Przesunięte pęczki naczyniowe w obu oczach? Co mi może grozi

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
angel
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2016, o 08:43

Przesunięte pęczki naczyniowe w obu oczach? Co mi może grozi

Post autor: angel »

Mam dużą wadę wzroku (-6 i -5 dioptrii). Ostatnio okulista stwierdził "przesunięte pęczki naczyniowe" w obu oczach. Ciśnienie wewnątrzgałkowe w normie. Nikt w rodzinie nie chorował na jaskrę. Jaka może być przyczyna tych przesuniętych naczyń? Co mi grozi?
carboczar

Re: Przesunięte pęczki naczyniowe w obu oczach? Co mi może g

Post autor: carboczar »

Trudno oceniać bez wywiadu.Jak długo choroba występuje,wnioskuję że już od dłuższego czasu od dziecka lub wieku młodzieżowego.Nie zawsze ma podłoże genetyczne i tu pominę to diagnozowanie acz nie można wyeliminować.
Należy wymienić postać jaskry wtórnej w przebiegu nabytego zapalenia błony naczyniowej, nowotworów czy urazów narządu wzroku.Należy sądzić,że jest progresja zmian w polu widzenia. Nie bardzo pasuje mi tu prawidłowe ciśnie w oku gdyz w takich przypadkach powinno być powyżej 21 mmHg(w niektórych przypadkach uważa się za prawidłowe) a gonioskopowo stwierdza się otwarty kąt przesączania ze słabo zróżnicowanymi strukturami, trabeculodysgenezę i przednie odejście tęczówki. Wczesne rozpoznanie i leczenie tego schorzenia ma podstawowe znaczenie dla rokowania odnośnie zachowania czynności wzrokowe.
Jak sądzę mamy do czynienia z jaskrą młodzieńcza gdzie trudno o etiologie.
W tym przypadku zastosował bym obserwację co 4-6 miesięczną.
W zależności od stanu można stosować leczenie
1) postępowanie zachowawcze,
2) laserokoagulację,
3) zabieg operacyjny (przetokowy lub nieperforujący, bez lub z mitomycyną).
Nie rozpisuję sie ale jesli badania kontrolne potwierdzą ocenę lekarza okulisty o progresji a nie leczonej może doprowadzić do ślepoty.
angel
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2016, o 08:43

Przesunięte pęczki naczyniowe w obu oczach? Co mi może grozi

Post autor: angel »

ciśnienie wynosiło 15 mmHg. Wadę wzroku zdiagnozowano w 2005 roku. Wada pogłębia się (prawie 3 dioptrie w ciągu 4 lat). Na wizytę kontrolną wybieram się we wrześniu. Czy to musi być jaskra?
carboczar

Re: Przesunięte pęczki naczyniowe w obu oczach? Co mi może g

Post autor: carboczar »

angel pisze:
Czy to musi być jaskra
Czyli tak jak sądziłem jest progresja i typ młodzieńczy,bardzo prawdopodobne,wiele na to wskazuje,że to będzie jaskra.Same stwierdzenie przesunięte pęczki naczyniowe trochę za mało do postawienia diagnozy przez neta.Przy takim ciśnieniu powinno wystarczeć leczenie zachowawcze i kontrole okresowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post