Choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych

Post autor: admin. med. »

Wątroba pochłania promienie rentgenowskie podobnie jak inne miękkie części ciała i dlatego na zdjęciu przeglądowym jamy brzusznej tylko w przybliżeniu możemy określić jej wielkość, a kształtu i struktury miąższu w ogóle nie udaj się określić. Dotyczy to także pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, dlatego zdjęcie rentgenowskie prawego podżebrza straciło na znaczeniu. Wszystkie te wady zdjęcia przeglądowego skutecznie wypełnia badanie ultrasonograficzne i tomografia komputerowa.

Badanie ultrasonograficzne wykazuje dużą skuteczność rozpoznawczą i ma charakter kompleksowy. Ocenia wielkość i kształt wątroby, jej strukturę oraz uwidacznia pęcherzyk żółciowy, drogi odpływu żółci oraz naczynia. Kompleksowość polega na równoczesnym uwidocznieniu i ocenie sąsiadujących narządów i struktur anatomicznych. Pacjent zgłasza się do badania na czczo i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Typowe badanie powinno uwzględniać następujące przekroje:

przekrój podłużny prawego płata wątroby z prawą nerką,
przekrój podłużny przez wątrobę i żyłę główną dolną,
przekrój podłużny przez wątrobę i aortę brzuszną,
przekrój podłużny przez śledzionę i lewą nerkę,
przekrój poprzeczny na wysokości pnia trzewnego,
przekrój poprzeczny na wysokości odejścia tętnicy krezkowej górnej z uwidocznieniem trzustki,
wybrane przekroje skośne z uwidocznieniem pęcherzyka żółciowego i dróg odpływu żółci.

Technika dopplerowska z kolorowym odwzorowaniem przepływu znajduje zastosowanie w badaniu zmian czynności naczyń wątroby, rozgałęzień i samej żyły wrotnej, żył wątrobowych i poszerzonych przewodów żółciowych. Skierowanie do kompleksowego badania USG nadbrzusza, zwłaszcza prawego umożliwia wykazanie zmian anatomicznych w wątrobie, drogach odpływu żółci, pęcherzyku żółciowym, nerkach, trzustce, części podprzeponowej aorty brzusznej i górnych partiach przestrzeni zaotrzewnowej. Przydatność takiego badania przedstawiają Tablice 3, 4, 5 i 6.
źródło:docedu.klrwp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post