Streptococcus Equi

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
jaqb1984
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2019, o 13:28

Streptococcus Equi

Post autor: jaqb1984 »

Witam,

mam 35 lat. Jestem nosicielem wirusa HIV. Wiremia niewykrywalna. CD4 niestety w ilości 91 komórek.
W listopadzie 2018 trafiłem do szpitala z rozpoznaniem PCP o etiologii Pneumocistis jiroveci, pO2 48,9, pCO2 27.3. Od tamtego czasu niestety mam problemy z kondycją, polegająca na czasami szybszym oddechu, szybszym męczeniem się (co prawda mam lekką nadwagę, ale kondycyjnie nigdy nie miałem większych problemów będąc osobą raczej aktywną fizycznie). Do tego pojawiają się bóle w klatce piersiowej, promieniujące do szczęki i pleców (w okolicy pomiędzy barkami nieprzyjemne uczucie jakby kłucia).
Badania obrazowe, w tym TK po przebytym PCP pokazały zacienienia typu matowej szyby z pogrubieniem przegród zrębu dominujące w polach górnych i środkowych z przewagą płuca lewego. W obu płucach widoczne ogrągławe guzki 5-16mm w płace górnym i dolnym, a w płucu lewym obszary zagęszczeń z komponentem włóknienia, węzeł podostrogowy 26mm.
Kolejne badanie TK w marcu 2019 wykazało regresję zmian w płucu prawym. W płucu lewym pojawiły się kolejne nieliczne drobne zmiany guzkowe. Zrobiono bronchoskopię EBUS, po której skierowano mnie na bronchoskopię z badaniem popłuczyn oskrzelowym tzw. BAL.
Na początku sierpnia wykonano ponownie TK, stwierdzono regresję zmian w segmencie 6 PP, regresję zmian w segmencie 1 PP. Dalsze zmiany o charakterze matowej szyby, zmiany guzkowe przy szczelinie międzypłatowej w segmencie 8 PP, płytki opłucne w płacie dolnym PL, węzeł podostrogowy 16mm.
W badaniu BAL stwierdzono komórki zapalne, nie stwierdzono gruźlicy natomiast stwierdzono dość liczne kolonie Streptococcus Equi.
Dowiedziałem się tyle, iż jest to bakteria atakująca konie. Dziwię się skąd, skoro tak naprawdę nigdy nie miałem do czynienia z koniem na żywo. Owszem - widziałem konie w stadninie dawno temu, ale nie dotykałem żadnego konia nigdy w życiu. Lekarz powiedział wprost, że nie wie jak leczyć ponieważ nigdy się z tym nie spotkał. Póki nie ma żadnych dodatkowych objawów jestem dalej na antybiotykach Biseptol 960mg 1x dziennie oraz Metronidazol 250mg 1x dziennie w celu ochrony przed infekcjami oportunistycznymi przy HIV, do czasu odbudowania komórek CD4 powyżej 200 oraz lek ARV Genvoya 1x dziennie.
Nie wiem czy ta bakteria jest zaraźliwa dla innych, ani co tak naprawdę dalej robić w tym kierunku. Z powodu braku jakichkolwiek ostrzejszych objawów jestem zarejestrowany na luty 2020 na kontrolne TK i BAL a do pulmonologa dopiero na... maj 2020. Skąd mogła się ta bakteria wziąć, jak postępować, z czym mam się liczyć i jak się tego pozbyć? Czy to groźne? Na polskich forach nic nie ma a na zagranicznych szczątkowe informacje.
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Dodatkowo badania krwi ostatnie, to m.in:
PLT 352
Hemoglobina 14
LIMF 1,18
MPV 9,3
PDW% 10
PCT% 0,33
CD8 839
CD3 950
CD4 91
CD4/CD8 0,11
Wiremia 0
VDRL ujemny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post