Duszności - brak przyczyny?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Wit Nazarow
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2022, o 18:50

Duszności - brak przyczyny?

Post autor: Wit Nazarow »

Chciałam spytać co jeszcze warto zbadać, gdzie może tkwić problem bo powoli kończą mi się opcje.

Mam 18 lat i jestem w 3 liceum. We wczesnym dzieciństwie nie miałam problemów z bieganiem i wysiłkiem fizycznym, ale też dużo chorowałam na płuca. Mniej więcej między 6 klasą podstawówki a 1 gimnazjum zaczęłam mieć problemy z oddychaniem w czasie wysiłku fizycznego. Nadal mogłam biegać, ale strasznie przy tym dyszałam i wydawałam rzężące dźwięki. Pamiętam to bo przez to się ze mnie śmiano. Pod koniec gimnazjum pamiętam, że jak biegłam na autobus jakieś 200-300 metrów to gdy już dobiegłam nie byłam w stanie złapać tchu, strasznie osłabłam i bałam się, że nie będę w stanie wyjść z autobusu. Jakoś udało mi się dotrzeć do domu, ale musiałam po tym odpoczywać z godzinę bo cała się trzęsłam z osłabienia. Obecnie nie jestem w stanie wejść na 3 piętro bez odpoczynku w połowie drogi.

Przedtem myślałam, że to kwestia słabej kondycji, ale jakiś czas temu zaczęłam wychodzić na kilkunastokilometrowe spacery i nie miałam problemu by w spacerowym tempie przejść nawet 30km.

Byłam u kardiologa: UKG i EKG w normie

Byłam u pulmonologa: spirometria i RTG płuc bez zmian. Za to lekarka wykryła nieżyt nosa i skierowała do alergologa. Zaleciła też badania w kierunku wad postawy z powodu zawrotów głowy i trudności w zachowaniu pozycji stojącej.

Lekarz POZ zlecił RTG kręgosłupa szyjnego, gdzie wyszło zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Stwierdził, że to częsta przypadłość i raczej nie powoduje takich objawów. Skierował do laryngologa z powodu skrzywienia przegrody nosa.

W przyszłym tygodniu mam najpierw alergologa a później laryngologa i jak ci lekarze nic nie wykryją to jestem w kropce. Problem raczej sam nie zniknie. Mam zaświadczenie od psychiatry, że duszności nie są spowodowane problemami psychicznymi.
Awatar użytkownika
dimedicus
Ekspert
Ekspert
Posty: 188
Rejestracja: 22 gru 2021, o 15:43

Re: Duszności - brak przyczyny?

Post autor: dimedicus »

Brakuje mi tu kilka istotnych badań. Czy przeprowadzono test wysiłkowy? Badanie w kierunku błędnika? Badanie neurologiczne? Jak wyglądają badania krwi w tym cukier, cholesterol. Czy rozważano Holter 24h.
Badano może przepływy krwi tętnić szyjnych? jak ze stresem i nerwicą
Proszę robić pomiar ciśnienia i tętna(zapisywać dane 2 x dn o jednej porze)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post