Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: admin. med. »

Usuwanie kamienia nazębnego: czego się spodziewać w gabinecie? Ile to kosztuje?

Chcesz mieć naprawdę czyste zęby, uniknąć borowania i innych nieprzyjemnych zabiegów stomatologicznych, musisz regularnie usuwać kamień. Zabieg ten jednak czyści też kieszeń. Ile kosztuje i dlaczego tak drogo? Skąd ogromne rozbieżności w cennikach gabinetów? Co dokładnie robi higienista stomatologiczny? Sprawdź!
Szczotka, pasta, nić stomatologiczna, płyn do płukania jamy ustnej... Tymczasem osad, a wreszcie kamień, i tak się gromadzą. Już bakteryjna płytka nazębna jest na tyle twarda, że domowe zabiegi nie mogą z nią wygrać. Konieczne jest profesjonalne oczyszczanie zębów ze złogów kamienia i osadu nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Ocenia się, że problem dotyczy nawet 90% Polaków, a na paradontozę, jeden ze skutków nieusuwania kamienia nazębnego, choruje siedem na 10 osób w naszym kraju.

Możliwe, że należysz do 10% szczęśliwców, u których kamień się nie gromadzi. By się jednak o tym przekonać, musisz odwiedzić higienistkę stomatologiczną. Tak, jak samodzielnie zwykle trudno zauważyć dziury w zębach, tak i osady, czy kamień.

Usuwanie kamienia i osadów to zabiegi profilaktyczne, które mają ustrzec przed nadmiernym rozwojem próchnicy oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia (czytaj o paradontozie . Im bardziej brudne masz zęby, tym większy wydatek cię czeka i dłuższy pobyt na fotelu. Nie dla każdego taki zabieg jest przyjemny. Zarazem z pewnością powoduje mniejszy dyskomfort, niż leczenie skutków zaniedbań. I, chociaż nie musi być tani, mniej niż one obciąża finansowo.

Skąd ten kamień?

Najczęstszym powodem powstawania płytki i osadów nazębnych jest nieumiejętne szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Nie wystarczy bowiem szczotkować, trzeba jeszcze szczotkować dobrze. Dobór odpowiedniej metody szczotkowania i właściwych preparatów do codziennej higieny jamy ustnej to sprawa indywidualna, zależna od stanu zębów i dziąseł, a nawet trybu życia. Niektórym osobom kamień tworzy się chętniej, szczególnie palaczom czy miłośnikom kawy, zielonej herbaty.

Rynek obfituje w preparaty i szczotki do higieny jamy ustnej, ale nie ma takich, które "pasowałyby" do każdej jamy ustnej. Jednym z podstawowych zadań higienistki stomatologicznej jest pomoc w doborze właściwych środków i nauka prawidłowej, codziennej pielęgnacji zębów.

Instrukcje powinny być nie tylko słowne, ale z wykorzystaniem specjalnego modelu szczęki, na którym zaprezentuje technikę szczotkowania i nauczy prawidłowego posługiwania się nicią dentystyczną. Taka wizyta nazywana jest wizytą instruktażową. Zazwyczaj instruktaż przeprowadza się podczas wizyty zabiegowej. Możesz także poprosić o umówienie wizyty dodatkowej, na którą przyniesiesz własną szczoteczkę i nić dentystyczną i pod kontrolą higienistki nauczysz się prawidłowej metody szczotkowania zębów i nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Za instruktaż na modelu, podczas wizyty zabiegowej, zazwyczaj nie płacisz. Za "korepetycje" z mycia często trzeba zapłacić ok. 50 zł.

Rozmowa o pieniądzach - koniecznie przed zabiegiem

Dlaczego w jednym gabinecie usuwanie kamienia jest w cenniku wycenione na 50 zł, a w innym na 200 zł? Poza naturalnymi prawami rynku (prestiż kliniki, lokalizacja gabinetu, "fantazja" właściciela, etc.) różnice w cenach mają i bardziej logiczne uzasadnienie.

Po pierwsze: zapis w cenniku "czyszczenie zębów" czy "usuwanie kamienia" wcale nie musi oznaczać dokładnie takiego samego zabiegu.

Bywa tak, że podana cena rzeczywiście obejmuje tylko usunięcie kamienia nazębnego (scaling), ale bez piaskowania lub polerowania i te kolejne niezbędne etapy są już płatne osobno. Zdarza się jednak, że zabieg policzony jest całościowo (łącznie np. z fluoryzacją, zabezpieczającą odsłonięte po zabiegu szyjki) i wówczas cena wydaje się więcej niż wygórowana. Tymczasem tam, gdzie poszczególne etapy liczone są osobno, ostatecznie jednak wychodzi jeszcze drożej.

Bywa tak, że kamień gromadzi się jedynie na zębach, do których dostęp jest utrudniony. Tymczasem, przy sztywnym cenniku, niezależnie od ilości oczyszczanych zębów, pacjent płaci tyle samo. Stąd niektóre kliniki wprowadziły zasadę, by cena była zależna od ilości zębów oczyszczanych ze złogów. Zatem: im dokładniej myjesz zęby lub częściej je czyścisz u higienistki, tym niższe koszty następnym razem.

Średnio ceny za samo czyszczenie : 50-100 zł, piaskowanie: 30-120 zł, fluoryzacja lub inna forma zabezpieczenia dziąseł i zębów po zabiegu: 20-120 zł, polerowanie zazwyczaj w ramach ceny.

Czasem wszystkich etapów nie da się przeprowadzić podczas jednej wizyty (zmiany chorobowe dziąseł są na tyle poważne, że te muszą się zagoić - to problem głównie osób, które wcześniej kamienia nie usuwały lub nie robiły tego dłużej, niż rok).

Doświadczona higienistka stomatologiczna po starannym obejrzeniu zębów jest w stanie precyzyjnie ocenić, co musi zrobić, by uzębienie doprowadzić do ładu, a także ile realnie i ostatecznie to będzie kosztowało. Nim usiądziesz na fotel, ustal, że takiej informacji oczekujesz, żeby nie mieć przykrej niespodzianki podczas płacenia. Bywa, że ostateczny rachunek przekracza 250 zł. To oczywiście znacznie mniej, niż leczenie każdego z oczyszczanych zębów, jednak dobrze być przygotowanym.

Pamiętaj, że to ty decydujesz, z czego ewentualnie chcesz zrezygnować (najczęściej rezygnujemy z fluoryzacji), ale obowiązkiem higienistki jest poinformować cię o konsekwencjach (np. utrzymująca się nadwrażliwość zębów). Nie ma sensu oszczędzić na zabiegu, zrobić go jak najtaniej, a potem szybko wrócić, bo dzięki pozostawionym resztkom złogów, kamień błyskawicznie się odtworzy, albo podrażnione, niezabezpieczone szyjki zębowe nie dadzą ci spać.

Umiejętności higienistów stomatologicznych są zróżnicowane, a ocena ich pracy subiektywna. Tak jak dentyści: niektórzy są oblegani, inni wręcz przeciwnie. Kiedy trafiamy na stomatologa, który wzbudza nasze zaufanie, jest dokładny i skuteczny, a zarazem delikatny, zwykle już się go trzymamy. Podobnie jest z higienistami. Podobnie, jak ceny, jakość usług też się różni.

Scaling, czyli co?

Zatem zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie higieny stomatologicznej to nie tylko usuwanie kamienia. Złożony jest z kilku etapów: oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, oczyszczenie zębów z osadów, polerowanie powierzchni zębów oraz zabezpieczenie zębów przed pojawieniem się wrażliwości pozabiegowej. Pierwszym etapem zabiegu jest scaling, czyli zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych, potocznie nazwanych kamieniem nazębnym. Kamień nazębny to nic innego jak niedoczyszczone resztki pokarmowe tzw. płytka bakteryjna, utwardzona pod wpływem działania substancji mineralnych ze śliny.

Kamień nazębny tworzy się zarówno nad dziąsłem, jak i pod nim. Ze względu na miejsce osadzania się kamienia, rozróżniamy jego dwa rodzaje. Kamień naddziąsłowy tworzy się w okolicy przydziąsłowej, przyszyjkowej, powyżej linii dziąsła. To właśnie on, uciskając i drażniąc dziąsło brzeżne, wywołuje miejscowy przewlekły stan zapalny. Kamień poddziąsłowy występuje poniżej linii dziąsła. Osadzony na korzeniu zęba niszczy aparat utrzymujący ząb w zębodole, powodując zwiększenie jego ruchomości, a co za tym idzie niszczenie i zanik kości. Końcowy efekt? Utrata zębów. Chyba, że na czas zdecydujemy się na czyszczenie.
Usunięcie kamienia nazębnego (scaling) zazwyczaj wykonywane jest urządzeniem, pracującym przy pomocy ultradźwięków tzw. scalerem. Podczas pracy scalera niezbędne jest schładzanie końcówki urządzenia wodą destylowaną, czasami z dodatkiem płynu antyseptycznego. Końcówkę urządzenia przykładamy do powierzchni zęba, ultradźwięki powodują rozkruszanie , a woda wypłukuje usunięte złogi.

Często zdarza się, że po zabiegu oczyszczania kamienia nazębnego, należy odroczyć kolejne etapy zabiegu do następnej wizyty. Stan zapalny dziąseł bywa na tyle duży, że kontynuowanie zabiegu mogłoby wiązać się z powikłaniem, lub zwiększoną bolesnością dziąseł. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie płynu działającego antyseptycznie. Ułatwia on prawidłowe gojenie i regenerację dziąseł.

Uwaga! W związku z tym, że usunięcie złogów kamienia nazębnego wiąże się z dość dużym wysiewem bakterii do organizmu, pacjenci obciążeni schorzeniami typu cukrzyca insulinozależna, reumatoidalne zapalenie stawów, niektóre schorzenia nefrologiczne, kardiologiczne itd. zobowiązani są do konsultacji z lekarzem prowadzącym. Te schorzenia są wskazaniem do podania osłony antybiotykowej, aby wyeliminować ryzyko powikłań pozabiegowych. Dawka i czas stosowania osłony uzależniony jest od rodzaju schorzenia. Pozostaje do decyzji lekarza specjalisty prowadzącego stale pacjenta lub lekarza stomatologa .

Przeciwwskazane jest wykonywanie zabiegu usunięcia kamienia przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego u kobiet w ciąży oraz u pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem serca ( wszystko o rozrusznikach ). W takich przypadkach rezygnujemy z użycia scalera na rzecz kiret. Kirety to narzędzia do ręcznego usuwania kamienia nazębnego. Przy ich pomocy można równie precyzyjnie wykonać ten zabieg.

Jeśli masz wykwity opryszczki wargowej, wskazane jest odroczenie zabiegu do ich całkowitego wygojenia. Opryszczkę generuje wirus i trzeba wyeliminować ryzyko rozsiania infekcji.

Piaskowanie, gdy dziąsła na to pozwolą

Kiedy po zabiegu usunięcia kamienia nazębnego dziąsła są już zregenerowane, możemy kontynuować oczyszczanie. W drugim etapie usuwamy z zębów osady, naloty. Do tego celu wykorzystujemy piaskarkę. To urządzenie wykorzystuje specjalny miałki piasek stomatologiczny i wodę.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który bardzo precyzyjnie doczyszcza ich powierzchnie. Piasek dociera do większości miejsc i zakamarków przestrzeni międzyzębowych, eliminując przebarwienia i osady nazębne. Piaskowanie zalecane jest u większości pacjentów, szczególnie u pacjentów ortodontycznych, noszących aparaty stałe. Oczyszczenie zębów i elementów aparatu z zalegającej na nich płytki bakteryjnej, zwiększa komfort użytkowania i zabezpiecza przed rozwojem próchnicy.

Polerowanie dla pełnego efektu kosmetycznego

Kiedy powierzchnia zębów jest już oczyszczona z osadów, przechodzimy do kolejnego etapu zabiegu, mianowicie do polerowania powierzchni zębów. Tę część zabiegu wykonujemy przy pomocy pasty do polerowania i szczoteczki lub gumki. To już niemal sama przyjemność.

Lakierowanie, fluoryzacja i do domu

Ostatnim etapem zabiegu profilaktycznego oczyszczania zębów jest ich zabezpieczenie przed nadwrażliwością pozabiegową oraz wzmocnienie szkliwa przed działaniem bakterii próchnicotwórczych. Do tego celu służą pasty, lakiery, żele z wysoką zawartością fluoru, fosforu, wapnia. Składniki te bardzo skutecznie radzą sobie z zabezpieczaniem powierzchni zębów.

Odświeżone i zabezpieczone w ten sposób zęby są nie tylko ładniejsze i przyjemniejsze w kontakcie z językiem. To inwestycja we własne zdrowie, pewna i tańsza, niż implanty, protezy, a nawet skomplikowane leczenie kanałowe.
Ewelina Walkiewicz jest higienistką stomatologiczną w Dental Club
karolapo
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 8 gru 2016, o 11:54

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: karolapo »

Tutaj też ciekawy artykuł dotyczący zabiegu usuwania kamienia nazębnego.
Jeśli to jest ciekawy artykuł, to należało go wpisać a nie podawać lin(linki są niezgodne z regulaminem. Zabieg może mieć różne postaci i w różnym stopniu możemy odczuwac ból podczas usuwania kamienia. Warto więc się do niego odpowiednio przygotować.
marsik96

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: marsik96 »

Ja poddałam się skalingowi w gabinecie stomatologicznymw moim rodzinnym mieście. Dentysta świetnie poradził sobie z moim kamieniem i nie podrażnił przy tym dziąseł, a takie coś niestety spotkało mnie w innym gabinecie. Jestem zadowolona też dlatego, że moje zęby są dzięki temu bielsze :) Efekt niesamowity.
lisiakita
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2018, o 12:24

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: lisiakita »

Ja usuwam regularnie tak co pół roku, zwykle razem z piaskowaniem robie bo tam gdzie chodze sie naprawde oplaca w pakiecie zrobic, efekt faktycznie jest super ale poza tym zauwazylam ze zeby sie duzo mniej psuja dzieki temu. Moge polecic [mod], tam chodze zawsze dobra cena moim zdaniem
Emporia881
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2019, o 09:05

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: Emporia881 »

Ja na chwile obecną jestem w trakcie poszukiwania odpowiedniego gabinetu by własnie przeprowadzic taki scaling. Dośc dawno już nie byłam u dentysty bo jakieś dwa lata, gdzie powinno sie chodzić przynajmniej te co pół roku. Szukam jakiegos gabinetu w Częstochowie i właściwie mozna powiedzieć, ze coś znalazłam.
Skalowski59
Użytkownicy
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2019, o 09:02

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: Skalowski59 »

Obiło mi się o uszy, że ściąganie kamienia mamy na NFZ (raz na pół roku albo raz na rok - nie pamiętam), jednak żaden dentysta nie polecił mi takiego zabiegu. Obawiam się też, że to boli - zęby na pewno będą bardziej wrażliwe przez pierwsze dni, prawda?
eryk95hs
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2022, o 12:19

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: eryk95hs »

Ja powiem szczerze, że długo musiałem szukać odpowiedniej kliniki, by szybko usunąć kamień. Jedyna klinika, która była w stanie mnie przyjąć od razu, bez czekania w kolejce to [mod].
I całe szczęście, że się udało. Dentyści zauważyli, że groził mi problem borowania, a mają duże doświadczenie w usuwaniu kamienia i bez mówienia o terminach zajęli się leczeniem. Byłem naprawdę zadowolony.
MilenaRobak

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: MilenaRobak »

Gdzie znajdę osobę na Śląsku która kompleksowo usunie kamień nazębny? Byłam w sporej liczbie gabinetów, lecz nie każdy zaproponował profesjonalna obsługę
Michi35

Re: Usuwanie kamienia nazębnego (Scaling)

Post autor: Michi35 »

Regularnie chodze na kompleksowa higienizacje zebów, czyli pisakowanie, fluoryzację i scaling, dzięki temu nie mam większych problemów z zębami. Warto o to dbać. Kompleksowy zabieg robi mi Pani higienistka w klinice dentystycznej [mod] w Krakowie.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2023, o 05:32 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: nieuzgodniona reklama
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post