Remdesivir

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Lili1989
Użytkownicy
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2021, o 02:19

Remdesivir

Post autor: Lili1989 »

Witam
Mam pytanie o lek Remdesivir, a dokładnie o jego stosowanie. Moja mama była w szpitalu 5 dni w listopadzie 2021 roku. Miała zapalenie płuc - zajęte 40% na tle covidowym (w gruncie rzeczy, ja też niedawno przechodziłam). Podawano jej lek Remdesivir - jednakże z tego co się dowiedziałam, lek ten bardziej szkodził niż działał, a do tego z racji tego, że był traktowany jako eksperyment (wiedza na stan listopad 2021), powinna podpisać na to zgodę oraz zostać o tym poinformowana? czy to prawda?
Awatar użytkownika
dimedicus
Ekspert
Ekspert
Posty: 188
Rejestracja: 22 gru 2021, o 15:43

Re: Remdesivir

Post autor: dimedicus »

Może, to wystarczy za odpowiedź

""Artykuł 39 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
z 1997 r. stanowi wyraźnie, że „Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”.
Podobnie stanowi kodeks karny, ustawa o zawodach lekarza i lekarza
dentysty czy też Kodeks Etyki Lekarskiej""
Lili1989
Użytkownicy
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2021, o 02:19

Re: Remdesivir

Post autor: Lili1989 »

Dziękuje za odpowiedź, a czy orientuje się może Pan czy na stan 19.11.2021 faktycznie lek ten był jako eksperyment? ja bazuje głównie na artykułach internetowych, ale moją uwagę zwrócił zapis
"Niektóre leki eksperymentalnie podawane w COVID-19:

remdesivir,
lopinavir, rytonavir... i inne.
(...)... ponadto przeprowadzenie eksperymentu medycznego wymaga pisemnej zgody uczestnika badania".
Awatar użytkownika
dimedicus
Ekspert
Ekspert
Posty: 188
Rejestracja: 22 gru 2021, o 15:43

Re: Remdesivir

Post autor: dimedicus »

Był warunkowo dopuszczony do obrotu przez UE.
Lili1989
Użytkownicy
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2021, o 02:19

Re: Remdesivir

Post autor: Lili1989 »

Jednakże wtedy WHO go odradzało, więc na co patrzeć? w sensie mógł być użyty bez zgody pacjenta czy nie?
Lili1989
Użytkownicy
Posty: 15
Rejestracja: 27 gru 2021, o 02:19

Re: Remdesivir

Post autor: Lili1989 »

Ogólnie pytanie jest takie, czy na dzień 19.11.2021 podawanie leku remdesivir wymagało pisemnej zgody pacjenta? czy to nie było wbrew wiedzy medycznej oraz stanowisku WHO?
ODPOWIEDZ