Grillowanie nie takie zdrowe

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
Asystentka

Grillowanie nie takie zdrowe

Post autor: Asystentka »

Grillowanie nie takie zdrowe. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia grille węglowe
Mówi: Anita Bugajska-Owczarek
Funkcja: kierownik marketingu i rozwoju rynków
Firma: Gaspol

200 gramów kiełbasy przyrządzonej na tradycyjnym grillu węglowym dostarcza nam 100 razy więcej benzo(a)pirenu niż 20 wypalonych papierosów – wynika z badania łódzkich naukowców. Tego typu urządzenia szkodzą zarówno na etapie rozpalania, jak i przyrządzania żywności. Jak wskazuje badanie naukowców z Politechniki Warszawskiej podczas przygotowywania jedzenia na grillu węglowym stwierdzono obecność 13 z 16 szkodliwych rakotwórczych substancji. Zestawienie najzdrowszych urządzeń otwierają grille na gaz.

– Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji podających w wątpliwość, że grillowanie to korzystny dla zdrowia sposób przyrządzania potraw. Postanowiliśmy to zweryfikować naukowo i obiektywnie. Poprosiliśmy o to naukowców z Politechniki Warszawskiej, zespół pod kierunkiem dra Andrzeja Badydy, którzy przetestowali trzy rodzaje grilli – najczęściej dostępne na rynku grille węglowe, zasilane węglem drzewnym, grille zasilane brykietem z węgla drzewnego i grille gazowe zasilane czystym propanem – mówi agencji informacyjnej Newseria Anita Bugajska-Owczarek, kierownik marketingu i rozwoju rynków Gaspol.

W przypadku każdego z trzech wybranych rodzajów grilli ogrodowych naukowcy Politechniki Warszawskiej na zlecenie firmy Gaspol dokonali pomiarów i analizy chemicznej gazów odlotowych. Zakres prac obejmował pomiar stężenia masowego aerozolu (pyłu PM2,5) oraz oznaczenie składu chemicznego w zakresie 16 wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), czyli szkodliwych substancji rakotwórczych – w fazie stałej i gazowej. Pierwszy cykl pomiarowy wykonano z użyciem pustych grilli, a następnie pomiary powtórzono w warunkach grillowania żywności – po umieszczeniu na każdym grillu identycznego zestawu potraw.

– Okazało się, że najbardziej tradycyjne i typowe grille węglowe trują nas już w momencie, gdy je rozpalamy. Badania pokazały, że grill zasilany brykietem z węgla drzewnego, jeszcze zanim położymy na nim nasze ulubione potrawy, wydziela 4 z 16 badanych przez nas WWA. Jak już położymy na nim produkty, to wdychamy i wchłaniamy razem z nim aż 13 z 16 szkodliwych substancji. Podobnie jest w przypadku grilla węglowego – jego spaliny zawierały 12 z 16 WWA – wyjaśnia Anita Bugajska-Owczarek.

Zdecydowanym pozytywnym bohaterem tego testu okazał się grill gazowy.

– W przypadku urządzenia gazowego zarówno na pustym grillu, jak i w trakcie grillowania nie stwierdzono żadnego ze szkodliwych węglowodorów aromatycznych. Wszystkie próbki badane były poniżej granicy oznaczalności. Wniosek jest jeden: jeżeli grillować, to tylko na grillu gazowym – mówi Anita Bugajska-Owczarek.

Jak podkreśla, inną zaletą takiego urządzenia jest łatwość jego rozpalenia i zgaszenia.

– Niektórzy przy rozpalaniu grilla węglowego spędzają nawet 20 minut zanim wykorzystają podpałkę, węgiel, brykiet i wszystkie inne potrzebne do tego rzeczy. Jeśli chodzi o grill gazowy, wystarczy odkręcić zawór butli i kurek grilla. Temperatura uzyskiwana jest w ciągu kilku minut, a później utrzymywana jest według naszych wymagań. Można ją dowolnie regulować – mówi Anita Bugajska-Owczarek.

Takie grille są także łatwe w czyszczeniu (brak sadzy i popiołu) i ekonomiczne.
hidzia
Użytkownicy
Posty: 5
Rejestracja: 13 wrz 2017, o 14:13

Re: Grillowanie nie takie zdrowe. Najbardziej szkodliwe dla zdro

Post autor: hidzia »

Bez przesady. Potrawy z grilla gazowego nie mają smaku. Raz na jakiś czas można zjeść, ale wiadomo - jak ze wszystkim, nie można przeginać :)
Kev
Użytkownicy
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2018, o 11:16

Re: Grillowanie nie takie zdrowe

Post autor: Kev »

Też mi się wydaje że to lekka przesada. Ja zawsze byłem przekonany że powinno się mieć dietę zbalansowana i powinno się od wszystkiego po troszeczku jeść i się nie przejadać <buziak>
Pacjentna6
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2021, o 17:04

Re: Grillowanie nie takie zdrowe

Post autor: Pacjentna6 »

Również nie uważam, że gazowy grill jest jakoś szkodliwy. Może alternatywą niech będzie grill węglowy żeliwny? Ogólnie wszystko można spróbować, tylko żeby nie przesadzać z ilością.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2021, o 15:56 przez Pacjentna6, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post