Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Post autor: admin. med. »

Atopia wymaga nie tylko leków, lecz również odpowiedniej, w pełni bezpiecznej pielęgnacji, bez której leczenie nie przyniesie odpowiednich efektów. Warto wiedzieć, co pomoże dziecięcej skórze z atopowym zapaleniem. Poznaj 12 zasad pielęgnacji skóry dziecka z AZS.

Z powodu Atopowego Zapalenia Skóry cierpi już co piąte polskie dziecko. AZS jest przewlekłą chorobą zapalną o wieloczynnikowej etiologii, dlatego dotąd nie ma możliwości jej skutecznego wyleczenia, trudno także doprowadzić do tzw. stanu wyciszenia. Choroba może się pojawić nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Najłatwiej rozpoznać ją po tym, że skóra niemowlaka jest mocno przesuszona, łuszczy się i silnie swędzi. Ale nie są to jedyne objawy. Niemowlęta z AZS często mają czerwone, pokryte wysypką i wyglądające na polakierowane policzki, a także wysypkę przy łokciach i kolanach (przy czym zmiany są rozmieszczone symetrycznie, w tych samych miejscach na różnych kończynach). U dzieci nieco starszych wysypka i krostki związane z alergią pojawiają się głównie pod kolanami i w zgięciach łokci, a także na grzbietach rąk i stóp, i mają skłonność do lichenifikacji (skóra staje się zgrubiała, szorstka).
Atopowe zapalenie skóry dziecka: leczenie i pielęgnacja

Jeśli na skórze dziecka zauważysz takie objawy, konieczna jest wizyta u lekarza, bo chore dziecko wymaga odpowiedniej terapii. Podczas Atopowego Zapalenia Skóry u dziecka stosuje się różne metody leczenia, które lekarz dobiera indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. wiek pacjenta, stan skóry, dolegliwości towarzyszące (np. inne alergie). Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, która przyniesie niemowlakowi ulgę – bez niej nie sposób odnieść sukcesu w walce z chorobą. A jest tak dlatego, że skóra dzieci mających AZS ma upośledzoną syntezę ceramidów i związków lipidowych. Nie jest więc w stanie stworzyć szczelnej bariery chroniącej organizm przed środowiskiem zewnętrznym, słabiej utrzymuje też wodę w naskórku, jest napięta, wysuszona, mało elastyczna i nadwrażliwa. Atopowemu Zapaleniu Skóry towarzyszy także silny świąd. Co jest ważne w codziennej pielęgnacji skóry atopowej?

>> Czytaj także: Jak złagodzić objawy AZS?
Pielęgnacja skóry atopowej: stosowanie emolientów

Niemowlaków z AZS nie pielęgnuje się zwykłymi kosmetykami dla dzieci, można w nich bowiem znaleźć składniki, które chorej skórze mogą zaszkodzić, jak choćby aloes i niektóre odmiany rumianku. Do codziennej higieny, nawilżania i natłuszczania trzeba używać kosmetyków sprzedawanych w aptekach, hipoalergicznych, przeznaczonych do skóry atopowej. Formuła kosmetyku powinna być oparta na substancjach, które potrafią wzmocnić naturalną barierę lipidową skóry – najlepiej na emolientach. To takie kosmetyczne „cegiełki” – potrafią wklejać się w szczeliny warstwy lipidowej naskórka, uzupełniać je i na nowo stworzyć barierę ochronną, zapobiegającą nadmiernej utracie wody przez skórę, a w konsekwencji jej zbytniemu wysuszaniu się. Odpowiedni emolient powinien błyskawicznie łagodzić podrażnienia i świąd. Jego wybór warto skonsultować z lekarzem, który opiekuje się dzieckiem. Największe dermatologiczne bezpieczeństwo zapewniają te dermokosmetyki, których można używać już od 1. dnia życia.
Pielęgnacja skóry atopowej: mycie w przegotowanej wodzie

Chorej skórze szkodzi chlor – może ją podrażniać, a jeśli choroba jest w fazie zaostrzenia, opóźnia proces gojenia zmian. Wodę do mycia powinno się więc filtrować za pomocą filtrów dzbankowych lub zakładanych na kran. Chlor można też odparować, gotując wodę, jest to jednak dość kłopotliwe w przypadku kąpieli.

>> Wysypka, krostki, czy to może być AZS?
Pielęgnacja skóry atopowej: kostka myjąca zamiast mydła

Skóry atopowej nie można myć samą wodą. Zwykłe mydła podrażniają i wysuszają skórę. Alternatywą są syndety, zwane również kostkami myjącymi. Delikatnie myją i oczyszczają skórę, a ich odczyn pH zbliżony jest do naturalnego odczynu skóry. Wiążą cząsteczki brudu, ale nie szkodzą skórze. Nie powinny zawierać mydła, parabenów i substancji zapachowych.

>> Kąpiel dzieci z AZS. Poznaj zasady!
Pielęgnacja skóry atopowej: schładzanie kosmetyku w lodówce

Chłodny balsam lub żel po nałożeniu na skórę lekko ją znieczula, co dodatkowo przynosi ulgę, jeśli swędzenie jest bardzo nasilone.
Pielęgnacja skóry atopowej: regularne natłuszczanie skóry balsamem

Przy AZS uszkodzony jest płaszcz lipidowy skóry, zaburzony też proces produkcji lipidów. Regularne natłuszczanie tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która blokuje ucieczkę wody z naskórka. Warto to robić kilka razy dziennie i wybierać emolienty, które nie tylko stworzą na powierzchni skóry film o działaniu okluzyjnym, ale i trwale odbudują jej barierę ochronną, a dodatkowo natychmiastowo zredukują świąd.

Bezpieczne kremy dla małego atopika – sprawdź!
Pielęgnacja skóry atopowej: kąpiel lecznicza raz dziennie

To zabieg, o którym u dzieci z AZS nie wolno zapominać. Martwy naskórek i kosmetyki nakładane kilka razy w ciągu dnia tworzą blokadę, z powodu której skóra nie może właściwie oddychać. Poza tym woda zmiękcza skórę, dzięki czemu lepiej wchłania ona kosmetyki natłuszczające. Do kąpieli należy użyć odpowiedniego emolientu (żel, olejek, kostka myjąca), który natłuści skórę. Kąpiel lecznicza powinna trwać krótko - około pięciu minut . Woda nie może być zbyt ciepła – optymalna temperatura to 27–30°C (wyższa może nasilać swędzenie).
Pielęgnacja skóry atopowej: delikatne osuszanie

Po kąpieli ciało trzeba delikatnie osuszyć, przykładając ręcznik. Skóry dziecka z AZS nie pocieramy – to ją może dodatkowo podrażnić.
Pielęgnacja skóry atopowej: nakładanie kremu tuż po wyjściu z wanny

Skóra po kąpieli bardzo szybko traci wilgoć znajdującą się w naskórku. By tego uniknąć, dziecko należy szybko osuszyć i w ciągu dwóch minut od wyjęcia z wody nasmarować kosmetykiem zawierającym emolienty – to ograniczy stratę wilgoci.
Pielęgnacja skóry atopowej: ilość kosmetyku musi być dopasowana do stanu skóry

Jeśli skóra dziecka jest bardzo przesuszona, ale nie ma na niej zmian zapalnych, warstwa kremu może być grubsza. Gdy jednak choroba jest w fazie zaostrzenia, lepiej nałożyć kosmetyk cienką warstwą, za to częściej, bo takie postępowanie przyspiesza gojenie się ran.

Czytaj także: >> Skóra atopowa u niemowląt: jak urządzić pokój dziecka? >>
Pielęgnacja skóry atopowej: czyste ręce i krótko obcięte paznokcie

W okresie zaostrzenia choroby świąd jest bardzo dokuczliwy – dziecko nie jest w stanie powstrzymać się od drapania. Jeśli w uszkodzoną skórę wnikną bakterie z brudnych rąk, stan zapalny może się nasilić i dojdzie do zakażenia. By tego uniknąć, dziecku trzeba myć ręce (kilka, kilkanaście razy dziennie, używając do tego odpowiednich preparatów) i regularnie obcinać paznokcie, pilnując, by nie miały zadziorów. W przeciwnym razie w wyniku mechanicznych uszkodzeń skóry może dojść do powstania tzw. przeczosów, czyli powierzchownych liniowych ubytków w skórze. Ponieważ powstanie przeczosów nasila świąd, mamy wtedy efekt błędnego koła (świąd – drapanie – nasilenie zmian – nasilenie świądu).
Pielęgnacja skóry atopowej: ochrona przed mrozem i wiatrem

Zimno szkodzi skórze z atopowym zapaleniem – pod jego wpływem skóra dodatkowo traci wilgoć, a nagła zmiana temperatury może nasilać swędzenie. Dlatego przed każdym wyjściem na spacer buzię malca trzeba posmarować cienką warstwą tłustego kremu ochronnego – po powrocie do domu trzeba go zmyć i nałożyć zwykły emolient.
Pielęgnacja skóry atopowej: ochrona przed słońcem

Niektórzy twierdzą, że dzieci nie powinno się w ogóle wystawiać na promieniowanie słoneczne, ponieważ małych atopików często uczulają kremy z filtrami. To oczywiście mit. Dzieci chorujące na AZS mogą przebywać na słońcu. Należy jednak trzymać się zasad ochrony przeciwsłonecznej. Poleca się stosowanie filtrów mineralnych, które są najlepiej tolerowane przez osoby chorujące na Atopowe Zapalenie Skóry. Tworzą one na powierzchni skóry barierę fizyczną, jednocześnie nie przenikając do głębszych warstw naskórka. U wszystkich dzieci powinna być stosowana maksymalna fotoprotekcja: SPF 50+, ponieważ ich skóra jest niedojrzała i bardziej podatna na negatywne skutki promieniowania słonecznego.
autor: Katarzyna Hubicz
Ados
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2017, o 20:22

Re: Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem sk

Post autor: Ados »

Też boję się alergii u dziecka, dlatego korzystam wyłącznie z naturalnych kosmetyków dla-dzieci-i-niemowlat.Są bezpieczne i chronią skórę dziecka. ;)
jaszczurka87
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 4 maja 2016, o 14:45

Re: Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem sk

Post autor: jaszczurka87 »

Polska firma Ziołolek ma bardzo dobre i niedrogie kremy apteczne z cholesterolem na choroby skóry u maluszków i emolienty na bazie oleju lnianego
Alever
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 5 wrz 2017, o 08:15

Re: Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Post autor: Alever »

Aby móc wyeliminować, bądź przynajmniej zminimalizować, objawy AZS u niemowląt, ważne jest by ustalić na co dziecko reaguje alergią. Alergeny mogą pochodzić z żywności (najczęstsze to jaja, mleko, ryby, orzechy, miód, kakao, soja, pszenica ale także konserwanty i barwniki), z powietrza czyli inaczej alergeny wziewne (pyłki, roztocza, kurz, sierść, zarodniki grzybni, pleśń) a także mogą być substancjami chemicznymi, wykorzystywanymi na co dzień w gospodarstwie domowym.
Liwra
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2018, o 21:23

Re: Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Post autor: Liwra »

Moje dziecko ma AZS, używam tylko sprawdzonych kosmetyków- korzystam z produktów allergoff, są to naprawdę świetne kosmetyki, intensywnie nawilżają, natłuszczają oraz zmiękczają skórę. Co dla mnie najistotniejsze- w składzie brak parafiny, parabenów, surowców ropopochodnych, substancji zapachowych, barwników. Najlepsze produkty z jakimi miałam do czynienia.
jagomala
Użytkownicy
Posty: 62
Rejestracja: 2 sie 2017, o 18:30

Re: Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Post autor: jagomala »

zależy też, w jakim wieku jest dziecko, które ma azs lub po prostu jakąś silną, skórną reakcję alergiczną. bo np. atoperal ma takie pianki do kąpieli, które mają fajną konsystencję i pozwalają szybciej umyć dziecko, żeby jak najkrócej jego skóra była w kontakcie z wodą.
onlynew

Re: Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Post autor: onlynew »

Na pewno warto udać się na konsultacje do dermatologa. My mamy ten problem z synem i lekarz przepisał maści, które pomogły by zniknęły te suche miejsca. Zalecił codzienną pielęgnację i natłuszczanie skóry najlepiej naturalnymi emolientami i balsamami. Spory wybór jest na [mod]. Dodatkowo zalecił kompanie raz w tygodniu w ACE (kompiel odkarzajaca). I faktycznie widać poprawę.
grania88
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 7 paź 2021, o 19:50

Re: Jak pielęgnować skórę u dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Post autor: grania88 »

[mod] nowoczesna biologiczna terapia będzie od listopada refundowana. Wreszcie zaczęli coś dla nas robić :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post