Warsztaty rotablacji na sercu w szpitalu wojskowym

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Warsztaty rotablacji na sercu w szpitalu wojskowym

Post autor: admin. med. »

Wrocław: warsztaty rotablacji w szpitalu wojskowym
Do Wrocławia przyjechało na dwa dni 150 kardiologów z całej Europy. Wezmą oni udział w zorganizowanych przez szpital wojskowy warsztatach rotablacji, metody stosowanej u chorych, u których nie można wykonać balonikowania ze względu na duże zwapnienia tętnic wieńcowych z powodu miażdżycy.

Prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Klinicznego Oddziału Interwencyjnego Leczenia Chorób Serca i Naczyń w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym wyjaśnia, że rotablacja polega na zastosowaniu wiertarki, którą wprowadza się do tętnic wieńcowych - informuje Gazeta Wrocławska.

Dodaje, że metoda jest trudna. Diamentowe wiertło, które obraca się z prędkością około 140 tysięcy obrotów na minutę, musi być wprowadzone tak, by nie spowodować uszkodzeń. Do rozwierconej tętnicy wprowadza się stent, który zapobiega kolejnemu jej zwężeniu.

Zabiegi z wykorzystaniem wiertła o średnicy około 1 milimetra wymagają od lekarzy olbrzymiej precyzji i dużego doświadczenia. W Polsce metodę tę stosuje się u mniej niż 1 proc. pacjentów, w Europie Zachodniej u 4 do 7 proc. Pozwala ona ratować życie nawet 90-latków, u których zwapnienia tętnic są jednym z głównych problemów.

Kardiolodzy z Ośrodka Chorób Serca wykonują rotablację od kilku lat, rocznie przeprowadzają około 60-70 zabiegów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post