Choroby dziąseł. Usuwanie kamienia i osadu

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Choroby dziąseł. Usuwanie kamienia i osadu

Post autor: admin. med. »

Wielu pacjentów cierpi z powodu odsłonięcia korzeni zębowych, krwawienia dziąseł, rozchwiania czy nawet utraty zębów. Przez bardzo długi czas powód tych dolegliwości nie był jasny, dziś już jednak wiadomo, że przyczyną jest powszechna choroba dziąseł - paradontoza.

Kiedyś paradontoza uchodziła za chorobę nieuleczalną. Dzięki rozwojowi stomatologii oraz technik diagnostycznych możliwe jest skuteczne badanie tego schorzenia oraz bardziej skuteczna diagnoza i leczenie, również w naszej klinice stomatologicznej.

Przyzębie to zespół tkanek odpowiedzialnych za utrzymywanie zębów w zębodołach. W ich skład wchodzą: dziąsło, kości wyrostków zębodołowych oraz więzadła przyzębne.

Nie licząc próchnicy, choroby przyzębia stanowią najczęstszą przyczynę przedwczesnej utraty zębów. Ze względu na skalę, choroby dziąseł i całego przyzębia są zaliczane do chorób społecznych.
Przyczyny chorób przyzębia
1. Miejscowe
bakteryjna płytka nazębna wynikająca ze złej higieny jamy ustnej
stare, uciskające dziąsła protezy
wadliwe wypełnienia – tzw. nawisy
nieszczelne mosty i korony
zgrzytanie zębów lub zaciskanie ich

2. Ogólne
stres
cukrzyca
palenie tytoniu
zła dieta
niedobór witamin
zaburzenia hormonalne
inne choroby ogólnoustrojowe

Nazębna płytka bakteryjna uznawana jest za najistotniejszy, miejscowy czynnik zapaleniotwórczy. Najczęściej prowadzi ona do zapalenia lub zaostrzenia już istniejącej choroby dziąseł oraz do przewlekłych stanów zapalnych w tkankach przyzębia.
Płytka nazębna pojawia się na błonie śluzowej dziąsła, wszystkich powierzchniach zębów oraz uzupełnieniach protetycznych w jamie ustnej. Z czasem mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny. Uwarunkowania ogólne w połączeniu z wyżej wymienionymi czynnikami miejscowymi mogą stwarzać sprzyjające warunki do powstania chorób przyzębia.
Objawy
Do najczęstszych objawów choroby przyzębia zaliczamy:

krwawienie z dziąseł – najważniejszych objaw
obrzęk dziąseł
ból dziąseł
odsłonienie szyjek zębowych
rozchwianie zębów

Pamiętaj: ze zdrowych dziąseł nigdy nie leci krew!
Choroba może pojawiać się wyłącznie w obrzmiałym, zaczerwienionym, łatwo krwawiącym, szczególnie podczas mycia zębów, dziąśle. Niekiedy może ono powodować również dolegliwości bólowe. Wówczas jest to zapalenie dziąseł, będące chorobą odwracalną.
Uwaga osoby palące papierosy! Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, uniemożliwiając tym samym krwawienie. Tym samym opóźnia wykrycie chorób przyzębia.
Zmiany chorobowe mogą zająć również kość i więzadła przyzębia. Z czasem kość ulega zanikowi. Tworzą się głębokie kieszonki przyzębne, w których gromadzą się resztki pokarmów, bakterie itp. Sytuacja ta doprowadza do stanu zapalnego przyzębia, w konsekwencji prowadzącego do obniżenia dziąseł i odsłonienia korzeni zębów. Na brzegach dziąseł mogą pojawiać się bolesne, nawracające ropnie. Z czasem zęby zaczynają się chwiać, umocowanie w kości ulega osłabieniu i zęby mogą wypadać. Wtedy mamy do czynienia z zapaleniem przyzębia – Periodontitis (paradontozą).
Choroba może przebiegać bez przykrych objawów. Dziąsła są prawidłowo zabarwione, nie krwawią i nie bolą. Jedynym objawem jest stopniowe odsłanianie się korzeni zębów w wyniku zanikania kości i dziąsła, jak również bolesność szyjek zębowych.

Leczenie
Leczenie choroby przyzębia jest długotrwałe i żmudne, podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych. Najlepsze efekty są osiągane w momencie gdy pacjent zgłasza się do stomatologa w początkowym stadium choroby.

W zależności od wskazań podejmuje się różne działania:
usuwanie czynników drażniących – nawisów nieprawidłowych wypełnień i złogów nazębnych,
leczenie podstawowej choroby,
nauka profesjonalnej higieny,
palaczom zaleca się rzucenie nałogu,
korekta zgryzu,
leczenie przeciwzapalne – stosowanie żeli, past, płukanek,
zabiegi chirurgiczne,
regeneracja tkanek przyzębia.

W przypadku każdej z chorób przyzębia najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej.
Aby jama ustna pozostawała wolna od płytki nazębnej konieczna jest współpraca ze stomatologiem i higienistką. Pacjenci muszą mieć świadomość, że zmniejszenie dolegliwości jest uzależnione od wykonywanych przez nich zabiegów higienicznych.
Program terapii periodontologicznej
Pacjent podczas leczenia choroby dziąseł w naszym gabinecie przechodzi program specjalistycznej terapii periodontologicznej, obejmującej trzy fazy:

Faza I - HIGIENIZACJA
Jest to "terapia wstępna". Najczęściej obejmuje ona 2-3 wizyty, podczas których wykwalifikowana higienistka oczyszcza zęby z płytki i kamienia. Zaznajamia ona również pacjenta z podstawami prawidłowej higieny jamy ustnej i przekazuje wstępne zalecenia w kwestii stosowanych past, płynów czy żeli. Podczas terapii wykonywany jest skaling ultradźwiękowy (wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia służącego do usuwania kamienia, przebarwień, oraz toksyn bakteryjnych za pomocą wibracji o wysokiej częstotliwości), skaling ręczny, wygładzenie powierzchni korzeni oraz irygacja chemioterapeutykami. W przypadku zaawansowanego stanu choroby podajemy również antybiotyki doustne.

Podczas leczenia wstępnego informujemy pacjenta o chorobie i mobilizujemy go do współpracy. Musi on być bowiem przekonany, że tylko z jego aktywną współpracą możliwe jest osiągnięcie pożądanych rezultatów i wyleczenie choroby dziąseł.
Liczba wizyt w leczeniu początkowym nie jest stała i zależy od zaawansowania choroby. Brak motywacji ze strony chorego oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej sprawia, że rokowania nie są dobre, a podejmowanie dalszych zabiegów terapeutycznych staje się bezcelowe.

Faza II - WŁAŚCIWA
W fazie właściwej leczenia pacjent zgłasza się do specjalisty periodontologa, aby wykonać zabieg SG – skalingu głębokiego, którego celem jest usunięcie głębokich złogów. Za pomocą specjalistycznych narzędzi (kiretów) lekarz ręcznie usuwa kamień poddziąsłowy, jak również zakażoną powierzchnię korzenia, a następnie ją wygładza. Czas trwania zabiegu wynosi ok. 1-2 godzin. Wygładzone powierzchnie korzenia uniemożliwiają osiedlanie się bakterii, dzięki czemu możliwa jest regeneracja przyzębia. We właściwej fazie leczenia podejmuje się również rozwiązania chirurgiczne, takie jak regeneracja zaawansowanych defektów kostnych oraz protetyczne – mosty, korony, implanty, licówki, protezy zatrzaskowe oraz inne. Zazwyczaj leczenie chirurgiczne rekomendowane jest pacjentom wtedy, gdy pojawią się odpowiednie wskazania, gdy wyczerpano już wszystkie inne, niechirurgiczne rozwiązania, i gdy pacjent dba o higienę jamy ustnej.
Szczotkowanie oraz skaling z opracowaniem korzeni to podstawowe zabiegi od których zależy sukces w leczeniu. Osiągnięcie mistrzostwa na tym etapie jest podstawą wszystkich innych działań w walce z chorobą.

Faza III - PODTRZYMUJĄCA - tzw. "Recall"
Jest to etap, który pomaga utrzymać efekty zakończonego leczenia. Faza "Recall" stanowi rodzaj profilaktyki wtórnej, która uniemożliwia powstanie procesu zapalnego. Czas potrzebny na to, aby nowe włókna przyczepu dziąseł dojrzały i uodporniły się na zakażenia bakteryjne wynosi od 6 miesięcy do 1 roku. Dlatego tak istotna jest regularna kontrola tego procesu, aby stomatolog mógł monitorować postęp. W fazie podtrzymującej co 4-6 miesięcy sprawdzamy stan dziąseł i krwawienie, co 6-12 miesięcy głębokość kieszonek, ubytki próchnicowe i warunki zgryzowe, a co 2-3 lata zalecamy kontrolę radiologiczną, prosząc pacjentów o wykonanie zdjęć pantomograficznych. W tym celu niezbędne jest regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne.
Podczas gojenia regularność wizyt higienicznych ustalana będzie indywidualnie, na podstawie postępu oraz tempa powstawania kamienia nazębnego.
eryk95hs
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2022, o 12:19

Re: Choroby dziąseł. Usuwanie kamienia i osadu

Post autor: eryk95hs »

Miałem kiedyś ten problem. Musiałem szybko znaleźć odpowiedniego dentystę. Na szczęście się udało :) Co więcej, przyjęli mnie bez kolejki. Dentyści z Przychodni [mod] spisali się na medal! Naprawdę jestem zadowolony!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post