[Film] Kiedy ból mięśni i stawów jest objawem choroby?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

[Film] Kiedy ból mięśni i stawów jest objawem choroby?

Post autor: admin. med. »

Kiedy ból mięśni i stawów jest objawem choroby? VLOG
Bóle mięśni i stawów mogą być spowodowane: intensywnym wysiłkiem fizycznym, urazami, infekcja bakteryjną lub wirusową – w przebiegu grypy, boreliozy, chorobą autoimmunologiczną – toczeń, r.z.s., g.p.p., gorączką reumatyczną, zmianami zwyrodnieniowymi, zatruciem metalami ciężkimi. W diagnostyce i ustalaniu przyczyn bólów stawów ważna role odgrywa: czas trwania bólu, jego nasilenie, charakter, liczba zajętych bólem stawów, okoliczności, w jakich pojawił się ból, przebiegiem i nasilaniem się w czasie. Badania diagnostyczne, które mogą być pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy, obejmują morfologię krwi, OB, CRP, RF, ASO, anty-CCP, MRI, TK, rtg, badanie płynu stawowego.

Przyczyną bólów mięśni u sportowców są najczęściej urazy i „zakwasy” - uszkodzenie włókien mięśniowych pod wpływem wysiłku fizycznego i podrażnienie nocyceptorów. Ważną rolę w tym procesie odgrywają miejscowe stany zapalne indukowane przez synowiocyty i makrofagi. Zakwasy nie są spowodowane nagromadzeniem się kwasu mlekowego lub pirogronowego w mięśniach. Tak zwane „strzykanie” w stawach nie jest objawem niepokojącym, jeżeli nie towarzyszą temu objawy bólowe i zmniejszenie ruchomości stawów. Coraz częstszą przyczyną bólów stawowo-mięśniowych jest infekcja B. burgdorferii, czyli borelioza. Bólom stawów mogą wtedy towarzyszyć objawy neurologiczne. Bóle wielu stawów, zwłaszcza u ludzi po 50 r.ż, przebiegające z ograniczeniem ruchomości, występujące zwłaszcza rano, nasilające się w czasie, mają podłoże zwyrodnieniowe lub zapalne. Za zapaleniem przemawia wysokie OB, CRP, ASO, bóle u młodych osób, zwłaszcza po przebytej anginie paciorkowcowej. Płyn stawowy może być jałowy – aseptyczny, mieć krwisty lub wodojasny charakter, być przejrzysty, mętny, ropny.

Pierwsza pomoc w warunkach domowych polega na zastosowaniu maści lub żeli o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, na bazie ibuprofenu lub innych NLPZ. Pomocne mogą być niektóre maści z wyciągami ziołowymi – z kapsaicyną, piperycyną, olejkami roślinnymi – zwłaszcza zawierającymi tymol lub mentol. Należy ograniczyć doustne leki NLPZ, ponieważ uszkadzają błonę śluzową żołądka i mogą powodować krwawienie z przewodu pokarmowego. Korzystne mogą być preparaty zawierające kolagen i żelatynę, witaminę C, witaminę D3, kwasy omega-3, wapń, magnez, potas, glukozamina i chondroityna zwykle wykazują działanie z pogranicza placebo. Należy pamiętać, że suplementy są nieskuteczne w zapaleniu stawów o podłożu autoimmunologicznym, infekcyjnym i zwyrodnieniowym, mogą wykazywać pewną skuteczność w urazach stawów u sportowców.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post