Badania diagnostyczne przed operacją zatok. FESS

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
kolner
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2016, o 11:59

Badania diagnostyczne przed operacją zatok. FESS

Post autor: kolner »

Niedługo mam mieć przeprowadzoną operację endoskopową zatok(FESS).Skierowanie na nią dostałem po badaniu endoskopowym gdzie stwierdzono obecnosc nawracającego się polipa.Mam w związku z tym pytanie czy konieczne są przed operacją jakieś inne badania np.tomografia zatok?bo nie wiem czy robić tymbardziej ze mialem niedawno robioną tomografię i rezonans głowy.Czy badania które wymieniłem pozwolą na bezpieczne i dokładne wykonanie operacji ?
dimedicus

Re: Badania diagnostyczne przed operacją zatok. FESS

Post autor: dimedicus »

Badanie wykonano a dodatkowo badanie krwi.Nic więcej nie potrzeba wykonywać.
haploxylon
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 66
Rejestracja: 18 sty 2016, o 13:43

Re: Badania diagnostyczne przed operacją zatok. FESS

Post autor: haploxylon »

a ja bym jeszcze zrobił posiew z zatok albo chociaż z tylnej ściany gardła. Warto wiedzieć jakie antybiotyki można podać po operacji tak, aby były najbardziej trafione---stąd warto ten posiew wykonać wraz z antybiogramem.
Inną spraw jest sama decyzja o operacji, bo z opinii uzyskanych od ludzi operowanych wiemy, że polipy ponownie odrastają po operacjach. Temat jest szeroki ale o tym się ludzi nie informuje. W zasadzie należy wyjaśnić dlaczego tworzy się polip; jak to jest że w tych samych warunkach u jednych jest a u drugich nie ma pomimo palenia, powietrza miejskiego itd.u obu osób.
Moim zdaniem, poza skłonnościami o podłożu genetycznym, jest tu sprawa noszenia w sobie jakichś specyficznych patogenów (np. długotrwała infekcja nerek) lub niezdiagnozowanych pasożytów =np. lamblii i ten stan wywołuje odbicie w wyglądzie zatok i ich wyściółki. I ta przyczyna powoduje, że polipy odrastają znowu.
Zetknąłem się z leczeniem zatok z polipami metodą rosyjską (krople bardzo ostre, naświetlanie, przykładanie magnesów itp.) ale o skuteczności trudno mi powiedzieć--jak by nie było robią coś ludzie w tym kierunku aby nie robić operacji a jednak wpływać na stan zatok z zewnątrz. Byli tacy którzy po 2 kuracjach uważali że sprawa została wyleczona.Jednak z uwagi na b. ostre krople (wieloskładnikowe-ziołowe) u mnie wystąpiło silne zapalenie gardła po wpuszczeniu ich do nosa. Ale nie każdy tak reaguje.Niestety metoda ta nie jest u nas dopuszczona oficjalnie.
kolner
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2016, o 11:59

Re: Badania diagnostyczne przed operacją zatok. FESS

Post autor: kolner »

I ja tak myślę ale gdzies w artykule o operacjach endoskopowych zatok wyczytałem ze podstawą do przygotowania operacji jest tomografia komputerowa zatok ,dlatego zdziwiłem się ze przy zapisywaniu w szpitalu nikt się o nią nie zapytał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post