Jakie kosmetyki w ciąży?

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Jakie kosmetyki w ciąży?

Post autor: Asystentka »

Skóra kobiet w ciąży jest bardzo wrażliwa, a niektóre składniki kosmetyków mogą być niebezpieczne dla płodu. W tym okresie nie należy eksperymentować z kosmetykami i zabiegami oferowanymi w gabinetach, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani dziecku.

Teoretycznie kosmetyk nie powinien mieć działania ogólnego, a jego składniki nie powinny się przedostawać do krwiobiegu – niestety, bywa inaczej, co rodzi potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Preparaty kosmetyczne dla kobiet w ciąży powinny być hipoalergiczne, najlepiej bezzapachowe – o nieskomplikowanym składzie. Eksperci z Unii Europejskiej sporządzili spis składników, które nie są wskazane w liniach kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących, są to m.in.: hormony, retinoidy, estradiol, algi, alkohol, kofeina i kwas kojowy. Dlatego doradzając ciężarnej, należy przede wszystkim bardzo uważnie przestudiować skład kosmetyku.

Niebezpieczne w ciąży są:

Witamina A i jej pochodne, takie jak retinol i retinoidy, obecne w kremach anti-aging i preparatach przeciwtrądzikowych, tazaroten, adapalen

Retinol - czysta forma witaminy A ma działanie odmładzające, rozjaśniające naskórek, wspomaga też leczenie trądziku. Badania dowodzą jednak, że retinoidy stosowane doustnie mają działanie teratogenne, czyli mogą wywołać wady rozwojowe płodu. Z kolei wielu kosmetologów podkreśla, że kremy z retinolem są przecież stosowane miejscowo, a sama dawka retinolu jest na tyle mała, że nie stanowi zagrożenia. Skoro brak jednoznacznego rozstrzygnięcia, w ciąży lepiej po prostu unikać retinolu, zwłaszcza że są bezpieczne składniki o podobnym działaniu.

kwas salicylowy i jego pochodne - składniki peelingów, kosmetyków przeciwtrądzikowych - powodują wady wrodzone płodu, powikłania ciąży, zaburzenia krzepnięcia krwi u noworodka
triclosan, stosowany jako konserwant, składnik mydeł przeciwbakteryjnych i płynów pod prysznic - ma działanie rakotwórcze
olejek bergamotkowy - działa fototoksycznie, nasila występowanie plam pigmentacyjnych
olejek rozmarynowy - zawiera rakotwórczy safrol
duże stężenia związków fluoru, stosowane podczas fluoryzacji i w płynach do płukania jamy ustnej - toksyczne dla płodu
hormony
algi
alkohol
kofeina
miód
konserwanty z grupy parabenów
tetracykliny
kwas azelainowy
estradiol
hexachlorofen
erytromycyna
nadtlenek benzoilu
kwas kojowy
kwas glikolowy
kwasy AHA w stężeniu większym niż 5 proc. oraz łagodniejsze kwasy BHA
zioła- szałwia, jemioła, krwawnik, jałowiec, aloes, mięta, dziurawiec
olejek wintergreen (gauteriowy)
Ftalany (głównie ftalan dietylowy) są obecne w perfumach, de-zodorantach, lakierach do paznokci, piankach i lakierach do włosów.

Składniki bezpieczne :

substancje nawilżające -gliceryna, kwas hialuronowy, alantoina, pantenol, betaina, lanolina
emolienty, np. alantoiny, oleju rzepakowego, oleju parafinowego, oliwy
witaminy z grupy B, witamin C, E, F
rumianek, który działa przeciwzapalnie i odkażająco, pomaga w leczeniu oparzeń słonecznych i stanów zapalnych skóry, a kąpiel z jego dodatkiem łagodzi obrzmienie nóg
imbir -pomoże zwalczyć choroby skóry (np. grzybicze i bakteryjne)
pokrzywa zwyczajna - zawarta w preparatach do włosów, korzystnie wpłynie na skórę

Czym zastąpić dotychczasowe kosmetyki stosowane przed ciążą?

Jeśli kobieta ma wysuszoną skórę możemy polecić preparaty zawierające pantenol, betainę, glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, olej parafinowy, olej z ogórecznika i awokado, olejek jojoba i z ziaren pszenicy.
Na trądzik – zalecajmy kosmetyki zawierające składniki naturalne - bezalkoholowy tonik, np. z wyciągiem z ogórka, z rumiankiem lub rozmarynem oraz krem z olejkiem z drzewa herbacianego.
Aby zapobiec rozstępom - kosmetyki ujędrniające i poprawiające napięcie skóry, zawierające np. ekstrakt z bluszczu, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, skrzypu, kasztanowca oraz witaminę E.
Żeby uchronić skórę przed przebarwieniami- profilaktyka przeciwsłoneczną.
Pękające naczynka – skutek zwiększonej produkcji estrogenów, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. Aby uszczelnić kruche naczynka-możemy polecić preparaty zawierające wyciąg z kwiatów bzu czarnego, miłorzębu japońskiego, nasion winogron, kasztanowca, aronii.

O czym jeszcze warto wiedzieć w ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży niewskazane są żadne zabiegi pielęgnacyjne na ciało, zabiegi liftingujące i przeciwzmarszczkowe (anti-aging), które bazują na retinolu i silnie działających substancjach, oraz zabiegi przeciwtrądzikowe.
Ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonywania wszelkich zabiegów wymagających stosowania prądów, takich jak np. jonoforeza, sonoforeza i galwanizacja. Należy zapomnieć także o zabiegach przy udziale ultradźwięków (peeling kawitacyjny, zabiegi wyszczuplające), elektrolizie (zamykanie rozszerzonych naczynek), epilacji (usuwanie nadmiernego owłosienia) oraz darsonwalizacji.

Prąd przenikający przez organizm może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Niewskazane są zabiegi medycyny estetycznej, wypełnianie zmarszczek botoksem, likwidacja przebarwień i blizn. Nie powinno się też wykonywać okładów rozgrzewających obejmujących całe ciało, masażu rozgrzanymi kamieniami, depilacji za pomocą ciepłego wosku oraz zabiegów silnie złuszczających, eksfoliacji (zwłaszcza za pomocą stężonych kwasów owocowych).
Masaż to zabieg, z którego mogą skorzystać kobiety w ciąży, ale tylko po spełnieniu kilku warunków. Ważne jest ułożenie ciała kobiety (najlepiej na lewym boku) i ochrona jej brzucha.

Należy unikać ugniatania i rozcierania oraz masażu piersi. Przed wizytą u masażysty warto zasięgnąć opinii lekarza.

Niewskazane są również zabiegi laseroterapii, naświetlania lampami emitującymi promieniowanie UV (np. lampą kwarcową), które mogą powodować plamy pigmentacyjne, tzw. ostudę. Sauna, gorące kąpiele, zawijania błotne i inne zabiegi ciepłoterapii stosowane na całe ciało mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
Zabronione są wszystkie zabiegi wyszczuplające, drenujące i detoksykujące (guam, zabieg endermologii, drenaż limfatyczny). Powodują one przekrwienie i przegrzanie skóry oraz podwyższenie ciśnienia krwi. Nie należy także poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym z maskami algowymi (ze względu na dużą ilość jodu), kawowymi (kofeiny) lub borowinowymi (kwasów hamusowych) nakładanymi na duże powierzchnie ciała (substancje aktywne z masek mogą wnikać do krwiobiegu).
Nie ma potwierdzonych doniesień naukowych dotyczących stosowania farb do włosów przez kobiety ciężarne, lepiej jednak do farbowania wybierać preparaty na bazie wyciągów ziołowych, pozbawione amoniaku i rezorcyny (silne działanie uczulające). Należy także odradzić pacjentce zabieg trwałej ondulacji.

Zabiegi bezwzględnie zabronione w ciąży

makijaż permanentny
tatuaż (także z henny)
laseroterapia
krioterapia
sauna
solarium
magnetoterapia
głębokie peelingi

POLECAMY kosmetyki, które można nabyć w aptekach, są sprawdzone, przebadane, z atestami:

FlosLek, hipoalergiczny preparat do pielęgnacji brodawek sutkowych dla kobiet w ciąży i po porodzie.

Eucerin, naturalny olejek pielęgnacyjny zapobiegający powstawaniu rozstępów.

Pharmaceris M:

krem zapobiegający rozstępom
krem zmniejszający istniejace rozstępy
balsam przeznaczony do intensywnej pielęgnacji ujędrniającej ciała (brzuch, biodra) już od pierwszych dni po porodzie
ujędrniający krem do pielęgnacji biustu w okresie ciąży i karmienia

Mustela:

podwójnie działający krem przeciw rozstępom, zawierający krzem, mikroelementy i Sophora Japonica
kremy do pielęgnacji biustu podczas ciąży i w czasie karmienia

Seria AA Therapy Mama i ja - krem przeciw rozstępom dla kobiet ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii, płyn do higieny intymnej, mydło do mycia.

Elancyl:

krem przeciw rozstępom
ailana
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 141
Rejestracja: 15 lis 2016, o 12:48

Re: Jakie kosmetyki w ciąży?

Post autor: ailana »

Jak byłam w ciązy to używałam kosmetyków od firmy palmers. I byłam bardzo zadowolona. Udało mi się dzięki temu uniknąć rozstępów, których ogólnie bardzo się bałam.

Warto jest również sprawić sobie porządną oliwkę, którą będziecie smarowały sobi brzuch. Ale nie jakąś tanią z supermarketu ale taką prawdziwą naturalną :)

Szukajcie kosmetyków w aptekach internetowych - takie miejsca mają o wiele korzystniejsze ceny niż apteki stacjonarne.
mari
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2017, o 16:23

Re: Jakie kosmetyki w ciąży?

Post autor: mari »

Tak, Palmers jest bardzo popularny dla kobiet w ciąży. Nawet mają taki slogan "palmersowy brzuszek". Co do aptek internetowych, to prawda. Często jest tak, że gdy pójdziecie do osiedlowej, to ceny nie będą w ogóle się pokrywały z tymi internetowymi, nawet w ramach tej samej sieciówki. Można na to narzekać, ale można też skorzystać ;)
Pomelka
Użytkownicy
Posty: 34
Rejestracja: 19 lis 2018, o 10:23

Re: Jakie kosmetyki w ciąży?

Post autor: Pomelka »

Ja sobie bardzo chwaliłam Bio-Oil, olejek na rozstępy i blizny. Kupowałam go tanio :)
Załączniki
bio-oil.jpg
bio-oil.jpg (14.34 KiB) Przejrzano 23260 razy
emgie

Re: Jakie kosmetyki w ciąży?

Post autor: emgie »

Ja często kosmetyki zmieniałam, więc jakiegoś szczególnie ulubionego nie miałam.
loop
Użytkownicy
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2021, o 18:29

Re: Jakie kosmetyki w ciąży?

Post autor: loop »

Myślę, że jakieś delikatne najlepiej
Lonika
Użytkownicy
Posty: 30
Rejestracja: 7 lis 2016, o 15:54

Re: Jakie kosmetyki w ciąży?

Post autor: Lonika »

w ciazy unikalam kosmetykow bo nie wiedzialam co moze zaszkodzic dziecku.. po porodzie zaczelam stosowac z pachnacej krainy olejek busajna, pobudza produkcje kolagenu i ujedrnia skore
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post