Samorządy w udziale na opiekę pielęgnacyjną

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Samorządy w udziale na opiekę pielęgnacyjną

Post autor: admin. med. »

Wydatki samorządowe winny odciążyć domowe budżety na opiekę
Należy dążyć do tego, żeby samorządowcy działali zgodnie ze zintegrowanym systemem świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych, który w mniejszym lub większym stopniu będzie finansowany ze środków publicznych - powiedział prof. SGH Piotr Błędowski, wiceprzewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego

13 stycznia podczas panelu dyskusyjnego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie prof. Błędowski mówił m.in. o najważniejszych zadaniach, które stoją przed samorządami w związku z opieką senioralną.

Po pierwsze, trzeba wspierać te formy ich aktywności, które pozwolą połączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi ich rodzin.

Po drugie, jest coraz więcej organizacji pozarządowych, szczególnie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które odgrywają niezwykle istotną rolę, gdyż przede wszystkim w istotniej mierze zastępują rozmaite więzi społeczne, które zostały zerwane lub osłabione. Nie dość doceniona jest też rola wolontariatu.

Ważnym elementem w opiece senioralnej jest też rozwój usług bytowych, przedłużających okres samodzielności 60- 70-letnich "singli".

Warto zwrócić uwagę, że doświadczenia krajów zachodnioeuropejskich prowadzą do tego, że jeśli opieka nad seniorem obciąża budżet domowy, wcześniej czy później taka rodzina zwraca się o pomoc do samorządu.

Na Zachodzie w związku z tym od dawna poszukuje się rozwiązań, by wydatki samorządowe odciążyły konkretne budżety domowe. Dlatego należy dążyć do tego, żeby samorządowcy działali zgodnie ze zintegrowanym systemem świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych, który będzie finansowany ze środków publicznych i stworzy przy tym nowe miejsca pracy.

- Starzenie się jest więc nie tylko wezwaniem, ale też szansą dla lepszego funkcjonowania społeczności lokalnych - zakończył prof. Błędowski.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post