Przetoka czy grzybica odbytu

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
marekek
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2022, o 09:14

Przetoka czy grzybica odbytu

Post autor: marekek »

Dzień dobry. Od około trzech lat, czasami (ok. raz dziennie) odczuwam swędzenie w okolicach odbytu, zawsze w tym samym miejscu, po lewej stronie. Nic innego mi nie dolega. Gdy ściskam to miejsce papierem toaletowym nie zauważam żadnej wydzieliny. Jednakże raz na kilka miesięcy ta ranka chyba się otwiera, ponieważ gdy ścisnę ją papierem toaletowym, to odbijają się na papierze czerwone plamki. Po ok. tygodniu ranka chyba się zamyka, bo podczas ściskania na papierze toaletowym już plam nie ma. I tak w kółko. Natomiast delikatne swędzenie jest zawsze, raz dziennie lub co drugi dzień. Nie mam innych dolegliwości, czuję się świetnie. Zrobiłem zdjęcia otwartej ranki.
ibb.co/D80bXwL
ibb.co/GRsS9Vc
Wygląda podobnie do przetoki.
Natomiast zdjęć gdy rana jest zamknięta nie wklejam, ponieważ nic szczególnego wtedy na fotografii nie widać, jedynie zaczerwienienie o tej samej wielkości. Podsumowując przez 2-3 miesiące ranka jest zamknięta, jedynie czasami delikatnie swędzi, później przez ok. tydzień jest otwarta, wtedy w wyniku mocnego ściśnięcia papierem toaletowym pojawiają się plamki czystej krwi. I proces się powtarza. Nie wiem czy rana sama się otwiera czy po prostu jest tam delikatna skóra i to ja tą ranę rozdrapuję co kilka miesięcy. Pamiętam że przez pewien czas smarowałem to kremem barierowym sudocrem i wtedy przez pół roku zmiana ani się nie otwierała ani nie otwierała. Jednakże po odstawieniu sudocremu znowu jest to samo.
Proszę o pomoc co to może być i do jakiego lekarza się udać, proktolog, gastrolog, dermatolog?
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
dimedicus
Ekspert
Ekspert
Posty: 188
Rejestracja: 22 gru 2021, o 15:43

Re: Przetoka?

Post autor: dimedicus »

Trochę się dziwie, że nie udano się do lekarza, a najprawdopodobniej "problem" bardzo prozaiczny. Na pewno nie jest, to przetoka a jak sadze przedawniona grzybica odbytu ( nie ma to nic wspólnego z brakiem higieny) Proponuje po wypróżnieniu umyć odbyt, osuszyć(delikatnie, najlepiej jednorazowym ręczniczkiem) następnie potraktować wodą utlenioną lub Octenisept.Osuszyć i stosować krem Clotrimazolum(sa i inne np Hascofungin, są bez Rp) 2-3 x dn i po każdym wypróżnieniu. Oczywiście można podejść do lek .ogólnego. Po tygodniu można stosować maści przyśpieszające regeneracje naskórka(wszystko w aptece bez Rp)
Zuzanna756

Re: Przetoka czy grzybica odbytu

Post autor: Zuzanna756 »

Dzień dobry! W celu dokładnej diagnozy skonsultuj się z proktologiem. Istnieje wiele problemów w proktologii, które mogą być podobne, ale metody ich leczenia są różne. Poszedłem do kliniki [mod] ponieważ lekarzom udaje się rozwiązać wiele problemów bez interwencji chirurgicznej. Mam nadzieję, że znajdziesz swojego idealnego lekarza. Życzę Ci dużo zdrowia!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post