[Film] Kiedy potrzebny jest antybiotyk?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

[Film] Kiedy potrzebny jest antybiotyk?

Post autor: admin. med. »

Antybiotyki są nadużywane i wypisywane zbyt często przez lekarzy rodzinnych. Szacuje się, że aż 80% wypisanych antybiotyków na infekcje górnych dróg oddechowych zostało przepisanych niezgodnie z obowiązującymi procedurami lub niepotrzebnie. Lekarz często staje przed wyborem: wypisać antybiotyk „na wszelki wypadek” niepotrzebnie, czy nie przepisać antybiotyku i podjąć niewielkie ryzyko błędu w sztuce związanego z niewłaściwą diagnozą. Ryzyko to szacuje się na około 1%. Powikłania poantybiotykowe obejmują: biegunki, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, IBS, zapalenie wątroby, aplazję szpiku, agranulocytozę, wstrząs anafilaktyczny, zapalenie trzustki, anemię hemolityczną, odczyny alergiczne, takie jak pokrzywka, rumień wielopostaciowy, zaburzenia neurologiczne, awitaminozę, grzybicę układową. Powikłania, takie jak aplazja szpiku, agranulocytoza, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, mogą być potencjalnie śmiertelne. Powikłania poantybiotykowe występują ponad 20-razy częściej niż ciężkie powikłania przeziębienia i grypy.

Infekcje górnych dróg oddechowych mają etiologię wirusową w 99% przypadków dla kataru i ponad 90% przypadków dla infekcji gardła. Oznacza to, że w praktyce żaden katar nie wymaga podania antybiotyku. Prawidłowo przebiegająca infekcja dróg oddechowych ma kilkuetapowy przebieg. Najpierw pojawia się wodnista, przezroczysta wydzielina, która trwa 1-2 dni, potem wydzielina gęstnieje i zmienia barwę na żółtą lub zielono-żółtą, stan taki utrzymuje się od 5 do 14 dni, po czym wydzielina znowu zmienia kolor na biały i w końcu zanika. Żółta lub zielona wydzielina w większości przypadków nie jest związana z infekcją bakteryjną i nie wymaga podania antybiotyku. Tymczasem krążą mity, że przezroczysta wydzielina oznacza infekcję wirusową lub schorzenie o podłożu alergicznym, zaś zielona – infekcję bakteryjną. Jest to nieprawda. Zielona wydzielina składa się z granulocytów obojętnochłonnych i kwasochłonnego śluzu, wybarwiającego się na czerwono eozyną w barwieniu HE, często nie zawiera bakterii. Kolor wydzieliny nie świadczy o etiologii schorzenia, przemawia za stanem zapalnym ostrym, inflammatio activa acuta, lub przewlekłym aktywnym – zaostrzającym się, inflammatio chronica activa.

Podstawowe wskazania do podania antybiotyku w infekcji dróg oddechowych to wystąpienie jednocześnie trzech spośród następujących objawów: ropna wydzielina, naloty na migdałkach, gorączka powyżej 38,5 C, ból zatok, wyhodowanie bakterii chorobotwórczych w posiewie, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia po względnym okresie poprawy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post