Mr miednicy mniejszej z kontrastem

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Ula1991
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 16:38

Mr miednicy mniejszej z kontrastem

Post autor: Ula1991 » 5 wrz 2019, o 16:40

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku MR miednicy mniejszej z kontrastem - endometrioza. W jakim stanie to jest?

Nieregularny naciek włóknisty w przebiegu choroby podstawowej widoczny jest na poziomie dna trzonu macicy i dystalnego odcinka odbytnicy. Naciek widoczny jest na odcinku dł. 23 mm, ma grubość ok. 9mm, płaskim pasmem obejmuje ścianę tylną trzonu macicy na głębokość ok 12 mm. Pojedyncze ognisko DIE grubości 3 mm w tej lokalizacji. Od strony odbytnicy rozpoczyna się na poziomie 12 mm powyżej linii Z. W zmiany wklejony jest przemieszczony ku tyłowi i przyśrodkowo prawy jajnik o prawidłowym zróżnicowaniu, bez ognisk o sygnale krwi. Guzkowo pogrubiałe jest prawe więzadło krzyżowo - maciczne. Blaszka otrzewnej pokrywająca trzon macicy i jajniki od przodu pogrubiała do 6mm. W rzucie jajnika lewego widoczna jest przestrzeń płynowa średnicy 21 mm. Esica na poziomie jajnika prawego spastyczna, nie można wykluczyć guzkowych nacieków włóknistych na jej powierzchni.
Trzon macicy prawidłowo położony, niepowiększony. W okolicy dna widoczne śródściennie drobne ogniska średnicy 8mm, które może odpowiadać małemu mięśniakowi. W prawym rogu macicy widoczna jest nieostro ograniczona struktura o pośrednim sygnale w obrazach T2 zależnych, nie wykazująca restrykacji dyfuzji (ubogokomórkowa) wielkość ok 11x15 mm o niejasnym charakterze - polip? przerost endometrium?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post