Przewlekły ból nadbrzusza i zgaga.

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Sikalafon002
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 8 mar 2022, o 18:59

Przewlekły ból nadbrzusza i zgaga.

Post autor: Sikalafon002 »

Witam mój problem pojawił się po covid. Około tygodnia po pojawiły się epizody strasznych mdłości po jakiś 2 tyg pojawił się ból nadbrzusza. Coś w rodzaju ucisku gniecenia. Ból często zmienia się w potworna zgagę też w nadbrzuszu i często promieniuje do klatki. Ucisk znika w nocy , pojawia się od razu po przebudzeniu oraz pogłębia się od razu po jedzeniu (czasem już w trakcie ). Często czuje uczucie 'zatykania' jakby powietrze nie mogło wydostać się z przełyku. Ból brzucha pogłębia się po pochyleniu do tyłu oraz podczas dotyku. Trwa cały dzień. Już ponad 2 msc
Miałam robioną gastroskopię 2 razy ( lekka nieszczelność wpustu). USG, morfologia , próby wątrobowe , elastaza w kale, krew na trzustkę, badanie kału (wyszły niestrawione ziarna skrobi). Oraz badanie na celiakie . Do tego wszystkie badania kardiologiczne. Wszystko bez odchyleń. Miałam kurację kilkoma IPP oraz tabletkami rozkurczowymi do tego prokit. Niestety po żadnej tablecie zero efektu - przez co gastrolog stwierdził że przyczyną nie jest refluks. Stosowałam dietę 2 msc , też zero poprawy. Dodam że covid wywołam u mnie mnóstwo stresu , ale ból pojawił się po i nie chce odpuścić. Co to może być ? Ciężko jest funkcjonować...
Awatar użytkownika
dimedicus
Ekspert
Ekspert
Posty: 188
Rejestracja: 22 gru 2021, o 15:43

Re: Przewlekły ból nadbrzusza i zgaga.

Post autor: dimedicus »

Występuje u Pani zespół objawowy związany z pocowidowym zespołem jelita drażliwego. Widoczna poprawa w ciągu 2 tygodni ale leczenie może potrwać kilka miesięcy
Co zrobić?
Dieta FODMAP (jest w internecie) proszę analizować co będzie pogłębiać objawy i eliminować te składniki
sypiać z głową ułożoną wyżej od żołądka, unikąc pochyleń i nacisków na przeponę

Posiłki 5-6 x dn w małej ilości. Przy wystapieniu objawów (odstawiamy ten Prokit)przegryźć kawałek nawet chleba(sucharek) wypić szklankę gorącej wody(małymi łyczkami) dobre efekty daje poduszka elektryczna(ogrzewanie)
Sapacery
Z leków na receptę,blokery pompy protonowej 30 minut przed posiłkiem Nolpaza 40 mg (rano przed śniadaniem 1 x dn) wieczorem Nolpaza 20mg (1 x dn)oraz Duspatalin retard(2 x dn) lekarz zaleci
Bez recepty
Maślan sodu (IntestaMax)1 xdn po śniadaniu
Espumisan max 2 kaps. 4 x dn po posiłku
ACTIVLAB Psychobiotyk 1 xd.
Sikalafon002
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 8 mar 2022, o 18:59

Re: Przewlekły ból nadbrzusza i zgaga.

Post autor: Sikalafon002 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy jest sens brać kolejne Ipp skoro żadne nie dało rady pomoc? Próbowałam już nawet dawkę 2x 40mg i zero efektu.
Awatar użytkownika
dimedicus
Ekspert
Ekspert
Posty: 188
Rejestracja: 22 gru 2021, o 15:43

Re: Przewlekły ból nadbrzusza i zgaga.

Post autor: dimedicus »

Oczywiście, że jest sens. Proszę być cierpliwym i dostosować się do zaleceń(dokładnie) W przypadkach szczególnej zgagi można zastosować dodatkowo
Alugastrin czy Rennie(nawet 2 tabl)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post