[Film] Zaćma: rodzaje soczewek

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

[Film] Zaćma: rodzaje soczewek

Post autor: admin. med. »

Dolegliwości zgłaszane przez chorych cierpiących na zaćmę zależą od stopnia zaawansowania zmętnień i miejsca ich występowania. Głównym objawem jest pogorszenie ostrości wzroku do dali i bliży, niedające się skorygować żadnymi soczewkami.

W typie, gdzie dochodzi do zmętnień umiejscowionych pod torebką tylną soczewki, obniżenie ostrości pojawia się najwcześniej. Ponadto występuje wtedy objaw olśnienia przy jasnym świetle, rozszczepienie światła, widoczne wokół jego źródeł. 

W przypadku, gdy zmętnienia umiejscowione są w korze, oprócz pogorszenia ostrości wzroku obserwuje się dwojenie konturów obrazów, co jest spowodowane różnicami współczynnika załamania światła w poszczególnych warstwach mętniejącej soczewki.

W zaćmie jądrowej pierwszym objawem zauważanym przez chorego jest poprawa widzenia z bliska, co jest związane ze wzrostem współczynnika załamania światła przez mętniejące jądro i wytworzeniem w ten sposób nabytej krótkowzroczności refrakcyjnej. Jednak dalszy postęp zmętnień pogarsza zarówno widzenie do dali, jak i do bliży.

O rodzaju soczewek stosowanych po leczeniu chirurgicznym zaćmy opowiada nasz ekspert - dr Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska, okulista.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post