Nerwica serca - objawy i leczenie

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Nerwica serca - objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Nerwica serca, inaczej zwana dystonią nerwowo – krążeniową, neurowegetatywną bądź zespołem Da Costy jest zespołem objawów chorobowych, mających podłoże psychogenne. Po raz pierwszy choroba ta została opisana w roku 1871 przez Jacoba Mendesa Da Costę, amerykańskiego lekarza. Miało to miejsce podczas wojny secesyjnej, pierwotna nazwa grupy objawów brzmiała „serce żołnierskie”, później schorzenie nazwano imieniem lekarza.

Nerwica serca to czynnościowe zaburzenie pracy serca powstające na podłożu lękowym. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń należą zaburzenia stanu psychicznego chorego powstające na tle niepowodzeń w życiu zawodowym, osobistym, niskie poczucie własnej wartości czy choroba lękowa.

Nerwica serca - objawy

Objawy nerwicy serca mogą być rozmaite i mieć różne nasilenie, do podstawowych objawów należą: bóle w klatce piersiowej, mocne bicie i kołatanie serca, niepokój, osłabienie, duszności, przy jednoczesnym braku zdiagnozowanych chorób serca czy nieprawidłowości w układzie krążenia. Bóle te lokują się zazwyczaj w okolicy przedsercowej, mają charakter kłujący i przeszywający, co dodatkowo przyczynia się do odczuwania lęku i wzmożonego napięcia nerwowego. Ból może być również tępy, niezbyt nasilony i może utrzymywać się nawet do kilku dni. Bóle te nie promieniują, nie są związane z wytężonym wysiłkiem i nie zanikają po zażyciu nitrogliceryny, osłabia je natomiast lub całkowicie eliminuje zażycie leków na układ nerwowy.

Chorzy na nerwicę serca dość często mogą również odczuwać duszności. Polegają one na niemożności wykonania odpowiednio głębokiego wdechu. Specyficzna jest również zmiana akcji serca, która przyśpiesza pod wpływem niewielkich bodźców psychicznych i równie łatwo zwalnia. Mocne bicie serca i kołatanie może mieć charakter subiektywny.

Często u chorych na zespół Da Costy występuje zwiększony niepokój psychiczny i ruchowy, nasilone stany lękowe oraz potliwość dłoni, stóp i pach. Ponadto mogą współwystępować: ziębnięcie kończyn, czerwienienie się i blednięcie.

Nerwica serca - leczenie

Leczenie nerwicy serca opiera się głównie o psychoterapię. Najważniejsze znaczenie ma zdiagnozowanie oraz wyeliminowanie szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego, które (wedle domniemań) mają wpływ na ujawnienie się choroby. Chorym zaleca się uregulowanie trybu życia, pracy, przeznaczenie odpowiedniej ilości czasy na racjonalny wypoczynek, aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ponadto mocno akcentuje się zły wpływ używek (alkoholu, papierosów, kawy, mocnej herbaty) i postuluje się ich odrzucenie. Czasem konieczne jest również użycie farmaceutyków obniżających napięcie układu nerwowego. Jeśli choroba cechuje się mocnym natężeniem, konieczne jest również korzystanie z pomocy psychiatry, czy poradni leczenia nerwic.
źródło:megapedia.pl
PsychologBMW
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 25 sty 2016, o 14:51

Re: Nerwica serca - objawy i leczenie

Post autor: PsychologBMW »

Leczenie nerwicy serca (czy innego rodzaju zaburzeń lękowych) to głównie psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią. Czas trwania terapii zależy od wielu czynników, m.in. od sposobu pracy terapeuty, zaawansowania nerwicy, indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jednak w miarę szybko podjęta terapia przynosi efekty w postaci odzyskania kontroli nad objawami oraz zwiększenia świadomości własnych emocji i redukcji stresu.
Barbara Michno-Wiecheć, psycholog psychoterapeuta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post