Moczenie nocne u dzieci. Objawy i leczenie

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Moczenie nocne u dzieci. Objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Moczenie nocne dotyczy ponad 20% dzieci w wieku 5 lat. W większości przypadków pierwotne idiopatyczne moczenie nocne ustępuje samoistnie (rocznie u ok. 15% dzieci), jednak dla niektórych dzieci i ich rodziców może stanowić duży problem, a także wywoływać u nich zaburzenia emocjonalne i stres.
W przypadku moczenia nocnego stosuje się różne metody, takie jak proste techniki behawioralne (szczególnie chętnie wybierane u najmłodszych dzieci), które polegają na wysadzaniu na nocnik śpiącego dziecka, wybudzaniu dziecka w celu udania się do toalety, przyznawaniu nagrody za "suchą" noc, wykonywaniu ćwiczeń zwiększających pojemność pęcherza moczowego, oraz złożone, wielokierunkowe metody behawioralne nazywane treningiem suchego łóżka. U nieco starszych dzieci (>7. rż.) najskuteczniejsze są natomiast alarmy dźwiękowe, których zadaniem jest obudzenie dziecka na początku mikcji. W razie nieskuteczności tych metod można podjąć próbę leczenia farmakologicznego. Ocena skuteczności poszczególnych metod leczenia moczenia nocnego jest trudna, ponieważ wymagają one systematycznego stosowania przez długi czas. Jest też dyskusyjne, czy korzystny efekt poszczególnych interwencji utrzymuje się (i jak długo) po zaprzestaniu ich stosowania.
Hiacynta33
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 28 kwie 2019, o 17:02

Re: Moczenie nocne u dzieci. Objawy i leczenie

Post autor: Hiacynta33 »

Oczywiście problemu moczenia nocnego u dziecka nie można bagatelizować i należy udać się do lekarza. jedna może byc coś pomocnego nawet dla lekarza a mówię o suchym poranku na przykładzie wiem że działa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post