Do rozpoznania ciąży upoważnia stwierdzenie tzw. objawów pewnych, do niedawna możliwych do oceny dopiero w drugiej połowie ciąży, tzn. wysłuchania tonów serca płodu, wyczucia części lub ruchów płodu.
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety od momentu zapłodnienia komórki jajowej są wynikiem działania hormonów wytwarzanych głównie przez jajnik i trofoblast (łożysko), przede wszystkim estrogenów, progesteronu i gonadotropiny łożyskowej.
Rozpoznanie wczesnej ciąży opiera się na stwierdzeniu tzw. objawów przypuszczalnych i prawdopodobnych, które mogą wskazywać na ciążę, ale nie dają 100% pewności.
Do pewnego rozpoznania ciąży upoważnia stwierdzenie tzw. objawów pewnych, do niedawna możliwych do oceny dopiero w drugiej połowie ciąży, tzn. wysłuchania tonów serca płodu, wyczucia części ciała lub ruchów płodu. W erze coraz szerszego zastosowania ultrasonografii w diagnostyce położniczej do pewnych objawów ciąży zaczęto zaliczać również wizualizację pęcherzyka ciążowego, echa zarodka lub płodu w dopochwowym albo przezbrzusznym badaniu ultrasonograficznym (USG).
Przypuszczalne objawy ciąży
Cukrzyca – czy można lepiej?
Wypełnij ankietę i sprawdź czy Twoje wyniki są odpowiednie
Do przypuszczalnych objawów ciąży zalicza się:
poranne nudności i wymioty
bolesność piersi
częste oddawanie moczu
zmęczenie, omdlenia
niechęć do niektórych pokarmów, używek.
Są to pierwsze objawy, które nasuwają kobiecie podejrzenie, że może być w ciąży. Pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży i są wynikiem działania hormonów płciowych oraz gonadotropiny łożyskowej na układ nerwowy, gruczoły piersiowe i pęcherz moczowy.
Prawdopodobne objawy ciąży
Prawdopodobne objawy ciąży dotyczą klinicznie jawnych i obiektywnych zmian organizmu kobiety. Stwierdzenie ich w badaniu ginekologicznym z dużym prawdopodobieństwem pozwala podejrzewać ciążę, jednak nadal nie upoważnia do jej pewnego potwierdzenia.
Do tych objawów należą:
brak miesiączki
powiększanie się obwodu brzucha
powiększenie piersi
podwyższenie podstawowej temperatury ciała
rozstępy ciążowe
hiperpigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych
zmiany w narządzie płciowym: powiększenie i rozpulchnienie macicy (objaw Hegara) oraz zasinienie pochwy i przedsionka pochwy (objaw Labhardta)
dodatnie wyniki testów ciążowych
Brak miesiączki – jest wynikiem ujemnego sprzężenia zwrotnego, czyli zahamowania czynności wydzielniczej podwzgórza i przysadki mózgowej na skutek utrzymywania się wysokiego stężenia estrogenów i progesteronu.
Powiększenie się obwodu brzucha – rozpoczyna się już w 12–14 tygodniu ciąży, początkowo w wyniku przemieszczenia jelit przez ciężarną macicę, a następnie - w miarę postępu ciąży - w wyniku jej regularnego wzrostu. Część z powyższych prawdopodobnych objawów ciąży (zmiany w narządzie płciowym) można stwierdzić jedynie po przeprowadzeniu szczegółowego badania ginekologicznego (badanie we wziernikach, badanie dwuręczne).
Testy ciążowe – wszystkie dostępne obecnie testy ciążowe bazują na wykryciu podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (ß-hCG) we krwi lub moczu kobiety ciężarnej. Nowoczesne testy (paskowe, płytkowe) wykrywają obecność ß-hCG w moczu już po ok. 7 dniach od zapłodnienia, czyli jeszcze przed zatrzymaniem miesiączki. W przypadku wątpliwości klinicznych dodatni lub wątpliwy wynik testu paskowego można zweryfikować oznaczając stężenie ß-hCG w surowicy krwi. Należy pamiętać, że w przypadku niektórych chorób nowotworowych (np. guzów jajnika) oba testy mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie.
Pewne objawy ciąży
Do rozpoznania ciąży upoważnia stwierdzenie pewnych objawów ciąży, do których należą:
wysłuchanie czynności serca płodu – w zależności od rodzaju i jakości detektora tętna płodu (aparatu kardiotokograficznego) wysłuchanie czynności serca płodu jest możliwe u szczupłych kobiet już od ok. 12–14 tygodnia ciąży, zazwyczaj znajduje uzasadnione zastosowanie od ok. 16. tygodnia ciąży
wyczucie części płodu i ruchów płodu – jest możliwe przez lekarza badającego jedynie u szczupłych pacjentek, dopiero od końca II trymestru ciąży (od ok. 24 tygodnia ciąży)
stwierdzenie obecności płodu w badaniu USG – pierwszym objawem ultrasonograficznym ciąży jest obecność pęcherzyka ciążowego (GS), czyli pęcherzyka ciążowego wypełnionego hipoechogeniczną treścią, zlokalizowaną w jamie macicy i możliwą do uwidocznienia w badaniu głowicą przezpochwową już w 4 tygodniu ciąży.
Od około 5 tygodnia ciąży w badaniu USG można uwidocznić echo zarodka i dokonać pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej zarodka/płodu. Od około 6. tygodnia ciąży (a na dobrej jakości aparatach USG już od 5. tygodnia ciąży) można uwidocznić akcję serca zarodka o średniej częstości 90–120 uderzeń na minutę, co pozwala na rozpoznanie prawidłowo rozwijającej się ciąży. Od ok. 9–10 tygodnia ciąży zarodek staje się płodem, a w badaniu USG można już uwidocznić wyraźne zawiązki kończyn, sznur pępowinowy, pierwsze punkty kostnienia.
Dr n. med. Bartłomiej Barczyński
I Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Jak rozpoznać ciążę?
Re: Jak rozpoznać ciążę?
jestem jednak za tym aby po prostu iść do lekarza wtedy dopiero mamy pewność, sama tak robię, jestem umówiona na wizytę do pani ginekolog [mod] i okaże się czy mamy oczekiwać maluszka
mam nadzieję, że tak 


Re: Jak rozpoznać ciążę?
dobry artykuł, ale zgadzam się z powyższą opinią - najlepiej potwierdzić ciążę u lekarza
Re: Jak rozpoznać ciążę?
Dokładnie, żadne objawy nie są jednoznaczne. Różne infekcje mogę powodować takie objawy. Najlepiej zrobić test i iść do lekarza.
Re: Jak rozpoznać ciążę?
Pewnie u części kobiet można w ten sposób rozpoznać ciążę, ale nie u wszystkich. Też uważam, że jeśli chce się mieć 100% pewność, to należy pójść do lekarza lub zrobić test z krwi, bo nawet zwykłe testy ciążowe mogą dać fałszywie ujemy wynik.
-
- Użytkownicy
- Posty: 1
- Rejestracja: 8 gru 2017, o 12:47
Re: Jak rozpoznać ciążę?
Tak jak mówi Cookie, inaczej to czasem możemy coś błędnie ocenić i się przedwcześnie cieszyć... Taka wizyta nie jest droga
Re: Jak rozpoznać ciążę?
Dobry artykuł. Oczywiście każda kobieta inaczej to będzie odczuwać, ale symptomy są podobne.
Re: Jak rozpoznać ciążę?
Zrobić test ciążowy? Jeśli będą 2 kreski to chyba będzie jasne..następnie wizyta u ginekologa i zdrowa dieta i dbanie o siebie:)
Re: Jak rozpoznać ciążę?
zgadza się, ale i tak ciąże powinien potwierdzić lekarz.
Re: Jak rozpoznać ciążę?
Witam, tylko ginekolog może rozpoznać ciążę w 100%. Lekarz cię zbada i wyśle na badania.
[mod]
[mod]
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
[Film] Nerwica - jak ją rozpoznać?
autor: admin. med. » 6 kwie 2016, o 17:17 » w Neurologia – Psychiatria - Psychologia - 0 Odpowiedzi
- 1571 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
6 kwie 2016, o 17:17
-
-
-
Jak rozpoznać czy mam skręcenie czy zwichnięcie
autor: admin. med. » 29 sie 2016, o 19:40 » w Internista. Lekarz chorób wewnętrznych. Schorzenia inne - 0 Odpowiedzi
- 1332 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
29 sie 2016, o 19:40
-
-
-
Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
autor: Asystentka » 14 sty 2017, o 10:19 » w Dermatologia. Wenerologia - 0 Odpowiedzi
- 1359 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
14 sty 2017, o 10:19
-