Skłonność do migreny jest dziedziczna?

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Skłonność do migreny jest dziedziczna?

Post autor: Asystentka »

Zanosi się na prawdziwą rewolucję w zapobieganiu i leczeniu farmakologicznym migreny – mówi dr hab. Jacek Rożniecki, prof. nadzw.i kierownik Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Kiedy ból głowy wymaga leczenia?

Wtedy, kiedy sam pacjent uważa, że ten ból jest na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. A silne i dokuczliwe mogą być różne typy bólów głowy. Istnieje wiele typów bólów głowy, które generalnie można podzielić, na bóle objawowe, czyli wtórne, i bóle głowy pierwotne, czyli bezobjawowe. Bóle głowy są konsekwencją jakiś zmian organicznych, na przykład guza mózgu, udaru mózgu w postaci krwotoku podpajęczynówkowego, olbrzymiokomórkowego zapalenia naczyń, czy choćby zapalenia zatok lub jaskry. Taki ból wymaga leczenia, ale przede wszystkim leczenia wymaga podstawowa choroba, której wynikiem jest ten ból głowy. Ponad 95% bólów głowy ma jednak charakter pierwotny, u podłoża których nie leży nic poważnego, ale które są okresowo bardzo dokuczliwe i powodują niepełnosprawność cierpiącego na nie, dlatego również powinny być leczone. W tym wypadku leczy się ból lub bóle głowy i ewentualne objawy im towarzyszące. Jeśli więc pacjent uważa, że bóle głowy występują u niego często i/lub są silne na tyle, że z tego powodu cierpi, powinno się je leczyć. Terapia odbywa się w dwojaki sposób: doraźny - poprzez podanie leków znoszących lub - co najmniej- łagodzących ból głowy, oraz w sposób profilaktyczny przyczyniający się do zapobiegania powstania bólu i zmniejszenia częstości jego występowania.

Jak rozpoznać ból głowy pierwotny od bólu głowy wtórnego?

Bóle wtórne, to zaledwie kilka procent bólów głowy i są one efektem chorób neurologicznych, takich jak dla przykładu, krwotok podpajęczynówkowy, czy guz mózgu, lub chorób nieneurologicznych, jak na przykład zapalenie zatok. Sam pacjent nie jest jednak wstanie rozpoznać bólu głowy wtórnego, może to uczynić jedynie lekarz. Absolutna większość bólów głowy ma jednak charakter pierwotny, należą do nich: migrena, ból głowy typu napięciowego, bóle trójdzielne-autonomiczne oraz inne, rzadziej występujące pierwotne bóle głowy. Jeśli pacjent uważa, że bóle te są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie, to powinien udać się do lekarza, najlepiej – neurologa.

Ale między bólem głowy „zwyczajnym”, który każdy z nas odczuwa od czasu do czasu, a bólem głowy migrenowym istnieje zasadnicza różnica…..

Tak, ale to, co potocznie nazywamy „zwyczajnym bólem głowy”, jest to najczęściej ból głowy typu napięciowego, który ma charakter epizodyczny. Migrena ma ściśle określony obraz kliniczny oraz objawy jej towarzyszące. Bóle głowy typu napięciowego mogą występować rzadko, często lub przewlekle, dając w ostatnim przypadku umowny obraz „codziennego przewlekłego bólu głowy. Jeśli ból głowy występuje kilka razy w miesiącu, to mówi się, ż jest to ból epizodyczny sporadyczny, jeśli występuje częściej lecz nie więcej niż 15 dni w miesięcy, to jest to ból epizodyczny częsty. Po przekroczeniu częstotliwości większej niż połowa miesiąca, nazywamy to bólem głowy typu napięciowego przewlekłym. Najczęściej mamy jednak do czynienia z bólem głowy napięciowym, który występuje sporadycznie i pacjent może sobie pomóc sięgając po zwykłe leki przeciwbólowe.
Leczenia wymagają bóle głowy przewlekłe i migrena. Ta ostatnia, choć najczęściej występuje w postaci epizodycznej rzadkiej, może także mieć postać przewlekłą. W migrenie przewlekłej bóle głowy występują codziennie lub prawie codziennie (ponad 15 dni w miesiącu), z czego przynajmniej przez osiem dni ból głowy spełnia kryteria migreny.
ailana
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 141
Rejestracja: 15 lis 2016, o 12:48

Re: Skłonność do migreny jest dziedziczna?

Post autor: ailana »

Hej, nowa na forum [mod]. Pomyślałam że opiszę wam mój przypadek moze ktoś miał podobnie i mnie trochę uspokoji, a więc. Od zawsze miałam bóle głowy parę razy w miesiącu bardzo silne na które nie działały leki w maju pojawił się bol głowy do którego dołączył ucisk w głowie i jasne widzenie, powtórzyło się to dwa temu parę razy pod rząd i któregoś wieczoru było tak ze zaczęło się od czarnej kropki na oku, poprzez ciężkość ręki, lekki ucisk w głowie, gorąco w klatce piersiowej, dretwienie twarzy i ręki, zaburzenie mowy, przyjechało pogotowie i podało mi hydroksyzone w zastrzyku, przeszło, ale od tamtej pory mam uczucie zimna w głowie od czasu do czasu i ucisk też od czasu do czasu. Neurolog podejrzewa migrene, ale jakoś niepkoka mnie te objawy.
magda31
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 76
Rejestracja: 19 gru 2016, o 13:00

Re: Skłonność do migreny jest dziedziczna?

Post autor: magda31 »

U mnie każda aura przed migreną to paraliż lewej strony ciała, łącznie z twarzą, dodatkowo czarne kropki przed oczami, zaburzenia mowy i ogólnie myślenia, po tym mam migrenę. Niektórzy mają samą aure bez migreny

Jeśli szukasz nowoczesnych terapii leczenia migren, polecam poczytanie sobie o medycznej marihuanie Obecnie jest mozliwa do kupienia na receptę [mod].
CentrumSynergiaCH
Użytkownicy
Posty: 194
Rejestracja: 5 mar 2018, o 22:14

Re: Skłonność do migreny jest dziedziczna?

Post autor: CentrumSynergiaCH »

ailana pisze:
4 sie 2021, o 07:15
Neurolog podejrzewa migrene, ale jakoś niepkoka mnie te objawy.
Witam czasami pojawiają się migreny z aurą, być może to Pani przypadek, warto wtedy zrobić badanie serca - żeby wykluczyć lub potwierdzić ubytki w przegrodzie np. międzykomorowej. pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post