jakichś odstępach czasowych ?
magda31
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 76
Rejestracja: 19 gru 2016, o 13:00

Re: Jak prawidłowo stosować leki?

Post autor: magda31 »

Wszystko zależy od tabletki. Niektore leki powinno brac się przed posiłkiem. NIektore po posiłku. Jesli nie masz pewności w jaki sposób brać jeden z leków najlepije będzie się o to dopytać albo lekarza rodzinnego albo farmaceuty ( swoją drogą to jestem zdania, że lekarz powinien dawać dokładną rozpiske ponieważ pacjenci często zapominają co ten do nich mówił wcześniej......).
Dotyczy to również aptek internetowych. Jeśli zamawiasz leki przez internet to bez problemu mozesz zadzwonić do tej apteki oraz dopytać się o szczegóły.
Asystentka

[Link] Dexilant i Ursofalk można razem

Post autor: Asystentka »

Odpowiedź udzielono już w Dexilant i Ursofalk można razem?
Lucja
Użytkownicy
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2019, o 16:35

Re: Jak prawidłowo stosować leki?

Post autor: Lucja »

Bardzo ważne przy lekach a już w szczególności przy antybiotyku jet stosowanie odpowiedniej ochrony flory jelitowej. U nas w domowej apteczce od dawien dawna gości Mulitilac a tera jak pojawiła się nasza mała księżniczka to także dla niej w kropelkach mamy multilac baby.
elab
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2019, o 21:26

Re: Jak prawidłowo stosować leki?

Post autor: elab »

Ja jakoś w te probiotyki nie za bardzo wierze.
loop
Użytkownicy
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2021, o 18:29

Re: Jak prawidłowo stosować leki?

Post autor: loop »

Najlepiej wypytać się lekarza lub farmaceuty
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post