[Film] Kolagen na stawy i na zmarszczki. Który działa, a który nie?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

[Film] Kolagen na stawy i na zmarszczki. Który działa, a który nie?

Post autor: admin. med. »

Kolagen jest białkiem o strukturze trzeciorzędowej w postaci potrójnej helisy, zbudowanej z tropokolagenu. Długość łańcucha wynosi około 300 nm, średnica 1,3 nm, a masa cząsteczkowa 300 kDa. Kolagen jest bogaty w aminokwasy glicynę, hydroksylizynę i hydroksyprolinę. W naszym organizmie istnieje kilkanaście rodzajów kolagenu, ale najważniejsze znaczenie mają I, obecny w skórze i II, obecny w chrząstkach stawowych. I te dwa typy stosuje się w lecznictwie.

Kolagen może być stosowany jako cząsteczka natywna, niezhydrolizowana, i cząsteczka zhydrolizowana do peptydów i aminokwasów. Suplementy kolagenu działając na skórę, lub stosowane w postaci kapsułek w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, hipotetycznie mają działać na jeden z poniższych sposobów:
1. wbudowując się w chrząstkę lub w skórę - bardzo mało prawdopodobne; 2. nasilając syntezę kolagenu in situ -mało prawdopodobne, chociaż nie całkiem wykluczone; 3. powodując tolerancję immunologiczną na małe dawki autoantygenów - najbardziej prawdopodobny sposób działania. Podany podskórne wywiera działanie miejscowe, wygładzając zmarszczki i powodując tak zwany lifting.

Ogólnie, kolagen nie przenika przez skórę ze względu na zbyt dużą masę cząsteczkową, nie wnika również w pory skóry w okolicy ujścia mieszków włosowych, gruczołów łojowych i gruczołów potowych. Cząsteczka kolagenu jest naładowana ujemnie, jako spolaryzowana nie przenika swobodnie przez kanaliki wyprowadzające dla potu i jonów. Transport potu i wydzielanie skórne odbywa się w sposób aktywny, z udziałem komórek mioepitelialnych. Ponadto, hipotetyczne wnikanie kolagenu w pory skórne może ograniczać się tylko do warstwy rogowej i ziarnistej naskórka, zaś miejscem "działania" kolagenu jest matrix pozakomórkowy w skórze właściwej.

Kolagen podany doustnie w postaci natywnej nie wchłania się ze względu na dużą masę cząsteczkową, ładunek, brak naturalnych białek transportujących dla kolagenu, brak możliwości przenikania przez błony na zasadzie dyfuzji biernej i ułatwionej. Niestrawione cząsteczki natywnego kolagenu docierają do kępek Peyera w jelicie czczym i krętym i tam powodują powstawanie tolerancji autoimmunologicznej na małe dawki autoantygenów podanych doustnie. W ten sposób dochodzi do wyciszenia odpowiedzi immunologicznej oraz migracji komórek, spadku wydzielania czynników prozapalnych i chemotaktycznych. W rezultacie może to prowadzić do poprawy u osób chorobami zapalnymi stawów, takimi jak r.z.s czy ch.z.s. Małe dawki kolagenu są skuteczniejsze niż duże dawki.

Tak naprawdę nie ma badań ani potwierdzających skuteczność kolagenu w postaci kremów przeciwzmarszczkowych, ani zaprzeczających ich działaniu. Może to prowadzić do nadużyć ze strony producentów kosmetyków, którzy będą nas przekonywać, że ich produkty działają. Z drugiej strony istnieją niejednoznaczne doniesienia o skuteczności kolagenu podawanego drogą doustną. Preparaty kolagenu posiadają obecnie status kosmetyków lub suplementów diety. Nie są lekami. Ich zaletą jest praktycznie brak działań ubocznych nawet podczas długotrwałego stosowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post