Gdańsk nie chce finansować szczepionek przeciw HPV

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Gdańsk nie chce finansować szczepionek przeciw HPV

Post autor: admin. med. »

Gdańsk nie chce finansować szczepionek przeciw HPV
Nastoletnie gdańszczanki nie mają co liczyć na szczepienia przeciw wirusowi HPV, bo jak argumentuje gdański magistrat, brak jest przekonujących dowodów na skuteczność tej szczepionki.

Za przysłowiową miedzą są jednak miasta, gdzie programy szczepień przeciwko HPV są realizowane. W Gdyni program szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV dla 14-letnich dziewczynek realizowany jest od 2008 roku. W 2013 roku za szczepienia HPV Gdynia zapłaciła 444 tys. w 2014 r. - 246 tys., a w 2015 r. - 259 tys. Od 2014 roku spadła cena szczepionki, stąd niższe kwoty .

Rok później rozpoczęto szczepienia w Sopocie. Od tej pory zaszczepiono 580 dziewczynek. W minionym roku - 71.W minionym szczepionki kosztowały Sopot 40 tys. Zwykle jest to jednak kwota większa około 60 tys. zł. - W bieżącym roku kontynuowane będą szczepienia dziewczynek, urodzonych w 2004 roku. Urząd finansuje koszt całości szczepień (po 3 zastrzyki), przeznaczono na ten cel 57 tys. zł.

Jak przekonuje dr hab. Dariusz Wydra, konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej, warto się szczepić przeciwko HPV. Dostępna jest na rynku już nowa szczepionka na 9 typów HPV. Szacuje się, że ma ona chronić, zapobiegać przynajmniej 90 proc. nowotworów raka szyjki macicy, ale też sromu, pochwy, odbytu, prącia, a także niektórym nowotworom głowy i szyi, związanym oczywiście z infekcją HPV.

Jak stwierdza Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia, być może szczepionka przeciw HPV już niedługo będzie obowiązkowa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post